wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:52

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Jeż w ogrodzie to skarb. Jak przygotować ogród, by jeż bezpieczne przeżył zimę?
Na zdjęciu jeże, podopieczni Ekostraży Materiały Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt Ekostraż Wrocław
Na zdjęciu jeże, podopieczni Ekostraży

Jeż w ogrodzie to prawdziwy skarb. Zjada ślimaki, żuki, chrząszcze i małe gryzonie. Człowieka omija szerokim łukiem i do tego nocą, bo w dzień śpi. Zobacz, jak przygotować ogród na zimę, aby jeże czuły się w nim dobrze i bezpieczne przeżyły do wiosny, oraz jak pomagać chorym osobnikom.

Reklama

Jesienią, gdy temperatura spada i przez kilka dni utrzymuje się na poziomie 10 st. C., jeże zaczynają przygotowania do zimowej hibernacji. Co robić i czego nie robić, aby zwabić do ogrodu jeże?

Dziura w płocie ułatwi jeżowi życie

Jesienią jeże bardzo intensywnie żerują, bo gromadzą tłuszcz potrzebny do przeżycia zimy. Dziennie potrafią zjeść nawet 150 g ślimaków, szarańczaków, jaszczurek i chrząszczy. W jednym ogrodzie trudno znaleźć wystarczającą ilość pożywienia, dlatego ułatwi im przechodzenie z ogrodu do ogrodu.

Zostaw w płocie dziurę, odchyl siatkę lub zrób wgłębienie pod ogrodzeniem.

Stos liści w zacisznym miejscu to dobre schronienie dla jeży

Jeże nie są zwierzętami stadnymi, więc każdy osobnik szuka schronienia na własną łapkę. A nie jest to łatwe. Aby przeżyć zimę potrzebują ciepłego, suchego i bezpiecznego miejsca. Przemarznięty jeż ginie. Szacuje się, że w pierwszej zimie życia ginie nawet 70 proc. młodych osobników.

Jeże lubią zimować w płożących krzewach lub stertach liści i gałęzi. Idealnym rozwiązaniem jest zgromadzenie takiej sterty w pobliżu kompostownika, gdzie nikt nie zagląda i jest dużo pożywienia.  

Zbyt gorliwi działkowicze zbierają każdą gałązkę, grabią każdy listek. Dobrze by było, gdyby gdzieś w kącie ogrodu zostawili jeżom stos liści i gałęzi.
Anna Melska, starszy inspektor ds. oświaty ogrodniczej w Polskim Związku Działkowców we Wrocławiu

Dobrym pomysłem jest też zamontowanie jeżom domku.

Tylko słaby i niedożywiony jeż wymaga pomocy

Choć jeże najlepiej zostawić w spokoju, czasami potrzebują naszej pomocy. Niepokojący może być wygląd zwierzęcia. Jeśli jest za mały istnieje duże niebezpieczeństwo, że nie będzie w stanie wejść w stan hibernacji.

Jesienią zdrowy jeż zwinięty w kulę ma wielkość dużego grejpfruta. Jeżeli jest mniejszy, należy udzielić mu pomocy. Zaniepokoić powinien też jeż, który chodzi po ogrodzie w środku dnia.
Katarzyna Szakowska, rzeczniczka prasowa Ekostraży

W takich przypadkach przenieś jeża w bezpieczne miejsce, używając grubych rękawic. Przygotuj ciepłe i suche miejsce, najlepiej pudełko wyścielone ręcznikiem. Podaj jeżowi letnią wodę, ale nie karm go, a zwłaszcza nie podawaj mu mleka ani karmy dla domowych zwierząt. Gdy jeż będzie już bezpieczny, skontaktuj się z osobami, które udzielą mu pomocy, np.:

  • najbliższego weterynarza,
  • członków organizacji pomocowej, np. Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt Ekostraż przy ul. Miłoszyckiej 67.

Jeże, które trafią do Ekostraży, otrzymają pomoc, a gdy nabiorą sił, przenoszone są do przyjaznych im ogrodów.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl