wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Odkrywamy wrocławskie parki: park Grabiszyński. Poznaj 5 charakterystycznych miejsc [ZDJĘCIA]

Odkrywamy wrocławskie parki: park Grabiszyński. Poznaj 5 charakterystycznych miejsc [ZDJĘCIA]

Redakcja www.wroclaw.pl,

Park Grabiszyński ma blisko 48 ha i składa się z dwóch głównych części fot. Ołeksandr Poliakovskyi / redakcja www.wroclaw.pl
Park Grabiszyński ma blisko 48 ha i składa się z dwóch głównych części

To jeden z ulubionych terenów mieszkańców południa Wrocławia. Położony między ul. Grabiszyńską, al. Hallera i rzeką Ślęzą park Grabiszyński powstał na terenie dawnych cmentarzy. Dziś jest miejscem oddającym hołd przeszłości, ale także świetnym do uprawiania sportu czy do relaksu na łonie natury.

Reklama

Park Grabiszyński ma blisko 48 ha i składa się z dwóch głównych części: północnej (przy al. Hallera) i południowej (przy Ślęzy).

Najłatwiej jest dojechać do niego od strony ul. Grabiszyńskiej (z centrum np. tramwajami nr 4 lub 11). Przy ul. Grabiszyńskiej jest też wygodny i duży parking typu Park&Ride, na którym można zostawić auto i przesiąść się do komunikacji miejskiej.

Oto 5 charakterystycznych miejsc w parku Grabiszyńskim.

Pomnik Wspólnej Pamięci

Park powstał na terenie sąsiadujących ze sobą cmentarzy: gminnego, zakonnego, komunalnego i wojskowego. Historię miejsca (a także innych wrocławskich, przedwojennych nekropolii) upamiętnia Pomnik Wspólnej Pamięci.

Ta 60-metrowa ściana składa się z macew i płyt nagrobnych z cmentarzy różnych wyznań i narodowości. Elementom tym warto przyjrzeć się z bliska, bo nadal można odczytać umieszczone na nich inskrypcje.

Cmentarz Żołnierzy Polskich

Charakterystycznym punktem parku jest Cmentarz Żołnierzy Polskich w pobliżu Ślęzy. Został on utworzony na wzgórzu sztucznie usypanym z gruzów. Po wejściu na szczyt po szerokich schodach można zobaczyć z bliska 23-metrowy pomnik przypominający skrzydła husarskie ze scenami m.in. z kampanii wrześniowej.

Wszystkie nagrobki na cmentarzu mają jednakowy, prostokątny kształt i oddzielone są od siebie stylizowanymi mieczami grunwaldzkimi.

Galeria zdjęć

Mała Sobótka

Tak oficjalnie nazywa się drugie sztucznie wzniesienie w parku Grabiszyńskim. Powstało ono pod koniec XIX w. z nadwyżek gruntu, który był przeznaczony do budowy pobliskiego nasypu kolejowego. Górka o wysokości 136 m n.p.m. była kiedyś punktem widokowym.

Teraz latem cieszy głównie rowerzystów, a zimą – saneczkarzy w różnym wieku. Jeśli nigdy nie spotkaliście się z tą nazwą, nic dziwnego. Wzniesienie częściej nazywane jest „Górką Skarbowców” (z jednej strony graniczy ono z ul. Skarbowców). Na północnym stoku Małej Sobótki ma swoje źródło strumień Grabiszynka.

Osobiście najbardziej lubię spacerować po parku Grabiszyńskim rano. Mam do niego blisko z mojego Oporowa. Idę i mijam biegaczy, a także tych, którzy wywijają kijkami do nordic-walking. Nie każdy wie, że oprócz Cmentarza Żołnierzy Polskich na górze, na dole, od strony ul. Grabiszyńskiej, znajduje się cmentarz żołnierzy włoskich wziętych do niewoli po przegranej bitwie podczas I wojny światowej. Przez cały park ciągnie się ul. Romera. Ten twórca nowoczesnej kartografii polskiej założył wydawnictwo kartograficzne, znane po wojnie jako „Książnica-Atlas” z Wrocławia. Wszystkie szkoły w Polsce po 1946 r. miały mapy ścienne tego wydawnictwa. Moim promotorem był prof. Józef Wąsowicz, wychowanek Romera
Bronisław Zathey, przewodnik miejski

Aleja lipowa i bogactwo runa leśnego

Park Grabiszyński jest pełen pięknych, okazałych drzew, ale na szczególną uwagę zasługuje aleja lipowa, która podkreśla czworoboczny kształt dawnej nekropolii. Zachowane są także węższe ścieżki z charakterystycznymi okrągłymi placykami na skrzyżowaniach.

Starszą część parku pokrywa gęste i wyjątkowe, jak na park miejski, runo leśne (bluszcz pospolity, barwinek i trzmielina).

Mamut za rzeką

Park Grabiszyński to doskonałe miejsce na rodzinne wycieczki. Są tam siłownie dla dorosłych, place zabaw, duże polany, a od strony Ślęzy także minipole golfowe. Dodatkowo, tuż za rzeką, czeka kolejna atrakcja – Park Mamuta.

To tam od czterech lat najmłodsi mogą bawić się we wnętrzu 8-metrowej instalacji przypominającej prehistoryczne zwierzę.

Źródło: Emilia Iwanicka-Pałka

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl