wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Coraz więcej smoków we Wrocławiu. Poznajcie Flores

Ma na imię Flores, jest jadowita i je raz na trzy-cztery tygodnie. W pawilonie Smoki Indonezji, który jest skrzydłem Terrarium wrocławskiego zoo, zamieszkała samica warana z Komodo. To największe żyjące jaszczurki, których masa może przekroczyć nawet 100 kg. Flores przyjechała do nas z zoo we Frankfurcie, ale urodziła się 2011 r. w Los Angeles. Zobaczcie zdjęcia naszej smoczycy.

Reklama

Flores zamieszkała w pawilonie Smoki Indonezji. Chociaż urodziła się w słonecznej Kalifornii, reprezentuje gatunek w naturze zamieszkujący archipelag Małych Wysp Sundajskich w Indonezji.

- Warany z Komodo to największe żyjące jaszczurki, których masa nierzadko przekracza 100 kg, a długość 3 m. Nasza Flores nie jest pod tym względem rekordzistką, gdyż mierzy 2 metry i waży 27 kg, ale także robi wrażenie i jest aktualnie największym waranem w naszym zoo. Samice waranów z Komodo są ogólnie mniejsze od samców.
Weronika Skupin, rzeczniczka Zoo Wrocław

Zobaczcie w naszej galerii zdjęcia smoczycy z zoo Wrocław

Imię samicy – Flores nawiązuje do nazwy wyspy znajdującej się obok Komodo, gdzie występują warany. Ich ochroną zajmuje się Park Narodowy Komodo, który obejmuje wyspy Komodo, Rinca, Nusa Kode i Gili Motang, gdzie żyje kilka tysięcy osobników tego gatunku.

- Wyspa Flores znajduje się poza obrębem Parku, a żyjąca tam niewielka populacja waranów z Komodo (kilkadziesiąt osobników) ma bardzo urozmaiconą pulę genetyczną, przez co jest szczególnie cenna biologicznie - dodaje Weronika Skupin.

Wrocławskie zoo i Fundacja ZOO Wrocław – DODO pomagają w ochronie waranów w Indonezji. Dzięki ich projektowi w rezerwacie Wae Wuul rośnie wiedza na temat tego gatunku – prowadzone są akcje edukacyjne, zmniejszyła się też liczba kłusowników.

Poniżej kilka ciekawostek o smokach

  • "Hic sunt dracones" (łac. tu są smoki) – takie zapiski znajdowały się na starych europejskich mapach w rejonie pokrywającym się z zasięgiem występowania waranów z Komodo. Kiedy pierwsze opisy i relacje o tym gatunku pojawiły się w Europie, przyczyniły się one do fascynacji "smokami" z tych obszarów.
  • Ponieważ warany z Komodo polują niezwykle rzadko i podobnie jak inne wielkie gady (krokodyle czy aligatory) nie jedzą nawet tygodniami, dieta Flores będzie specyficzna. Karmienie zaplanowane jest co trzy-cztery tygodnie, a w menu znajdzie się udziec (we Frankfurcie Flores jadała kozinę) albo króliki.
  • W naturze wielkie rozmiary umożliwiają waranom z Komodo polowanie nawet na bawoły i jelenie.
  • Warany są jedynymi gadami, które polują w grupie, co świadczy o ich inteligencji.
  • Co rzadkie u kręgowców, warany z Komodo mogą rozmnażać się bez udziału samca, czyli partenogenetycznie.
  • Nie budują gniazd – swojej jaja składają w norach lub gniazdach ptaków.
  • Do niedawna myślano, że helodermy meksykańskie i arizońskie są jedynymi jadowitymi jaszczurkami, jednak okazało się, że waran z Komodo także wydziela jad. Bliskie spotkanie z nim może zakończyć się ugryzieniem, dlatego lepiej nie podchodzić do warana w naturze.
Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl