W toku realizacji projektu opracowano modelowe rozwiązania dotyczące transformacji energetycznej wybranych dzielnic w Krakowie, Łodzi, Rzeszowie, Warszawie i Wrocławiu. W tych obszarach wykonano dokładne skanowanie 3D i stworzono tzw. cyfrowe bliźniaki – modele budynków oraz ich otoczenia.
W ocenę bazowej sytuacji budynków zaangażowali się zarządcy budynków, funkcjonujący w obszarach pilotażowych oraz gestorzy sieci. To od tych grup pozyskiwano dane techniczne o obiektach. Istotnym elementem analizy była także diagnoza mieszkańców. Wsparcie projektu przez lokalne społeczności polegało na udzieleniu odpowiedzi w procesach ankietowania przeprowadzonych w 2024 roku.
[articleGallery ids=,1119514 names=Wyniki-skanowania-3D type=single-image crop=none]
Analizując dzielnice miejskie, kluczowym elementem jest stworzenie koszyków technologicznych – zestawów różnych technologii OZE (odnawialnych źródeł energii), które dostarczają ciepło, chłód, energię elektryczną do budynków.
O tym dlaczego podjęto decyzję o zaproszeniu do współpracy renomowaną duńską pracownię architektoniczną oraz jak wyglądają w szczególe wyglądają etapy technologicznego pakietu prac zespół z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wskazuje w publikacji swojego autorstwa: Energetyka-Rozproszona