wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

27°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 15:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. Projekt NEEST - Neutralne klimatycznie i zrównoważone środowiskowo obszary
  5. Moduł technologiczny - miasta jako klucz do transformacji energetycznej
Kliknij, aby powiększyć
Zdjęcie przedstawia wstępny obszar zakresu Projektu NEEST - pilotaż będzie skupiał się Przedmieściu Oławskim i będzie obejmował obszar pomiędzy ulicami: Traugutta, Prądzyńskiego, Kościuszki, Komuny Paryskiej i Więckowskiego. Materiały Organizatora
Zdjęcie przedstawia wstępny obszar zakresu Projektu NEEST - pilotaż będzie skupiał się Przedmieściu Oławskim i będzie obejmował obszar pomiędzy ulicami: Traugutta, Prądzyńskiego, Kościuszki, Komuny Paryskiej i Więckowskiego.

Projekt NEEST ma za zadanie pomóc miastom w przejściu na zeroemisyjność. Aby zmapować wyzwania stojące przed miastami w kontekście transformacji energetycznej, partner technologiczny projektu – Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podjął się szczegółowej analizy sytuacji obszarów pilotażowych w miastach partnerskich projektu, w tym wybranych typów budynków, dla których zaplanowano opracowanie szczegółowych rozwiązań. Selekcja tych budynków podyktowana była z jednej strony ich dużą liczebnością w miastach, z drugiej częstymi problemami w zwiększeniu efektywności energetycznej tych budynków. We Wrocławiu obszarem pilotażowym stał się fragment Przedmieścia Oławskiego z dominującą, wiekową kamienicą.

Reklama

W toku realizacji projektu opracowano modelowe rozwiązania dotyczące transformacji energetycznej wybranych dzielnic w Krakowie, Łodzi, Rzeszowie, Warszawie i Wrocławiu. W tych obszarach wykonano dokładne skanowanie 3D i stworzono tzw. cyfrowe bliźniaki – modele budynków oraz ich otoczenia.

Typy budynków analizowane w ramach projektu NEEST. NCBR
Typy budynków analizowane w ramach projektu NEEST.

W ocenę bazowej sytuacji budynków zaangażowali się zarządcy budynków, funkcjonujący w obszarach pilotażowych oraz gestorzy sieci. To od tych grup pozyskiwano dane techniczne o obiektach. Istotnym elementem analizy była także diagnoza mieszkańców. Wsparcie projektu przez lokalne społeczności polegało na udzieleniu odpowiedzi w procesach ankietowania przeprowadzonych w 2024 roku. 

[articleGallery ids=,1119514 names=Wyniki-skanowania-3D type=single-image crop=none]

Analizując dzielnice miejskie, kluczowym elementem jest stworzenie koszyków technologicznych – zestawów różnych technologii OZE (odnawialnych źródeł energii), które dostarczają ciepło, chłód, energię elektryczną do budynków.

Model cyfrowy obszaru pilotażowego we Wrocławiu. NCBR
Model cyfrowy obszaru pilotażowego we Wrocławiu.

O tym dlaczego podjęto decyzję o zaproszeniu do współpracy renomowaną duńską pracownię architektoniczną oraz jak wyglądają w szczególe wyglądają etapy technologicznego pakietu prac zespół z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wskazuje w publikacji swojego autorstwa:  Energetyka-Rozproszona

Plakat informujący mieszkańców zachęcający mieszkańców do włączenia się w ankietyzację. Urząd Miasta Łodzi
Plakat informujący mieszkańców zachęcający mieszkańców do włączenia się w ankietyzację.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama