wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Jak obniżyć rachunki za prąd? Sposobów jest wiele i większość nie wymaga żadnych inwestycji
Na zdjęciu dłoń manipulująca pokrętłami (zdjęcie ilustracyjne) Adobestock
Na zdjęciu dłoń manipulująca pokrętłami (zdjęcie ilustracyjne)

Choć zima jest (na razie) łagodna, podwyżki cen prądu skłaniają do oszczędzania. Sposobów na obniżenie rachunków za prąd jest wiele, większość nie wymaga nawet inwestycji ani wyrzeczeń. Wystarczy uwaga i dobra organizacja.

Reklama

Choć zima jest (na razie) łagodna, podwyżki cen prądu skłaniają jednak do oszczędzania. Odpowiednie działania już we wrześniu 2022 r. zapowiedziało miasto. Podobne deklaracje złożyły niektóre wrocławskie uczelnie. Jednak o racjonalne zużywanie energii powinny zadbać nie tylko instytucje, ale też każdy z nas.

Oszczędzać warto i to co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, mniej się zapłaci za zużycie energii i to zarówno energii elektrycznej, jak i energii cieplnej. A po drugie, w całym systemie zaopatrzenia w energię zostanie jej wtedy więcej, więc jest mniejsze ryzyko, że tej energii zabraknie.
Rafał Guzowski, dyrektor Zarządu Zasobu Komunalnego

Wrocławska kampania Ciepło w Domu

Aby zachęcić mieszkańców Wrocławia do oszczędzania energii cieplnej i elektrycznej, Urząd Miejski już w listopadzie ruszył z kampanią Ciepło w Domu.

Kampanią najpierw kierujemy do pracowników Urzędu Miejskiego, miejskich jednostek i spółek, a następie do mieszkańców Wrocławia.
Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju

W obiektach miejskich już pojawiły się odpowiednie informacje: plakaty, stendy, zawieszki na okno oraz kolorowanka dla dzieci. Szablony zawieszek do wycięcia i kolorowankę znajdziecie poniżej.

Aby ciepło krążyło, ale nie uciekało

Jeśli chodzi o ogrzewanie mieszkania, to należy zadbać o dwie kwestie:

  • umożliwienie ciepłemu powietrzu ogrzanie mieszkania,
  • zapobieżenie ucieczce ciepła z mieszkania.

Aby powietrze swobodnie krążyło w mieszkaniu, należy odsłonić grzejniki. Firanki, zasłony i meble hamują przepływ powietrza. Dodatkowo warto pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczenia: intensywnie, ale krótko. Regularne wietrzenie nie tylko dostarcza świeżego powietrza, sprawia też, że lepiej krąży ono w pomieszczeniu.

Nieco trudniej jest zapobiec, aby ciepło nie uciekało z mieszkania. Najprostsze, co możesz zrobić, to uszczelnić okna i drzwi. Warto też zadbać, aby pomieszczenia wspólne, takie jak korytarze, również były ogrzewane. W przeciwnym razie mury będą wchłaniały ciepło z mieszkań.

I najważniejsze: przy wietrzeniu należy skręcić kaloryfery do zera.

Światło tylko tam, gdzie to konieczne

W przypadku światła obowiązuje jedna zasada: jeśli możesz, zgaś je. Nie chodzi o to, aby siedzieć w ciemności, ale o to, aby gasić światło tam, gdzie nie jest ono potrzebne.

Zadbaj też o energooszczędne żarówki.

Korzystaj efektywnie z domowych urządzeń

Oszczędzanie energii nie musi wiązać się z wyrzeczeniami, najważniejsza jest dobra organizacja.

  • Pralkę i zmywarkę włączaj, gdy są wypełnione.
  • Lodówka i zamrażalka pobierają mniej prądu, jeśli nie są puste.
  • Gotuj w czajniku tylko tyle wody, ile potrzebujesz.
  • Jeśli możesz, zamiast odkurzacza, używaj miotły.
  • Regularnie czyść żelazko z kamienia i prasuj większą liczbę rzeczy.
  • Gotując, przykrywaj garnek pasującą pokrywką, aby ciepło nie uciekało. I dbaj o czystość kuchenki elektrycznej, bo zabrudzona pobiera więcej prądu.

Jeżeli będziemy racjonalnie korzystać z energii w naszych domach, będziemy w stanie oszczędzić od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. W sytuacjach bardzo skrajnych, kiedy nie podejmujemy działań, kiedy nieracjonalnie korzystajmy z ogrzewania, z wentylacji, ze sprzętów, nasze rachunki mogą się podnieść nawet dwu-, trzykrotnie.
dr inż. Maria Kostka z Politechniki Wrocławskiej

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl