Choć zima jest (na razie) łagodna, podwyżki cen prądu skłaniają jednak do oszczędzania. Odpowiednie działania już we wrześniu 2022 r. zapowiedziało miasto. Podobne deklaracje złożyły niektóre wrocławskie uczelnie. Jednak o racjonalne zużywanie energii powinny zadbać nie tylko instytucje, ale też każdy z nas.
Oszczędzać warto i to co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, mniej się zapłaci za zużycie energii i to zarówno energii elektrycznej, jak i energii cieplnej. A po drugie, w całym systemie zaopatrzenia w energię zostanie jej wtedy więcej, więc jest mniejsze ryzyko, że tej energii zabraknie.Rafał Guzowski, dyrektor Zarządu Zasobu Komunalnego
Wrocławska kampania Ciepło w Domu
Aby zachęcić mieszkańców Wrocławia do oszczędzania energii cieplnej i elektrycznej, Urząd Miejski już w listopadzie ruszył z kampanią Ciepło w Domu.
Kampanią najpierw kierujemy do pracowników Urzędu Miejskiego, miejskich jednostek i spółek, a następie do mieszkańców Wrocławia.Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju
W obiektach miejskich już pojawiły się odpowiednie informacje: plakaty, stendy, zawieszki na okno oraz kolorowanka dla dzieci. Szablony zawieszek do wycięcia i kolorowankę znajdziecie poniżej.
Aby ciepło krążyło, ale nie uciekało
Jeśli chodzi o ogrzewanie mieszkania, to należy zadbać o dwie kwestie:
- umożliwienie ciepłemu powietrzu ogrzanie mieszkania,
- zapobieżenie ucieczce ciepła z mieszkania.
Aby powietrze swobodnie krążyło w mieszkaniu, należy odsłonić grzejniki. Firanki, zasłony i meble hamują przepływ powietrza. Dodatkowo warto pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczenia: intensywnie, ale krótko. Regularne wietrzenie nie tylko dostarcza świeżego powietrza, sprawia też, że lepiej krąży ono w pomieszczeniu.
Nieco trudniej jest zapobiec, aby ciepło nie uciekało z mieszkania. Najprostsze, co możesz zrobić, to uszczelnić okna i drzwi. Warto też zadbać, aby pomieszczenia wspólne, takie jak korytarze, również były ogrzewane. W przeciwnym razie mury będą wchłaniały ciepło z mieszkań.
I najważniejsze: przy wietrzeniu należy skręcić kaloryfery do zera.
Światło tylko tam, gdzie to konieczne
W przypadku światła obowiązuje jedna zasada: jeśli możesz, zgaś je. Nie chodzi o to, aby siedzieć w ciemności, ale o to, aby gasić światło tam, gdzie nie jest ono potrzebne.
Zadbaj też o energooszczędne żarówki.
Korzystaj efektywnie z domowych urządzeń
Oszczędzanie energii nie musi wiązać się z wyrzeczeniami, najważniejsza jest dobra organizacja.
- Pralkę i zmywarkę włączaj, gdy są wypełnione.
- Lodówka i zamrażalka pobierają mniej prądu, jeśli nie są puste.
- Gotuj w czajniku tylko tyle wody, ile potrzebujesz.
- Jeśli możesz, zamiast odkurzacza, używaj miotły.
- Regularnie czyść żelazko z kamienia i prasuj większą liczbę rzeczy.
- Gotując, przykrywaj garnek pasującą pokrywką, aby ciepło nie uciekało. I dbaj o czystość kuchenki elektrycznej, bo zabrudzona pobiera więcej prądu.
Jeżeli będziemy racjonalnie korzystać z energii w naszych domach, będziemy w stanie oszczędzić od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. W sytuacjach bardzo skrajnych, kiedy nie podejmujemy działań, kiedy nieracjonalnie korzystajmy z ogrzewania, z wentylacji, ze sprzętów, nasze rachunki mogą się podnieść nawet dwu-, trzykrotnie.dr inż. Maria Kostka z Politechniki Wrocławskiej