wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Elektrośmieci. Czym są i gdzie je wyrzucić? Punkty skupu elektroodpadów we Wrocławiu

Wszelkie elektroodpady i elektrośmieci nie mogą zostać ot tak wyrzucone na zwykły śmietnik pod blokiem, a za ich wyrzucanie na osiedlowe śmietniki może grozić mandat do 5000 złotych. Stara lodówka czy popsuta pralka mogą stanowić kłopot w momencie, kiedy postanowimy je wyrzucić w sposób legalny i bezpieczny dla środowiska. Co zrobić ze starymi sprzętami, gdzie wyrzucić elektrośmieci i co kryje się pod terminem elektroodpady? Dowiesz się tego w tym artykule.

Co to elektrośmieci i elektroodpady?

Terminem elektrośmieci i elektroodpady określamy każdy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, który jest zasilany przez prąd lub baterie i ma w sobie substancje szkodliwe dla zdrowia człowieka. Sprzęty codziennego użytku zawierają wiele substancji szkodliwych dla środowiska i dla nas samych. Są to głównie metale ciężkie, takie jak freon czy ołów.

W momencie kiedy wyrzucona na osiedlowy śmietnik stara lodówka zaczyna rdzewieć, to te substancje przedostają się do gleby i powietrza, zatruwając środowisko. W przypadku, kiedy któryś ze starych sprzętów zostaje wyrzucony do lasu to skażenie postępuje w jeszcze większym stopniu.

Jak dzielimy elektrośmieci?

Zgodnie z najnowszą Dyrektywą Parlamentu Europejskiego elektrośmieci dzielimy na 6 grup. Zostało to uproszczone w stosunku do poprzedniego podziału, który wyszczególniał aż 10 różnych grup elektroodpadów. Podział prezentuje się następująco:

  • Sprzęt działający na zasadzie wymiany temperatury – lodówki, zamrażarki, klimatyzatory, grzejniki,
  • Ekrany, monitory i sprzęt zawierający ekrany większe niż 100 cm² – telewizory, monitory, laptopy,
  • Lampy – świetlówki, lampy sodowe, lampy wysokoprężne,
  • Sprzęt wielkogabarytowy – pralki, suszarki, zmywarki, kuchenki, piekarniki, automaty wydające,
  • Sprzęt małogabarytowy – odkurzacze, mikrofalówki, żelazka, tostery, kamery, czujniki dymu,
  • Małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny – telefony, smartfony, GPS, routery.

Szczegółowa lista elektrośmieci i elektroodpadów, do sprawdzenia pod tym linkiem.

Gdzie oddawać elektrośmieci?

Każdy zużyty, stary i popsuty sprzęt powinien trafić do odpowiedniego punktu zbiórki elektrośmieci. Dzięki temu możemy być pewni, że urządzenie elektryczne trafi do specjalnego zakładu przetwarzania, w którym odpowiedni specjaliści wyciągną z nich to, co nadaje się do ponownego użytku. Następnie neutralizuje się wszystkie szkodliwe dla zdrowia substancje, a na wysypisko trafia to, z czego już nic nie można zrobić.

W przypadku kiedy dokonujemy zakupu nowego sprzętu RTV i AGD, w wybranym przez nas sklepie, będziemy mieli opcję, żeby oddać stare urządzenia bezpłatnie do sklepu. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się już o to, gdzie i w jaki sposób przetransportować stare urządzenie.

Jeśli jednak nie planujemy kupować nowego sprzętu, a chcemy pozbyć się tego starego, to musimy go samodzielnie dostarczyć do specjalnego punktu skupu elektrośmieci w mieście. Możemy również skorzystać z akcji odbioru starego sprzętu prosto z naszego domu.

Lista punktów zbiórki elektrośmieci we Wrocławiu oraz więcej informacji o akcji odbioru starych sprzętów z domu znajduje się poniżej.

Zbiórka elektrośmieci we Wrocławiu

Miejsce, w którym można zostawić swoje elektrośmieci to Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli PSZOK. We Wrocławiu działają dwa takie punkty:

  • PSZOK, ul. Michalczyka 9, 53-633 Wrocław,
  • PSZOK, ul. Janowska 51, 54-067 Wrocław.

W 2024 roku powstał nowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ulicy Szwajcarskiej (jeszcze nie działa, czeka na zgodę WIOŚ).

Odbiór elektrośmieci we Wrocławiu

Na rynku możemy znaleźć wiele firm, które oferują bezpłatny odbiór elektrośmieci z domu. Jest to bardzo wygodna opcja dla wszystkich tych, którzy nie mają możliwości dostarczenia elektroodpadów do odpowiedniego punktu. Firmy, które oferują taki odbiór to między innymi Elektryczne Śmieci, Elektrośmieciarka i ElektroZbiórka.

Aby zamówić odbiór elektrośmieci z domu, wystarczy zadzwonić na numer telefonu danej firmy lub skorzystać z formularzy zgłoszeniowych, które znajdziemy na ich stronach.

SZOP-y we Wrocławiu

We Wrocławiu od 2021 roku działa nowa usługa, dzięki której można w prosty sposób pozbyć się swoich elektrośmieci. Samochody nazwane SZOP-ami, z wizerunkiem tego psotnego zwierzaka, który znany jest ze swojego zbieractwa, jeżdżą po wrocławskich osiedlach i odbierają od mieszkańców ich elektroodpady.

Do SZOP-a można oddać wiele elektrośmieci i nie tylko, są to między innymi:

  • chemikalia,
  • świetlówki,
  • tusze i tonery,
  • środki ochrony roślin,
  • termometry rtęciowe,
  • przeterminowane leki,
  • zużyte baterie i akumulatory,
  • kleje i opakowania po klejach,
  • farby i opakowania po farbach,
  • mały sprzęt elektryczny i elektroniczny.

SZOP pojawia się na wrocławskich osiedlach dwa razy w miesiącu, a jego pełny harmonogram podróży można znaleźć tutaj.

Co gdzie wyrzucić?

Wyszukiwarka odpadów

Jeśli nie wiesz, gdzie wyrzucić dany rodzaj odpadów, skorzystaj z naszej wyszukiwarki. Wpisz nazwę przedmiotu lub rodzaj odpadów i sprawdź, gdzie możesz go wyrzucić.

Nazwa odpadu

Znaleziono 0 wyników

Wystarczy wpisać nazwę przedmiotu lub rodzaj odpadów i dowiesz się, gdzie możesz go wyrzucić. Poniżej przygotowaliśmy krótkie odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące elektrośmieci i pozostałych odpadów szkodliwych.

Gdzie wyrzucić żarówkę tradycyjną?

W przypadku żarówki tradycyjnej nie musimy odwozić jej do PSZOK albo zamawiać odbioru z domu. Możemy ją wyrzucić do odpadów zmieszanych, ponieważ nie zawiera ona szkodliwych chemikaliów i nie nadaje się do recyklingu.

Gdzie wyrzucić przeterminowane leki?

Przeterminowane leki można oddać do PSZOK lub do większości aptek, w której znajduję się specjalny pojemnik na przeterminowane leki.

Gdzie wyrzucić zużyte baterie?

Zużyte baterie można oddać do PSZOK lub do wielu sklepów wielkopowierzchniowych, w których znajdują się specjalne pojemniki na zużyte baterie. Takie pojemniki można znaleźć również w szkołach, urzędach i placówkach pocztowych.

Sortowniś - gra edukacyjna o sortowaniu śmieci

Najlepszym sposobem na utrwalenie tego co gdzie wyrzucić jest zagranie w naszą grę edukacyjną - Sortowniś.

Znajdziecie ją pod tym linkiem!

Dlaczego nie wolno wyrzucać elektrośmieci do zwykłego kosza?

Elektrośmieci zawierają różne szkodliwe substancje, które po wydostaniu się ze zużytego sprzętu mogą bardzo łatwo przeniknąć do gleby, wód gruntowych i powietrza. Powoduje to zanieczyszczanie środowiska naturalnego i stanowi zagrożenie dla ludzi i zwierząt.

Substancje szkodliwe, które znajdują się w elektrośmieciach to między innymi:

  • Rtęć – powoduje uszkodzenia nerek i zaburzenia wzroku oraz słuchu,
  • Ołów – kumuluje się w skórze i mięśniach, a ostatecznie niszczy szpik,
  • Związki bromu – powodują schorzenia układu rozrodczego i problemy neurologiczne,
  • Chrom – powoduje zaburzenia układu krążenia i oddechowego,
  • Azbest – prowadzi do raka płuc,
  • Freon – szkodzi warstwie ozonowej Ziemi.

Mając świadomość tego, jak szkodliwe są niektóre związki znajdujące się urządzenia codziennego użytku, musimy pamiętać o odpowiedniej utylizacji naszych starych i popsutych sprzętów.