wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław dba o tereny zielone. Organizatorzy imprez powinni uczestniczyć w kosztach ich utrzymania. Poznaj zasady
Zdjęcie ilustracyjne - kogo dotyczą opłaty za organizację wydarzeń na miejskich terenach zielonych? Redakcja www.wroclaw.pl
Zdjęcie ilustracyjne - kogo dotyczą opłaty za organizację wydarzeń na miejskich terenach zielonych?

Duże, zorganizowane imprezy na terenach zielonych wiążą się z późniejszymi kosztami naprawy szkód, sprzątania, wywozu śmieci czy doprowadzenia trawników oraz parkowej infrastruktury do stanu przed jej przeprowadzeniem. Dlatego Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu przypomina o zasadach wnoszenia opłat dla organizatorów takich wydarzeń.

Reklama

Od marca 2022 r. obowiązuje nowe zarządzenie dyrektora ZZM we Wrocławiu. Wskazuje ono stawki za udostępnianie miejskich parków, skwerów i zieleńców oraz precyzuje rodzaje działalności, które są nimi objęte. To m.in. organizacja imprez widowiskowych, kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych czy planów zdjęciowych.

Parki są miejskim terenem ogólnodostępnym i można tam robić wszystko, co jest zgodne z ich przeznaczeniem i regulaminem. Zaliczamy do tego także imprezy, podczas których prowadzona jest działalność komercyjna, np. sprzedaż lodów, napojów. Jednak w tym wypadku należy najpierw uzyskać zgodę zarządcy i ustalić z nami wysokość opłaty za zajęcie terenu
Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu

Informacja dla organizatorów imprez na terenach Zarządu Zieleni Miejskiej.

Środki na utrzymanie zielonych terenów w mieście

Jak podkreślają urzędnicy, imprezy na terenach zieleni oznaczają dla Wrocławia dodatkowe koszty, a dla podmiotów komercyjnych dochody z użytkowania miejskich terenów i infrastruktury.

Nie robimy tego dla zysku. Większe eventy czy handel na terenach zieleni powodują określone straty. Do najczęstszych należą rozjeżdżanie i rozdeptywanie trawników czy śmiecenie, ale katalog wydatków jest znacznie dłuższy. Do tego, jeżeli jakaś działalność przeszkadza innym, to przenoszą się oni w nowe miejsca, więc koszty utrzymania o te tereny także rosną
Marek Szempliński z ZZM we Wrocławiu

Dotychczas organizatorzy imprez ponosili koszty kaucji, która była zwracana po wydarzeniu. W parkach funkcjonują także m.in. food trucki, wózki oraz strefy gastronomiczne, za które użytkownicy ponoszą stałe koszty.

– Wprowadzenie opłat za organizację wydarzeń jest sprawiedliwym rozwiązaniem. Zdolność jej wniesienia to także forma zabezpieczenia, która pokazuje, że przedsiębiorca będzie w stanie zapłacić za usunięcia ewentualnych strat na terenach zielonych – dodaje Marek Szempliński.

Obniżenia i zwolnienia z opłaty za korzystanie z terenów zieleni

Bazowa stawka opłaty za użytkowanie miejskich terenów zieleni na potrzeby organizacji imprez to – w zależności od strefy – 1500-2000 zł za jeden dzień. W przypadku np. wystawy plenerowej trwającej dłużej niż trzy dni, opłata wynosi 2000 zł za całe wydarzenie.

Nowe przepisy przewidują wprowadzenie niższej stawki za organizację m.in. niekomercyjnych imprez charytatywnych, wydarzeń realizowanych przez organizację pożytku publicznego i związanych z miastem.

– Dla części podmiotów organizacja imprez w zasadzie pozostaje bez zmian, bo opłaty obniżamy lub – pod odpowiednimi warunkami – całkowicie zawieszamy – dodaje Marek Szempliński.

Planujesz „dużą” imprezę w parku? Zgłoś ją

Nowe zarządzenie nie dotyczy małych rodzinnych pikników czy spotkań towarzyskich.

– Opłaty dotyczą imprez dla większej liczby osób. W przypadku spotkania ze znajomymi czy wyjścia z dziećmi na piknik prosimy tylko o przestrzeganie regulaminów i dbanie o wspólną przestrzeń, posprzątanie po sobie i pozostawienie miejsce takim, żeby mogły z niego korzystać kolejni zainteresowani – mówi rzecznik prasowy ZZM we Wrocławiu.

Dlatego jeżeli organizator planuje wydarzenie dla większej liczby osób, wówczas należy najpierw wypełnić wniosek i podać w nim najważniejsze informacje, takie jak: rodzaj działalności, planowana liczba uczestników, dodatkowe działania typu wjazd pojazdów, rozbijanie namiotów oraz ustawianie innych konstrukcji, np. sceny.

Następnie, po pozytywnym rozpatrzeniu, ZZM poinformuje o dalszych krokach, w tym ewentualnej opłacie.

To z jednej strony pozwoli nam ocenić, czy daną imprezę w ogóle można zrealizować na podległych nam zielonych terenach. Czasem zdarza się tak, że np. nie zezwalamy na rozłożenie dmuchańca na konkretnym trawniku, ale na położonym kilkadziesiąt metrów dalej - z różnych względów - już tak. Z drugiej dookreślimy kwotę opłaty pod katem tego, z jakim ryzykiem szkód wiąże się dane przedsięwzięcie. Każdy wniosek traktujemy indywidualnie
Marek Szempliński z ZZM we Wrocławiu

Podmioty które zorganizują imprezę bez uzyskania zezwolenia lub wniesienia odpowiedniej opłaty mogą zostać wezwane do poniesienia kosztów za straty wyrządzone w terenie.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl