wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Są pieniądze na zarybianie Odry. Ale potrzebne będą jeszcze wyniki badań rzeki [SZCZEGÓŁY]

Są pieniądze na zarybianie Odry. Ale potrzebne będą jeszcze wyniki badań rzeki [SZCZEGÓŁY]

Maciej Wołodko,

Na zdjęciu boleń (gatunek ryby) w Odrarium na terenie ZOO Wrocław. Zdjęcie ilustracyjne ZOO Wrocław
Na zdjęciu boleń (gatunek ryby) w Odrarium na terenie ZOO Wrocław. Zdjęcie ilustracyjne

Latem tego roku w Odrze zginęło około 250 ton ryb. Są pieniądze na odbudowę ich populacji po katastrofie ekologicznej. Nabór wniosków na zarybianie Odry ogłosił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Na razie przeznaczy na ten cel pół miliona złotych, a do 2025 roku - 4 miliony. Ale by zarybianie było skuteczne, potrzebne są dalsze badania.

Reklama

– To program wieloletni, który będzie realizowany do 2025 roku. Mogą się do niego zgłaszać różne podmioty, choć liczymy, że przystąpi do niego przede wszystkim dolnośląski oddział Polskiego Związku Wędkarskiego – powiedział Łukasz Kasztelowicz z WFOŚiGW we Wrocławiu, cytowany przez TVP 3 Wrocław.

Zarybianie jest potrzebne, ale o tym czy należy robić to już teraz muszą zadecydować badania

– Bardzo cieszymy się, że znalazły się na ten cel środki. Zarybienie jest potrzebne, ale czy należy robić to już, o tym muszą wypowiedzieć się eksperci. Najważniejsze są dla nas wyniki badań, na podstawie których będzie można prowadzić zarybienie. Jest jeszcze za wcześnie na komentarz w tej sprawie – mówi Robert Suwada, rzecznik Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg we Wrocławiu.

W ocenie wędkarzy, jednym z otwartych pytań pozostaje, czy ryby będą miały pokarm.

–  Jeśli narybek nie będzie miał na czym żerować, to zarybienie będzie bezskuteczne. Gatunki drapieżne też by przetrwać, muszą mieć inną rybę. Trzeba zbadać dno, uwzględnić specyfikę różnych odcinków Odry. Na wiosnę ryba idzie na płytkie tarliska, pewne obszary są też bardziej zdegradowane przez algi. To jest bardzo złożona materia – dodaje Robert Suwada.

Nabór wniosków na zarybianie do 31 października

Organizacje zainteresowane zarybianiem Odry mogą składać wnioski na formularzach, których wzór udostępniono na stronie WFOŚiGW we Wrocławiu. Zarybianie mogą prowadzić m.in. instytuty badawcze, uczelnie, fundacje oraz podmioty uprawnione do rybactwa, zgodnie z zapisami Ustawy o rybactwie śródlądowym

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl