4. Zarezerwuj sobie wolne popołudnia – wrocławskie Święto Fotografii już w lutym!
Praca z cyklu „Przesilenia” Tobiasza Papuczysa, fotografa teatralnego i dokumentalnego, kuratora wystaw fotograficznych, teatrologa i filmoznawcy. fot. Tobiasz Papuczys

Jesteś fotografem albo marzysz, by nim zostać? Chcesz porozmawiać z mistrzami i pokazać im swoje zdjęcia? Masz pytania dotyczące sprzętu? Wybierz się na tygodniowe Święto Fotografii, które odbędzie się w lutym we Wrocławiu. W programie wystawy zdjęć wrocławskich (i nie tylko) artystów, a także spotkania, warsztaty, przeglądy portfolio, prelekcje, debaty i mnóstwo innych atrakcji. A wszystko za darmo.

8 dni, 26 spotkań, debat, prelekcji i warsztatów, 14 wystaw fotograficznych, 18 miejsc w centrum Wrocławia – tak w telegraficznym skrócie można opisać Święto Fotografii, które odbędzie się 5-12 lutego we Wrocławiu.

Organizatorzy – Wrocławska Loża Fotograficzna – zapraszają wszystkich, którzy interesują się fotografią: zawodowców, artystów, miłośników fotografii, a także osoby, które dopiero zaprzyjaźniają się z aparatem.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Wszystkie wydarzenia składające się na Święto Fotografii są bezpłatne.

Dlaczego to robimy? Bo wierzymy, że wiedzą i inspiracjami należy się dzielić. Bo wiemy, jak wiele wynika ze spotkań twórców. Bo rozumiemy, że łatwiej kształtować swój styl i poczucie estetyki w zetknięciu z pracami innych fotografów - ludzi, którzy nie są anonimowymi kwadracikami na Instagramie, tylko osobami z krwi i kości. To otwiera nowe pokłady wrażliwości, sprawia, że zaczyna się postrzegać obraz inaczej, zauważać nowe perspektywy. Wraz z gronem innych osób zaangażowaliśmy się tak mocno w organizację Święta Fotografii, bo kochamy nie tylko samą fotografię, ale też doświadczanie jej i rozmawianie o niej. Tworzymy ekosystem wypełniony ludźmi, dla których to wszystko także jest ważne.
Anna Śliwa z Wrocławskiej Loży Fotograficznej, organizatorka Święta Fotografii

Święto Fotografii: wydarzenia w różnych punktach miasta

Na Święto Fotografii składa się seria najróżniejszych wydarzeń: wystawy, debaty, spotkania,  prelekcje, warsztaty, a także szczególnie istotne dla uczestników przeglądy portfolio, dzięki którym mogą zaprezentować swoje prace bardziej doświadczonym twórcom.

Wszystko to będzie się odbywać w galeriach, pubach, DCF-ie, domach kultury, klubach i Centrach Aktywności Lokalnej w centrum Wrocławia.  Jednak spokojnie: program został ułożony w taki sposób, by uczestnicy mogli bez problemu przemieszczać się miedzy nimi. Szczegóły na stronie Święta Fotografii.

Warsztaty, spotkania, prelekcje, debaty

Podczas Święta Fotografii możesz m.in. porozmawiać z Jackiem Szustem, wielokrotnie nagradzanym fotografem z Wrocławia specjalizującym się w street photo,  autor zdjęcia w książce „100 Great Street Photographs” Davida Gibsona. Poprowadzi – „Spotkanie z fotografią uliczną” i zrecenzuje portfolio osób, które chciałyby porozmawiać o swoich pracach.

Powiększ obraz: Na zdjęciu postać z walizką. Fotografia Jacka Szusta, która znalazła się w książce Davida Gibsona pod tytułem „100 Great Street Photographs”. fot. Jacek Szust
Zdjęcie Jacka Szusta, które znalazło się w książce Davida Gibsona pod tytułem ?100 Great Street Photographs?.

Możesz także posłuchać debaty o tym, co to znaczy dobre zdjęcie, dowiedzieć się, dlaczego nieostre fotografie wygrywają konkursy (prelekcja dotyczy środków wyrazu w fotografii) albo czym jest fotografia otworkowa. To oczywiście nie wszystko.

Ważną częścią Święta Fotografii są także warsztaty artystyczne i dotyczące sprzętu i spraw technicznych, m.in. druku zdjęć.

Wystawy – uznani artyści i wschodzące gwiazdy

Podczas Święta Fotografii będzie można zobaczyć prace uznanych artystów (wernisaże ich wystaw codziennie o godz. 19).

Zobaczymy m.in. prace fotografa, grafika i wykładowcy akademickiego Krzysztofa Jabłonowskiego,  wykonane techniką Oroton (Gold Tone), którym zdjęcia zawdzięczają złotą barwę.

Wystawę będzie miał także Michał Pietrzak z Wrocławia, artysta i pedagog, który swoją twórczość prezentował wielokrotnie w kraju i za granicą. Jego dzieła znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Miasta Wrocławia oraz kolekcjach prywatnych.

Podczas Święta Fotografii zobaczymy także prace wschodzących gwiazd fotografii.

Wernisaże będą odbywać się codziennie o godzinie 17 i 19.

Oprowadzania autorskie będą się odbywać o godz. 18 w dzień po wernisażu.

Wrocławska Loża Fotograficzna – entuzjaści wciąż głodni spotkań

Główny organizator Święta Fotografii, czyli Wrocławska Loża Fotograficzna, to grupa entuzjastów fotografii, fotografów i modeli, którzy dzielą się wiedzą i doświadczeniem na cotygodniowych spotkaniach. Gdy zaczynali, przychodziło na nie 5-6 osób. Z tygodnia na tydzień uczestników było więcej, a plany coraz ambitniejsze.

–  Podczas jednego ze spotkań Anka Śliwa zapytała „Co myślisz o zrobieniu festiwalu fotograficznego we Wrocławiu? ” I tak to się wszystko zaczęło – mówi Bożena Kałka z Wrocławskiej Loży Fotograficznej, organizatorka Święta Fotografii. –  Powiedziałam „Jasne!”, bo uwielbiam poznawać nowych ludzi, uczyć się nowych rzeczy i tworzyć wspólnie coś pięknego.

Strona wydarzenia: swietofotografii.pl

Media społecznościowe:

Kontakt: Anna Śliwa i Bożena Kałka, swietofotografii[at]gmail.com.