W procesie transformacji bardzo istotną rolę odgrywają mieszkańcy. Dlatego też kolejny model wypracowany w ramach projektu NEEST zakładał edukacje oraz budowanie świadomości lokalnych społeczności. Stworzeniem modeli partycypacji mieszkańców zajęła się firma Utila sp. z o.o. posiadająca doświadczenie w organizacji i prowadzeniu badań społecznych oraz planowaniu i prowadzenia procesów związanych z szeroko rozumianą komunikacją społeczną. W każdym z miast partnerskich w pierwszej kolejności przeprowadzono konsultację, a następnie wybrano tematy przewodnie modelów partycypacji społecznych.
W Warszawie zdecydowano się na współpracę z placówkami oświatowymi – Towarzystwem Przyjaciół Dzieci oraz Szkołą Podstawową nr 60, a tematem przewodnim było hasło „Młodzi liderzy i liderki zmian”. W trakcie warsztatów aktywizacyjnych prowadzonych przez Izę i Piotra Miklaszewskich z Podróży z Pazurem dzieci w wieku 7-12 lat poznawały zagadnienia dotyczące pogody i klimatu, a następnie samodzielnie przeprowadzały szereg eksperymentów. Podopieczni Towarzystwa Przyjaciół Dzieci należą do grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. Cześć z nich ma problemy z uczniem się i doświadcza niewielkiego zaangażowania rodziców w proces wychowania. Niektóre dzieci wywodzą się z rodzin migracyjnych. Dotarcie do tej grupy odbiorców bywa utrudnione, a organizacja warsztatów dla dzieci ze środowisk wykluczonych miała na celu przetestowanie tej formy zaangażowania. Warsztaty w Szkole Podstawowej przeprowadzone zostały przez Annę Nowaczyk i Annę Wiewiórowską ze Studenckie Koło Naukowego „UW dla Klimatu”. Głównym celem warsztatu było wyjaśnienie mechanizmu i skutków globalnego ocieplenia za pomocą “Gry w Węgiel”. W wydarzeniu uczestniczyła młodzież z 6 i 7 klasy.
Kolejne spotkanie odbyło się we Wrocławiu. Tu hasłem przewodnim była „Wspólna przestrzeń jako katalizator zmian”. Organizatorzy na Przedmieściu Oławskim zaprezentowali wystawę uliczna dotycząca zmian klimatu oraz miejskich działań mitygacyjnych i adaptacyjnych oraz zorganizowali grę terenową, która rozpoczynała się wystawą i obejmowała kolejne 7 stacji z zadaniami i łamigłówkami ekologicznymi. Równolegle w CAL-u na Przedmieściu Oławskim – Centrum na Przedmieściu funkcjonowało stoisko informacyjne NEEST. Dostępne były również materiały edukacyjne na temat działań termomodernizacyjnych we Wrocławiu. W wydarzenie zaangażowane były głównie rodziny z dziećmi.
W Rzeszowie tematem spotkania, które zorganizowano głównie do seniorów w Osiedlowym Domu Kultury „Tysiąclecia” była „Transformacja codzienności”. Wydarzenie rozpoczęto krótką informacją o projekcie NEEST oraz wykładem dotyczący transformacji klimatycznej prowadzonym przez przedstawicieli Stowarzyszenia EKOSKOP – Mirosława Ruszałę i Katarzynę Ruszałę. Zorganizowano również stanowiska doradczo-dyskusyjne, gdzie eksperci z UM Rzeszów, Stowarzyszenia EKOSKOP i firmy Electricall doradzali seniorom. Tematy poruszane przy stolikach dotyczyły m.in. skutecznego i niskoemisyjnego ogrzewania domu i oszczędzania energii czy gospodarowania odpadami. Na jednym ze stanowisk o zrównoważonym transporcie, czyli wykorzystaniu jednoosobowych i niskoemisyjnych pojazdów seniorzy mogli skorzystać z hulajnóg elektrycznych.
W Łodzi w związku z włókienniczą historią tego miasta tematem przewodnim wydarzenia była „Tożsamość miejsca i powrót do korzeni”. Spotkanie zorganizowano w XXIX Liceum Ogólnokształcącym w porozumieniu z Kawiarenką Naprawczą funkcjonującą w ramach Centrum Aktywności Lokalne. Seniorki uczyły młodzież i dorosłych obsługi maszyny do szycia. Równolegle przeprowadzono SWAP ubraniowy oraz warsztaty kształcące umiejętności związanych z recyklingiem, naprawą i ponownym wykorzystaniem tekstyliów.
Cykl pilotażowych warsztatów zamknęła wizyta w Krakowie. Tam centrum wydarzenia był lokalny ryneczek na Osiedlu Złotego Wieku, a hasłem przewodnim „Lokalna ekonomia i sąsiedztwo. Tu podobnie jak we Wrocławiu przeprowadzono grę terenową poruszającą szeroki zakres aspektów, które mają wpływ na zmiany klimatyczne, która wykorzystywała m.in. stoiska czy sklepy lokalnych przedsiębiorców. W opracowanie mechaniki i logiki gry oraz opracowanie i przygotowanie do niej materiałów odpowiedzialna była Fundacja Otwarty Plan we współpracy z Fundacją Kupuj Odpowiedzialnie. Po stronie fundacji leżała również odpowiedzialność za drugą część wydarzenia – przygotowanie i wygłoszenie wykładu dotyczący odpowiedzialnej konsumpcji. Kuźnia - Ośrodek Kultury Norwida udostępnił swoje pomieszczenia. Na koniec wydarzenia w ramach podsumowania uczestnicy mogli zagrać w grę karcianą z kartami CoCo dotyczącą zrównoważonej konsumpcji. Z warsztatów skorzystały głównie rodziny z dziećmi.
Wnioski z pilotażowych spotkań, posłużą do stworzenia modelu partycypacji mieszkańców w procesie transformacji klimatycznej. Model ten będzie kolejnym elementem wypracowanym w ramach projektu NEEST, który będą mogły wdrażać inne samorządy w Polsce i Europie.