Na zapleczu ryneczku Psiego Pola, przy ul. Wójtowskiej 1, powstał park kieszonkowy. Spółka Wrocławskie Mieszkania prowadziła prace ogrodnicze jesienią ubiegłego roku. Na powierzchni 200 mkw. posadzono forsycje, lilaki zwisające, kaliny koreańskie, trzmieliny, róże okrywowe, hortensje, jaśminowce, śnieguliczki, barwinki, krzewuszki, brzozy, cisy i graby pospolite.
Zgodnie z prośbą mieszkańców, przy murach otaczających park zamontowano drewniane podpory, po których rozrośnie się winobluszcz, bluszcz pospolity i wiciokrzew.
Koszt prac nad projektem wyniósł 85 tys. złotych. Każda inicjatywa, która ma na celu zwiększenie liczby terenów zielonych w mieście, jest niezwykle cenna. Nasadzenia roślin kwitnących ma sprzyjać populacji motyli, chrząszczy, pszczół i trzmieli. Po tym jak skwer rozrośnie się, da schronienie przed słońcem dla mieszkańców.
Parki kieszonkowe we Wrocławiu i na świecie
Pierwsze parki kieszonkowe w Polsce powstały w 2016 r. w Krakowie, Poznaniu i Łodzi. Taka forma wykorzystania niewielkiej przestrzeni miejskiej zyskuje coraz większą popularność, także we Wrocławiu. W naszym mieście powstały m.in. parki kieszonkowe na Muchoborze i Kowalach.
Pomysł na parki kieszonkowe wziął się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w dobie zwartego zabudowania konieczne było wydzielenie niewielkich miejsc na tereny zielone. Pierwszy taki zazieleniony obszar powstał w Nowym Jorku na Manhattanie w 1967 r. i miał powierzchnię 390 mkw.
Autorka tekstu: Zuzia Szarczyńska