wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nowoczesna technologia MPWiK na oczyszczanie ścieków

Wrocław intensywnie przygotowuje się do wejścia w życie tzw. dyrektywy ściekowej Unii Europejskiej. Stąd wrocławskie MPWiK pracuje nad rozwiązaniami, które pozwolą jeszcze efektywniej oczyszczać ścieki trafiające na oczyszczalnię na Janówku. Spółka uzyskała kolejny patent, tym razem na autorską technologię odzyskiwania ze ścieków cennych surowców mineralnych. Jak ona działa?

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Surowce z odzysku 

Najnowszy patent MPWiK Wrocław powstał we współpracy z Wydziałem Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. W procesie oczyszczania ścieków naukowcy zastosowali tzw. rozwiązanie membranowe. Dzięki temu udało im się poprawić jakość ścieków oczyszczonych oraz odzyskać wartościowe surowce. 

– Przedmiotem opatentowanego wynalazku jest układ do separacji i zatężania cennych substancji zawartych w ściekach oczyszczonych, takich jak azot, fosfor i magnez, oraz ich odzysku w postaci kryształków soli – mówi Przemysław Chrobot, menedżer Centrum Nowych Technologii MPWiK. – Szczególnie fosfor i magnez są niezwykle cenne, bo należą do grupy surowców krytycznych i strategicznych dla gospodarki Unii Europejskiej. Tak otrzymane minerały doskonale sprawdzą się m.in. jako nawozy do gleby. Rozwiązanie może zostać w przyszłości wdrożone we wrocławskiej oczyszczalni – dodaje.  

Przedstawiciele MPWiK rozmawiają też z innymi spółkami miejskimi, państwowymi oraz prywatnymi firmami, które mogłyby korzystać z tej technologii na podstawie licencji. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Przedmiotem nowego opatentowanego wynalazku MPWiK jest układ do separacji i zatężania cennych substancji zawartych w ściekach oczyszczonych, takich jak azot, fosfor i magnez, oraz ich odzysku w postaci kryształków soli. Zdjęcie pod mikroskopem MPWiK Wrocław
Przedmiotem nowego opatentowanego wynalazku MPWiK jest układ do separacji i zatężania cennych substancji zawartych w ściekach oczyszczonych, takich jak azot, fosfor i magnez, oraz ich odzysku w postaci kryształków soli. Zdjęcie pod mikroskopem

Najnowszy patent to nie jest ostatnie słowo wrocławskich wodociągów. Kolejne trzy zgłoszenia od MPWiK są w trakcie rozpatrywania przez Urząd Patentowy RP. 

Patent na patenty 

Kilka miesięcy wcześniej MPWiK wraz z Politechniką Wrocławską otrzymało patent na opracowany wspólnie wynalazek pod nazwą „Sposób usuwania azotu wraz z wytwarzaniem bakterii nitryfikacyjnych”. To element rozwijanej technologii usuwania azotu ze ścieków. Rozwiązanie pozwoli na obniżenie stężenia azotu ogólnego w ściekach oczyszczonych i w znaczący sposób usprawni pracę oczyszczalni ścieków komunalnych. 

To kolejny patent dotyczący technologii tzw. dwustopniowej deamonifikacji, która będzie wdrażana także we Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków.

– Dzięki temu o około 7-9 proc. zmniejszy się zapotrzebowanie na energię do napowietrzania ścieków na blokach biologicznych. To szczególnie ważne, ponieważ napowietrzanie bloków biologicznych jest jednym z najdroższych procesów technologicznych w oczyszczalni – ok. 50 proc. energii potrzebnej dla całego obiektu zużywa właśnie proces napowietrzania – mówi Tomasz Konieczny, dyrektor Centrum Nowych Technologii i Inwestycji MPWiK.

Dodatkowo, możliwe będzie zwiększenie ilości oczyszczanych ścieków przyjmowanych do oczyszczalni o około 20 tys. metrów sześciennych na dobę (czyli ok. 15 procent), bez konieczności zwiększania kubatury urządzeń. Znacznie wzrośnie także produkcja biogazu, a tym samym energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Nowe technologie oczyszczania ścieków są opracowywane w Stacji Badawczej Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków od 2014 roku
Nowe technologie oczyszczania ścieków są opracowywane w Stacji Badawczej Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków od 2014 roku

Wypracowaną w MPWiK autorską technologią dla oczyszczalni już w styczniu tego roku (gdy technologia była jeszcze zgłoszeniem patentowym) zainteresowały się wodociągi z Żywca. Wtedy we Wrocławiu została podpisana umowa licencyjna na wykorzystanie rozwiązania w oczyszczalni MPWiK Żywiec. 

Oczyszczalnia na nowe czasy 

Technologia umożliwiająca pogłębione usuwanie azotu zostanie wdrożona we Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków podczas pierwszego etapu jej rozbudowy, który rozpoczął się w październiku. 

– Nowe technologie, które zostaną wdrożone we Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków, umożliwią nam bardziej efektywne oczyszczanie ścieków, zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym. Zmiany klimatu, w tym wzrost częstotliwości i intensywności nawalnych deszczy, stanowią coraz większe wyzwanie dla wszystkich miast, nie tylko w Polsce. Rozbudowa oczyszczalni pozwoli na zwiększenie odporności miasta na zmieniające się warunki środowiskowe – mówi Witold Ziomek, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Projekty, w efekcie których powstały Stacje Badawcze MPWiK, były dofinansowane z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
Projekty, w efekcie których powstały Stacje Badawcze MPWiK, były dofinansowane z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Projekt rozbudowy oczyszczalni zakłada przyjęcie większego ładunku zanieczyszczeń przez zwiększenie maksymalnej przepustowości ze 150 000 m3 do 209 000 m3 na dobę. Infrastruktura i obiekty dostosowane zostaną do przyjęcia ścieków nadmiarowych podczas deszczu, co pozwoli na bardziej efektywne oczyszczanie większej ilości ścieków, przy jednoczesnym minimalizowaniu wpływu na środowisko naturalne. 

O znaczeniu tej inwestycji wszyscy mogliśmy się przekonać we wrześniu, kiedy Wrocław i cały region najpierw doświadczały niespotykanych wcześniej opadów deszczu, a w konsekwencji skutków powodzi. Rozbudowa oczyszczalni ścieków pozwoli lepiej przygotować miasto do tak nagłych zjawisk pogodowych, ale także jest odpowiedzią na dynamiczny rozwój Wrocławia.
Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Strategii i Zrównoważonego Rozwoju UMW

Tylko pierwszy etap rozbudowy wrocławskiej oczyszczalni będzie kosztował 134 mln zł netto i potrwa do grudnia 2026 roku. Cała inwestycja ma zakończyć się rok później. Dzięki niej MPWiK nie tylko zwiększy przepustowość oczyszczalni. Zastosowane w niej najnowocześniejsze technologie pozwolą także na spełnianie przepisów nowej dyrektywy ściekowej Unii Europejskiej, która podwyższa wyśrubowane standardy oczyszczania ścieków. 

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl