Park Grabiszyński ma blisko 48 ha i składa się z dwóch głównych części: północnej (przy al. Hallera) i południowej (przy Ślęzy).
Najłatwiej jest dojechać do niego od strony ul. Grabiszyńskiej (z centrum np. tramwajami nr 4 lub 11). Przy ul. Grabiszyńskiej jest też wygodny i duży parking typu Park&Ride, na którym można zostawić auto i przesiąść się do komunikacji miejskiej.
Oto 5 charakterystycznych miejsc w parku Grabiszyńskim.
Pomnik Wspólnej Pamięci
Park powstał na terenie sąsiadujących ze sobą cmentarzy: gminnego, zakonnego, komunalnego i wojskowego. Historię miejsca (a także innych wrocławskich, przedwojennych nekropolii) upamiętnia Pomnik Wspólnej Pamięci.
Ta 60-metrowa ściana składa się z macew i płyt nagrobnych z cmentarzy różnych wyznań i narodowości. Elementom tym warto przyjrzeć się z bliska, bo nadal można odczytać umieszczone na nich inskrypcje.
Cmentarz Żołnierzy Polskich
Charakterystycznym punktem parku jest Cmentarz Żołnierzy Polskich w pobliżu Ślęzy. Został on utworzony na wzgórzu sztucznie usypanym z gruzów. Po wejściu na szczyt po szerokich schodach można zobaczyć z bliska 23-metrowy pomnik przypominający skrzydła husarskie ze scenami m.in. z kampanii wrześniowej.
Wszystkie nagrobki na cmentarzu mają jednakowy, prostokątny kształt i oddzielone są od siebie stylizowanymi mieczami grunwaldzkimi.
Galeria zdjęć
Mała Sobótka
Tak oficjalnie nazywa się drugie sztucznie wzniesienie w parku Grabiszyńskim. Powstało ono pod koniec XIX w. z nadwyżek gruntu, który był przeznaczony do budowy pobliskiego nasypu kolejowego. Górka o wysokości 136 m n.p.m. była kiedyś punktem widokowym.
Teraz latem cieszy głównie rowerzystów, a zimą – saneczkarzy w różnym wieku. Jeśli nigdy nie spotkaliście się z tą nazwą, nic dziwnego. Wzniesienie częściej nazywane jest „Górką Skarbowców” (z jednej strony graniczy ono z ul. Skarbowców). Na północnym stoku Małej Sobótki ma swoje źródło strumień Grabiszynka.
Osobiście najbardziej lubię spacerować po parku Grabiszyńskim rano. Mam do niego blisko z mojego Oporowa. Idę i mijam biegaczy, a także tych, którzy wywijają kijkami do nordic-walking. Nie każdy wie, że oprócz Cmentarza Żołnierzy Polskich na górze, na dole, od strony ul. Grabiszyńskiej, znajduje się cmentarz żołnierzy włoskich wziętych do niewoli po przegranej bitwie podczas I wojny światowej. Przez cały park ciągnie się ul. Romera. Ten twórca nowoczesnej kartografii polskiej założył wydawnictwo kartograficzne, znane po wojnie jako „Książnica-Atlas” z Wrocławia. Wszystkie szkoły w Polsce po 1946 r. miały mapy ścienne tego wydawnictwa. Moim promotorem był prof. Józef Wąsowicz, wychowanek RomeraBronisław Zathey, przewodnik miejski
Aleja lipowa i bogactwo runa leśnego
Park Grabiszyński jest pełen pięknych, okazałych drzew, ale na szczególną uwagę zasługuje aleja lipowa, która podkreśla czworoboczny kształt dawnej nekropolii. Zachowane są także węższe ścieżki z charakterystycznymi okrągłymi placykami na skrzyżowaniach.
Starszą część parku pokrywa gęste i wyjątkowe, jak na park miejski, runo leśne (bluszcz pospolity, barwinek i trzmielina).
Mamut za rzeką
Park Grabiszyński to doskonałe miejsce na rodzinne wycieczki. Są tam siłownie dla dorosłych, place zabaw, duże polany, a od strony Ślęzy także minipole golfowe. Dodatkowo, tuż za rzeką, czeka kolejna atrakcja – Park Mamuta.
To tam od czterech lat najmłodsi mogą bawić się we wnętrzu 8-metrowej instalacji przypominającej prehistoryczne zwierzę.
Źródło: Emilia Iwanicka-Pałka