Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Surowce z odzysku
Najnowszy patent MPWiK Wrocław powstał we współpracy z Wydziałem Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. W procesie oczyszczania ścieków naukowcy zastosowali tzw. rozwiązanie membranowe. Dzięki temu udało im się poprawić jakość ścieków oczyszczonych oraz odzyskać wartościowe surowce.
– Przedmiotem opatentowanego wynalazku jest układ do separacji i zatężania cennych substancji zawartych w ściekach oczyszczonych, takich jak azot, fosfor i magnez, oraz ich odzysku w postaci kryształków soli – mówi Przemysław Chrobot, menedżer Centrum Nowych Technologii MPWiK. – Szczególnie fosfor i magnez są niezwykle cenne, bo należą do grupy surowców krytycznych i strategicznych dla gospodarki Unii Europejskiej. Tak otrzymane minerały doskonale sprawdzą się m.in. jako nawozy do gleby. Rozwiązanie może zostać w przyszłości wdrożone we wrocławskiej oczyszczalni – dodaje.
Przedstawiciele MPWiK rozmawiają też z innymi spółkami miejskimi, państwowymi oraz prywatnymi firmami, które mogłyby korzystać z tej technologii na podstawie licencji.
Najnowszy patent to nie jest ostatnie słowo wrocławskich wodociągów. Kolejne trzy zgłoszenia od MPWiK są w trakcie rozpatrywania przez Urząd Patentowy RP.
Patent na patenty
Kilka miesięcy wcześniej MPWiK wraz z Politechniką Wrocławską otrzymało patent na opracowany wspólnie wynalazek pod nazwą „Sposób usuwania azotu wraz z wytwarzaniem bakterii nitryfikacyjnych”. To element rozwijanej technologii usuwania azotu ze ścieków. Rozwiązanie pozwoli na obniżenie stężenia azotu ogólnego w ściekach oczyszczonych i w znaczący sposób usprawni pracę oczyszczalni ścieków komunalnych.
To kolejny patent dotyczący technologii tzw. dwustopniowej deamonifikacji, która będzie wdrażana także we Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków.
– Dzięki temu o około 7-9 proc. zmniejszy się zapotrzebowanie na energię do napowietrzania ścieków na blokach biologicznych. To szczególnie ważne, ponieważ napowietrzanie bloków biologicznych jest jednym z najdroższych procesów technologicznych w oczyszczalni – ok. 50 proc. energii potrzebnej dla całego obiektu zużywa właśnie proces napowietrzania – mówi Tomasz Konieczny, dyrektor Centrum Nowych Technologii i Inwestycji MPWiK.
Dodatkowo, możliwe będzie zwiększenie ilości oczyszczanych ścieków przyjmowanych do oczyszczalni o około 20 tys. metrów sześciennych na dobę (czyli ok. 15 procent), bez konieczności zwiększania kubatury urządzeń. Znacznie wzrośnie także produkcja biogazu, a tym samym energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.
Wypracowaną w MPWiK autorską technologią dla oczyszczalni już w styczniu tego roku (gdy technologia była jeszcze zgłoszeniem patentowym) zainteresowały się wodociągi z Żywca. Wtedy we Wrocławiu została podpisana umowa licencyjna na wykorzystanie rozwiązania w oczyszczalni MPWiK Żywiec.
Oczyszczalnia na nowe czasy