Są powszechnie kochane, choć nie łaszą się i nie robią słodkich minek. Można powiedzieć, że wręcz przeciwnie: niezależnie od sytuacji manule (Otocolobus manul) robią wrażenie zrzęd. Po prostu są sobą i pewnie właśnie dlatego stały się bohaterami setek memów.
Mimika manuli robi na nas takie wrażenie głównie ze względu na ich źrenice: nie są pionowe, jak u innych kotów, lecz kurczą się w małe czarne kółeczka, dokładnie tak samo jak u nas.
Zarina i Kubi - najłatwiej je zobaczyć podczas pokazowego karmienia
We wrocławskim zoo mieszkają dwa manule: Zarina i Kubi. Najłatwiej je zobaczyć w środy podczas pokazowego karmienia, które rozpoczyna się o godz. 10.30.
Zobacz, jak wyglądało pokazowe karmienie w styczniu.
Manule trzeba chronić
Dziś (23 kwietnia) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Manula.
Dzień manula to święto wyjątkowe, ponieważ jego celem jest zwrócenie uwagi na potrzebę ich ochrony. Razem z naszą Fundacją DODO wspieramy Pallas’s cat International Conservation Alliance (PICA) w ochronie tych niezwykle rzadkich zwierząt. Jest to projekt polegający na badaniu manuli w środowisku naturalnym w Kazachstanie w rejonie jeziora Zajsan.ZOO Wrocław
Wy też możecie przekazując 1,5 proc. podatku wystarczy, że w deklarację podatkową wpiszecie KRS Fundacji DODO: 0000623492.
Potrafią... znikać, lubią cudze nory
Manule żyją w naturze na skalistych stepach w Azji Środkowej, od zachodniego Iranu po zachodnie Chiny. Rzadko bywają na obszarach nizinnych. Świetnie znoszą nawet bardzo niskie temperatury, jednak unikają miejsc, w których gromadzi się śnieg, bo trudno im tam polować.
Podobnie jak większość innych dzikich kotów są samotnikami i prowadzą nocny tryb życia. W ciągu dnia ucinają sobie drzemki w skalnych szczelinach i niedużych jaskiniach. Są znane z tego, że korzystają także z nor innych zwierząt, np. lisów albo borsuków. Nie tylko się w nich ukrywają. Zaobserwowano, że wykorzystują je także jako miejsca randek i sale porodowe.
Manule są nieco większe od kota domowego (ważą około 4 i pół kilograma), mają krótkie, mocne nogi, a ich srebrzystoszare lub bladorude futro z serią czarnych pasków, które biegną przez dolną część pleców, umożliwia im doskonałe wtapianie się w otoczenie. Po prostu znikają.
To ich sposób na polowanie, bo dzięki kamuflażowi mogą podejść ofiarę, której nie byłyby w stanie dogonić. Nie są zbyt szybkie, za to potrafią świetnie wspinać się po skałach.
Wyglądają na większe
Manule mają najdłuższą sierść ze wszystkich kotowatych, przez co sprawiają wrażenie większych, niż są w rzeczywistości. Najbardziej imponująca jest w zimnych porach roku. To dlatego, że w naturze zamieszkują tereny, gdzie temperatura może spadać nawet do 50 stopni Celsjusza poniżej zera!