wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Krok XIV - korzystaj ze ścieżek przyrodniczych
Krok XIV - korzystaj ze ścieżek przyrodniczych

Ścieżki przyrodnicze to specjalne trasy dla pieszych, przebiegające przez obszary, które wyróżniają się na tle innych swoimi wartościami przyrodniczymi. Nazywane są również ścieżkami dydaktycznymi i stanowią jedną z podstawowych aktywnych form edukacji ekologicznej. Prezentujemy najciekawsze ścieżki Dolnego Śląska.

Reklama

We Wrocławiu ciekawym miejscem do wycieczek pieszych, rowerowych oraz do poznawania bogactwa różnorodności biologicznej jest ścieżka ekologiczna „Jarnołtów-Ratyń”. Całkowita długość ścieżki wynosi 6,5 km, na jej trasie znajdziemy 14 przystanków, na których spotkamy tablice informacyjne. Trasa rozpoczyna i kończy się na osiedlu Jarnołtów, na które dotrzemy miejskim autobusem z centrum miasta.

Dolina Bystrzycy

Park Krajobrazowy „Dolina Bystrzycy” zajmuje całkowitą powierzchnię ok. 8 570 ha. Na terenie Wrocławia, obszar parku położony jest w części południowo-zachodniej miasta i obejmuje swoim zasięgiem obręby Ratyń i Jarnołtów, zajmując powierzchnię ok. 569,17 ha. W mieście obejmuje kompleks, jakim jest Las Ratyński oraz kompleks łąk świeżych użytkowanych ekstensywnie. Teren ten jest niezwykle cenny przyrodniczo.

W Lesie Ratyńskim, w drzewostanie występują m. in.: jesiony wyniosłe, olsza czarna, dąb szypułkowy, wiąz polny, a także różne gatunki wierzb. Runo lasu budują m.in. ziarnopłon wiosenny, zawilec gajowy, złoć żółta, miodunka ćma, kokoryczka wielokwiatowa, gwiazdnica wielkokwiatowa, bluszczyk kurdybanek oraz konwalia majowa.

Łąki na terenie Parku Krajobrazowego charakteryzują się występowaniem wielu gatunków roślin trawiastych takich jak: kłosówka wełnista, mietlica pospolita, kostrzewa łąkowa, wyczyniec łąkowy, kupkówka pospolita i śmiałek darniowy. Na szczególną uwagę zasługują również rośliny kwiatowe, np. koniczyna białoróżowa, koniczyna łąkowa, koniczyna biała, wyka drobnokwiatowa, wyka ptasia, groszek łąkowy czy mniszek lekarski.

Niezwykle cenne są również starorzecza. W części zachodniej rozwinęły się szuwary turzycy brzegowej, błotnej i zaostrzonej, natomiast w części wschodniej i południowej – szuwar manny Mielec i szuwar tataraku zwyczajnego. Starorzecze jest także miejscem rozrodu kilku gatunków płazów: żaby trawnej, żaby moczarowej, żaby wodnej, ropuchy szarej i kumaka nizinnego oraz wielu owadów.

Teren Parku Krajobrazowego w granicach miasta jest również atrakcyjny pod kątem występowania wielu gatunków ptaków czy ssaków. Wśród ptaków można spotkać np. zięby, jaskółki dymówki, myszołowy, trznadle, dzięcioły, kukułki, sójki, szpaki, a także sikory bogatki i modre, z kolei ssaki tego terenu to np. sarny, dziki, nietoperze czy lisy. W lesie można spotkać też ślimaki lądowe np. wstężyki, świdrzyki, śliniki i winniczki. Latem można zaobserwować motyle: szachownicę galateę, czerwończyki, perłowce, kraśniki i przeplatki.

Szczegółowy opis trasy.

Pozostałe ścieżki przyrodnicze

Wśród innych ciekawych ścieżek na terenie Dolnego Śląska warto wymienić m.in. „Święte Jezioro”- ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą, „Trzy stawy” w Niezgodzie, „W krainie stawów”- przyrodniczą ścieżkę dydaktyczną oraz „W cichej Dolinie”- ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną.

"Święte Jezioro"

Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza "Święte Jezioro" zlokalizowana jest na terenie użytku ekologicznego o tej samej nazwie (ok. 2 km od miejscowości Parowa). Użytek ekologiczny "Święte Jezioro" to obszar podmokłych łąk, na których chętnie przebywają i gniazdują ptaki. Na szlaku ścieżki znajdziemy kilka tablic informacyjnych oraz edukacyjnych, a także wieżę widokową, z której możemy obserwować pobliskie mokradła.

Wytrwali obserwatorzy mogą spotkać tu polującego orła bielika, kanię rudą, błotniaki oraz całą gamę innych ptaków środowiska wodno-błotnego, jak np. żurawia czy czaplę. Przy samej ścieżce można obejrzeć żeremia wraz ze śladami żerowania bobra.

"Trzy Stawy"

Ścieżka przyrodniczo dydaktyczna „Trzy Stawy” zlokalizowana jest w miejscowości Niezgoda, w gminie Żmigród. Rozpoczyna się przy świetlicy, przy której zlokalizowany jest parking na parę samochodów. W pobliżu znajduje się czatownia do obserwacji ptaków. Ścieżka okrąża Stawy Niezgoda I oraz Niezgoda II i prowadzi dalej, nad Staw Stary. Całkowita trasa ścieżki to 8,5 km. Grupy zorganizowane mogą ograniczyć się do okrążenia Stawów Niezgoda (trasa wynosi 6,5 km) i zakończyć wycieczkę w okolicy przystanku autobusowego w Niezgodzie.

Osoby, które chcą pokonać całą trasę wędrując przez Niezgodę dostaną się w okolice Stawu Starego. Na trasie ścieżki zlokalizowanych jest osiem przystanków edukacyjnych, z czego sześć znajduje się przy Stawach Niezgoda, a dwa przy Starym Stawie.

"W krainie stawów"

Przyrodnicza ścieżka dydaktyczna „W krainie stawów” zlokalizowana jest w Gminie Milicz, rozpoczyna się w miejscowości Ruda Milicka przy dawnej gajówce. Całkowita długość ścieżki wynosi 6,5 km, jednak trasę można skrócić. Teren jest płaski, a trasa łatwa i przyjemna, można ją przejść z wózkiem. Warto pamiętać o lornetce i fakcie, że na stawach może silnie wiać. Zaraz przed znakiem „Ruda Milicka” znajduje się oznakowany parking z miejscem na piknik.

Na trasie znajdziemy miejsca przystankowe z ciekawymi tablicami informacyjnymi i ławeczkami. Szczególnie tablice, gdzie można kręcić kołem lub zaglądać pod klapkę zainteresują dzieci. Na trasie znajdują się punkty obserwacyjne, czatownie a także wieża widokowa Ptaków Niebieskich w Grabownicy (do niej warto podjechać samochodem). Na ścieżce zlokalizowanych jest 8 ciekawych przystanków tematycznych.

"W cichej Dolinie"

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „W cichej Dolinie”. Trasa ścieżki prowadzi poprzez różnorodne ekosystemy związane z doliną rzeki Bystrzycy. W zależności od pory roku umożliwia obserwację zmienności przyrody w Parku Krajobrazowym "Dolina Bystrzycy" oraz wpływ działalności człowieka na ten teren. Najlepiej przyjechać wiosną, gdy słychać śpiew ptaków, a lasy przyciągają naszą uwagę licznymi kolorami kwiatów.

Tablica powitalna ścieżki znajduje się przy zalanym wyrobisku dawnej żwirowni - na południe od Kątów Wrocławskich i trasy samochodowej A4. Z centrum miasta dotrzemy tu ulicą Sobótki - po ok. 600 m mijamy wiadukt nad autostradą, następnie po ok. 800 m skręcamy w lewo nad brzeg akwenu (zgodnie z przebiegiem gruntowej drogi). Trasa ścieżki okrąża od północy zbiornik wodny, następnie skręca na południe i wschód w kierunku koryta Bystrzycy (częściowo bezdrożem), a dalej podąża na północ wzdłuż biegu rzeki - aż do okolic ujścia Czarnej Wody (ostatni przystanek).

Ciekawych propozycji na spędzenie czasu pośród przyrody jest wiele, wybierz tę, która jest dla Ciebie odpowiednia i do zobaczenia na szlaku.

Czytaj więcej: Kampania "Małe kroki, wielkie zmiany"

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl