wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:25

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. Zwierzęta we Wrocławiu
  5. Wrocław na cztery łapy
  6. Kotik Alfie już w dużym basenie Zoo Wrocław. I ma nową koleżankę - Nahlę [ZDJĘCIA]

– Nasz najmłodszy kotik afrykański Alfie został już wpuszczony do dużego basenu z innymi kotikami i radzi sobie w nim świetnie. We wskoczeniu do wielkiego zbiornika towarzyszyła mu Nahla, jego nowa koleżanka, która przyjechała do nas zoo w Szwecji – przekazują przedstawiciele Zoo Wrocław. Zobaczcie zdjęcia wrocławskich kotików.

Reklama

Kotiki muszą nauczyć się pływać, gdyż nie rodzą się z taką umiejętnością. Nauka rozpoczęła się od pluskania się w małym baseniku, a stopniowo Alfie był przyzwyczajany do coraz większych zbiorników. Główny basen kotików jest ogromny i ma aż 3,6 tys. m sześc. wody. Dla Nahli przemierzanie tak wielkiego basenu także jest wydarzeniem.

Alfie to najmłodszy kotik afrykański w Zoo Wrocław, który urodził się 13 czerwca i już zdążył skraść serca odwiedzających.

Nahla - nowa mieszkanka Zoo Wrocław

Nahla to nowa koleżanka Alfiego. Urodziła się w maju 2021 r. i została sprowadzona do wrocławskiego ogrodu 18 września 2022 r. z zoo Kolmarden w Szwecji. Nahla ma dobry kontakt z opiekunami, ufa im i jest przy nich spokojna. Każdy jest nią pozytywnie zaskoczony. Po przyjeździe niczego się nie bała, mimo że jest w zupełnie nowym miejscu. Nahla dobrze dogaduje się także z Alfiem. Jako że jest od niego nieco starsza, je już ryby.

– Z Nahlą jeszcze nie prowadzimy treningów, ponieważ późno zaczęła jeść ryby, ale już niedługo zaczniemy to robić. Wtedy pozna ciekawe komendy i ćwiczenia – mówi Paweł Borecki, opiekun kotików w Zoo Wrocław.

Galeria zdjęć

Kotik afrykański - zagrożenia dla gatunku

W naturze kotiki afrykańskie występują w południowo-zachodniej Afryce, głównie w Namibii, gdzie żyją w dużych koloniach. Liczą one nawet kilkadziesiąt tysięcy osobników. Zagrożeniem dla kotików jest głównie człowiek, który poluje na nie dla futra. Kotikom zagraża również przełowienie siedlisk. Wiele gatunków ryb pozyskiwanych przez człowieka w celach handlowych, stanowi naturalny pokarm tych zwierząt.

Kotiki afrykańskie zaplątują się w sieci rybackie oraz różne odpady pozostawione przez człowieka w morzach. Niestety giną również masowo od chorób przenoszonych przez zwierzęta domowe np. psy i koty.

Zmiany klimatu stanowią kolejne zagrożenie dla kotika afrykańskiego. Wzdłuż wybrzeża Namibii zaobserwowano wzrost śmiertelności szczeniąt, które są wrażliwe na wysokie temperatury.

Ich naturalnym wrogiem są orki i rekiny – żarłacze białe. Uciekając przed nimi kotiki są w stanie wyskoczyć wysoko z wody. Podczas ćwiczeń w zoo, kotiki potrafią skoczyć przez obręcz, co ma odwzorować właśnie uciekanie przed drapieżnikiem.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl