Uczymy się od siebie w projekcie NEEST
Projekt naukowo-badawczy NEEST mówi o Miastach jako Centrach Innowacji. Jest prowadzony przez 5 polskich miast (Wrocław , Kraków, Warszawa, Łódź, Rzeszów), biorących udział w Misji Neutralnych Klimatycznie i Inteligentnych Miast oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. NEEST koncentruje się na budynkach i ich otoczeniu, które są głównym źródłem emisji CO2 w miastach. Jednym z kluczowych aspektów projektu jest stworzenie gotowych do powielania projektów termomodernizacji różnych typów kwartałów miejskich, które osiągną niemal zerową emisję w budynkach mieszkalnych, usługowych, użyteczności publicznej i jednorodzinnych. Zdobyta wiedza i doświadczenie nie będzie służyła wyłącznie ww. miastom. Przedsięwzięcie ma na celu opracowanie praktycznych i skalowalnych rozwiązań dla wszystkich europejskich miast w obszarze efektywności energetycznej budynków.
Dotychczasowym doświadczeniem zespół NEEST miał okazję podzielić się 29 i 30 października 2024 roku w trakcie wizycie studyjnej w ramach programu Miast Bliźniaczych w Slavonskim Brodzie. Chorwackie miasto zostało wybrane jako miasto bliźniacze pilotażowego projektu NEEST.
Czym jest program Miast Bliźniaczych (Twinning Learning Programme)?
Celem programu Miast Bliźniaczych jest połączenie miast o podobnych problemach oraz potrzebach, by poprzez wymianę doświadczeń przyśpieszyć dążenie do neutralności klimatycznej partnerów.
Co było szczególne cenne dla chorwackiego partnera? Wnioski wszystkich polskich miast z przeprowadzonych w skali ostatnich miesięcy aktywności, jak:
- działania włączające w proces transformacji klimatycznej różne środowiska (interesariuszy),
- analizy dostępności do danych o emisyjności miast,
- opracowanie koncepcji modelowego zagospodarowania terenu jednego z kwartałów. Ponadto zespół NEEST przekazał doświadczenia zebrane w dziedzinach efektywności energetycznej budynków, w tym czystej energii (OZE) oraz sposobów pozyskiwania funduszy na realizację zadań wspierających zrównoważony rozwój miast.
Jakie korzyści dla polskich miast ?
W trakcie wizyty studyjnej polskie miasta zapoznały się z proklimatycznymi działaniami Slavonskiego Brodu, projektami, a także strategiami i planami zbliżającymi chorwackiego partnera do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Dzięki obecności przedstawicieli lokalnego przedsiębiorstwa energetycznego, zespół NEEST dowiedział się o działaniach oraz planach, mających na celu redukcję emisji CO2, których jednym z głównych założeń jest wykorzystanie energii geotermalnej, nad czym obecnie trwają prace badawcze. Odwiedziliśmy także miejską oczyszczalnię ścieków, która m.in. wykorzystuje wytwarzany tam biogaz, w całości na swoje potrzeby energetyczne. Poznaliśmy także plany rewitalizacji historycznego obszaru miasta z nowym ogrodem botanicznym.
Więcej o programie Twinning Learning Twinning Learning Programme - Twinning Learning Programme - NetZeroCities
Dopasowanie miast pilotażowych i Miast Bliźniaczych opiera się na znalezieniu podobnych wyzwań i wspólnym poszukiwaniu rozwiązań w różnych sektorach emisji gazów cieplarnianych w miastach, w tym dźwigni zmian, umożliwiając innowacyjne działania poprzez transformację systemową. Spotkania online, warsztaty i inspirujące wizyty w miastach, organizowane są w celu przyspieszenia procesu uczenia się, wymiany doświadczeń i współtworzenia rozwiązań na drodze do neutralności klimatycznej.
Zobacz poprzednie spotkania miast, organizowane w ramach programu Twinning Cities: Warsztaty "Miasta Bliźniacze" - Eko