wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Astronomiczna już od niedzieli, kalendarzowa przyszła w poniedziałek

We Wrocławiu wiosennie było już miesiąc temu. Wystarczyło kilka cieplejszych dni, gdy już w lutym we Wrocławiu zakwitły kwiaty i drzewa. Od dziś mamy kalendarzową wiosnę, astronomiczna przyszła już wczoraj, 20marca. Jest ciepło, a w tym tygodniu będzie jeszcze cieplej – środę słupki rtęci podskoczą do 18 stopni na plusie. Czeka nas jeszcze zmiana czasu na letni.

Reklama

Zima i wczesna wiosna to szczególny czas dla roślin. Większość z nich przechodzi w stan spoczynku. Są jednak gatunki, które nie tracą liści na zimę, tak jak większość naszych rodzimych drzew iglastych. Coraz częściej są też sadzone zimozielone bambusy, które dobrze sobie radzą w warunkach miejskich. 

Fioletowe i żółte kwiaty w ogrodzie botanicznym

Już w połowie lutego, w ogrodzie botanicznym, na żyznej ziemi, wśród okazałych głazów kwitło na żółto kilkaset pięknych kwiatów. Nazywają się ranniki. Są jednymi z nielicznych kwitnących tak wcześnie roślin i stanowią pokarm dla szukających go owadów.

Tuż obok nich z ziemi wychylają się fioletowe krokusy.

krokusy i ranniki Fioletowe krokusy i żółte ranniki / fot. Tomasz Hołod

– Rannik zimowy to roślina należąca do rodziny jaskrowatych – tłumaczy dr Sylwia Wierzcholska, z Zakładu Biologii Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. – Roślina zaczyna kwitnąć kiedy jeszcze zalega śnieg, a kwitnienie kończy kiedy temperatura powietrza osiąga 10 C. Roślina budzi się do wzrostu wczesną wiosną i bardzo szybko zaczyna kwitnąć. Jest to możliwe dzięki substancjom zapasowym zmagazynowanym w podziemnych bulwach.

Dodajmy, że rannik zimowy jest zapylany przez owady, dzięki barwnym, żółtym kwiatom, które mają mnóstwo nektaru i posiadają zdolność odbijania promieniowania UV. 

Wrocław oczarowany pięknym oczarem

Niektórym może on pomylić się z bardzo popularnymi, a kwitnącymi wiosną również na żółto, kwiatami forsycji. Jednak one kwitną dopiero pod koniec marca. A nasze drzewo cieszy oczy już teraz.

kwiaty oczaru w lutym Żółte kwiaty oczaru cieszą oczy w lutym / fot. M. Kurowicki

– Oczar, to krzew lub drzewo ozdobne często uprawiane w Polsce ze względu na piękne kwiaty, pojawiające się późną zimą i wczesną wiosną, jeszcze przed rozwojem liści i cieszy intensywną barwą kwiatów, bogatych w nektar. Liście oczaru wirginijskiego są składnikiem preparatów kosmetycznych – wyjaśnia dr S. Wierzcholska. 

Bambusy zielenią się na pl. Grunwaldzkim

Piękny i dość egzotyczny widok czeka na pasażerów dworca tramwajowo-autobusowego na pl. Grunwaldzkim. Został on bowiem obsadzony bambusami, które wielu z nas kojarzą się przecież z wyprawami do krajów z cieplejszym klimatem.

Rosnące w wielkich donicach bambusy z pl. Grunwaldzkiego czują się tam jednak znakomicie. Przez cały rok utrzymują zielone liście, które szczególnie zimą, przy ogólnej szarzyźnie w przyrodzie, cieszą czekających na przystankach pasażerów. 

Zielone bambusy na pl. Grunwaldzkim Bambusy z pl. Grunwaldzkiego, a w ich tle legendarne sedesowce / fot. M. Kurowicki 

– Sadzone w Polsce bambusy to rodzaj tych roślin, pochodzących z Chin. Należą do rodziny wiechlinowatych, czyli traw, takich jak np. nasz polski perz. Ale w odróżnieniu od naszych rodzimych traw mogą osiągać kilka metrów wysokości. Ich potężne kłącze z licznymi korzeniami zapewnia im szybki rozłogowy wzrost, dlatego w małych ogrodach warto sadzić je w pojemnikach. Zimozielone liście sprawią, że są atrakcyjne przez cały rok – mówi dr S. Wierzcholska. 

Dodajmy, że wiosną młode pędy nadają się do zjedzenia. W Chinach roślin tych używa się jako materiał konstrukcyjny do budowy rusztowań, mostów a nawet domów.

Leszczyna kwitnąca w całym mieście

W wielu miejscach Wrocławia, niemal przez całą zimę, kwitną leszczyny. To wyjątkowe krzewy, odporne na niskie temperatury. Potrafią zakwitnąć nawet w lutym, gdy tylko zrobi się nieco cieplej. Ich kwiaty produkują duże ilości pyłku. 

Leszczyna w parku im. Stanisława Tołpy Kwitnąca w środku lutego leszczyna w parku im. Stanisława Tołpy / fot. M. Kurowicki

– Leszczyna pospolita to nasz rodzimy krzew z rodziny brzozowatych. Wczesną wiosną, już od lutego, pojawiają się kwiaty, jeszcze zanim rozwiną się liście. Leszczyna ma dwa rodzaje kwiatów – męskie i żeńskie. Męskie zebrane są w kwiatostany (kotki), produkują bardzo dużo pyłku i są wiatropylne. U niektórych osób pyłek ten powodują alergie. Natomiast kwiaty żeńskie są zredukowane, brak im barwnego okwiatu, widoczne są jedynie dyskretne znamiona słupka. Owoce są przysmakiem naszych rodzimych zwierząt – opowiada dr Sylwia Wierzcholska. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl