EkoEksperymentarium to nowa, niesztampowa wystawa, pozwalająca sprawdzić, jak nasze codzienne, małe czynności mogą wpłynąć korzystnie na środowisko.
W Galerii BWA Wrocław Główny specjalną, edukacyjną przestrzeń stworzył kolektyw Mamy Projekt. Wystawa jest zbudowana na planie mieszkania: w salonie poznajemy sposoby na oszczędzanie energii, w łazience dbamy o każdą kroplę wody, w kuchni dzielimy się sposobami na gotowanie less waste, a w sypialni przeglądamy rzeczy i zastanawiamy nad tym dlaczego warto mieć mniej.
EkoEksperymentarium to wystawa do eksperymentowania, a nie tylko oglądania. Uczestnicy mogą samodzielnie sprawdzić, co się stanie, jeśli obniżą temperaturę w domu albo przestaną kupować wodę butelkowaną. Poznają też ważne dane i łatwe triki na ograniczanie zużycia zasobów.Małgosia Żmijska, kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt.
Wystawa jest częścią projektu edukacyjnego EkoEksperymentarium składającego się z portalu z grami (www.ekoeksperymentarium.pl) oraz programu zajęć w przedszkolach i szkołach podstawowych.
Bądź eko na co dzień
Ekspozycja zbudowana jest z tekturowych tablic i mechanizmów z papieru, drewna i sznurka z ilustracjami Pawła Szlotawy. W każdym z umownych pomieszczeniu są stanowiska i elementy symbolizujące domowe wyposażenie, które naprowadzają na rozwiązanie, jak we własnym domu możemy dbać o siebie i środowisko. Zwiedzanie wystawy będzie możliwe od piątku, 23 września, do 6 listopada. Wstęp jest bezpłatny.
Wrocław nie marnuje
Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego, podkreśla, że wystawa w atrakcyjny sposób prezentuje ideę less waste podobnie, jak miejska kampania „Wrocław nie marnuje”.
– We Wrocławiu od lat zachęcamy mieszkańców do zmiany codziennych nawyków. Rezygnujemy z plastiku na miejskich wydarzeniach, promujemy również wymianę książek w przestrzeni publicznej czy nadawanie niepotrzebnym z pozoru rzeczom drugiego życia – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska. – EkoEksperymentarium jest bardzo dobrym miejscem, w którym dzieci i dorośli wspólnie mogą utrwalić dotychczasowe znane im dobre nawyki, ale również będą mieć okazję poznać nowe eko rozwiązania. Wystawa została zaprojektowana w taki sposób, aby mogła cieszyć i uczyć jednocześnie.
Ważne doświadczenie dla małych wrocławian
Pierwsze grupy z wrocławskich szkół już odwiedziły wystawę. Opiekunowie i wychowawcy klas oraz grup przedszkolnych mogą skorzystać ze specjalnego formularza, w którym mogą zapisać się na wizytę. Do tej pory chęć udziału w 45-minutowej eko-lekcji zgłosili już nauczyciele i opiekunowie ponad 100 klas z 24 szkół oraz 6 przedszkoli.
To ważne, by prezentować najmłodszym ekorozwiązania na bazie konkretnych przykładów i codziennych działań, które każdy z nas może realizować w codziennym życiu. Poza tym taka wystawa to również świetny pomysł na organizację lekcji poza szkolnymi murami.Marcin Miedziński, zastępca dyrektora Wydziału Przedszkoli i Szkół Podstawowych Urzędu Miejskiego.
Od 23 września do galerii BWA Wrocław Główny w godzinach 9:00–15:00 zapraszane są grupy zorganizowane. Z kolei w soboty i niedziele to czas na zwiedzanie wystawy indywidualnie w godzinach otwarcia galerii 12:00–18:00.
Natomiast od 21 października wystawa będzie czynna od środy do czwartku w godzinach 12:00–20:00 oraz od piątku do niedzieli w godzinach 12:00–18:00.
Wystawa jest w sali naprzeciwko recepcji Galerii BWA Wrocław. Należy udać się na I piętro dworca PKP Wrocław Główny, na które prowadzą ruchome schody lub winda na klatce schodowej. Ogólnodostępny parking znajduje się na poziomie dworca -1, wjazd od ul. Piłsudskiego.