Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Park Leśnicki leży w zachodniej części miasta, z dala od centrum, pomiędzy ul. Średzką i Marszowicką. Od wschodu jego granicę wyznacza rzeka Bystrzyca. Do parku łatwo dojechać komunikacją miejską. Wystarczy wybrać tramwaj lub autobus jadący do Leśnicy i wysiąść na ostatnim przystanku. Są to np. linie 3, 10, 20, a w przypadku autobusów: 101, 117.
Renesansowy zamek w zielonym otoczeniu
Wchodząc do parku od ul. Średzkiej, natkniemy się na zamek, którego historia sięga okresu piastowskiego. W jego murach gościli książę Henryk Brodaty z żoną Jadwigą, cesarz Karol IV i król pruski Fryderyk II. Pewna legenda wspomina też o duchu okrutnego hrabiego von Forno, który długo nie mógł się rozstać z posiadłością... Obiekt w dobrym stanie przetrwał II wojnę światową, ale w 1953 r. strawił go pożar. Skala zniszczeń była tak duża, że miał być rozebrany, jednak ostatecznie udało się go odbudować, przystosowując do potrzeb domu kultury. Zamek zagrał w jednej historii filmu „Siedem czerwonych róż, czyli Benek Kwiaciarz o sobie i innych” Jerzego Sztwiertni (1973) ze Zdzisławem Maklakiewiczem w roli głównej. Rolę centrum kultury zamek pełni do dziś.
Urokliwe stawy i rzeka Bystrzyca
Duży i mały staw parkowy dodają szczególnego uroku spacerom po leśnickich alejkach. W pobliżu stawów znajdują się ławeczki i mostek – drewniane elementy, które znakomicie wpisały się w zielone otoczenie. Spacer warto przedłużyć w kierunku Bystrzycy, będącej wschodnią granicą parku.
Galeria zdjęć
Dzięki płynącej granicą parku Bystrzycy, stanowiącej korytarz ekologiczny dla zwierząt, jak i zbiornikom wodnym i starym drzewom, życie toczy się energicznie zarówno w wodzie, na lądzie, jak i w powietrzu. Idąc ścieżką wzdłuż rzeki w stronę Lasu Mokrzańskiego, dwa tygodnie temu widziałam świeże zgryzy bobrów na drzewach. Wiosną słychać i widać tam też niezwykłe, bo niebieskie w porze godów, żaby moczarowe. Od jesieni do wczesnej wiosny na Bystrzycy pojawiają się na przelocie ciekawe ptaki - tracze nurogęsi, a w parku można wypatrzeć dzięcioła zielonosiwego, muchołówkę białoszyją, czyża czy grubodzioba. Gniazduje tam też zimorodek. Wieczorem, jeszcze przed zachodem słońca, nad polanami śmigają jedne z największych naszych nietoperzy - borowce wielkie, między drzewami najmniejsze karliki drobne, a po zmroku pojawiają się polujące nad wodą - nocki rude. Nasze najmniejsze nietoperze widziałam też w otworach, wygryzionych w dębie przez kozioroga dębosza - jednego z największych chrząszczy w Polscedr Iwona Gottfried, chiropterolog, Uniwersytet Wrocławski
Grabowy labirynt ukryty wśród roślin
Zielony labirynt w parku Leśnickim nie jest miejscem, w którym można się zgubić, ale zdecydowanie jest miejscem, w którym można się dobrze bawić. Wiedzą o tym szczególnie dzieci, które podczas rodzinnych spacerów chętnie biegają pomiędzy zielonymi ścianami labiryntu.
Plac zabaw pełen atrakcji i dla najmłodszych i dla trochę starszych
W parku Leśnickim z pewnością znajdą coś dla siebie dzieci w różnym wieku. Na placu zabaw są sprzęty zarówno dla maluszków, jak i dla starszych pociech. Huśtawki, zjeżdżalnie, mostki czy piaskownica, to tylko niektóre z atrakcji. Ponieważ plac położony jest w bezpiecznej odległości od granicy parku, nie trzeba obawiać się o to, że rozbawione dziecko wybiegnie zbyt daleko.
Galeria zdjęć
Naturalnie piękne zawilce, największy we Wrocławiu tulipanowiec
Roślinność to kolejna mocna strona parku Leśnickiego. To tam można zobaczyć największy we Wrocławiu okaz tulipanowca amerykańskiego. Przechadzając się parkowymi alejkami, warto zwrócić też uwagę na zawilca, który ma tam swoje naturalne stanowisko. Ta bylina z rodziny jaskrowatych dorasta do około 10-25 cm. Kwitnie od marca do kwietnia, dlatego pamiętajcie, aby szczególnie w tych miesiącach często zaglądać do parku Leśnickiego.