Przepiękny i niezwykle dostojny buk purpurowy, nazywany Sercem Wzgórz Dalkowskich, rośnie w zabytkowym parku przy XVI-wiecznym pałacu w Dalkowie (gmina Gaworzyce, woj. Dolnośląskie) - ok. 1,5 godz. drogi samochodem z Wrocławia. W zeszłym roku został Polskim Drzewem Roku w konkursie organizowanym przez Klub Gaja. Zdobył 10,5 tys. głosów.
Teraz ma szansę zostać Europejskim Drzewem Roku w międzynarodowym konkursie European Tree of the Year. Wszystko zależy od nas!
Jak można zagłosować na Serce Wzgórz Dalkowskich?
Przypomnijmy, że Europejskim Drzewem Roku 2024 został dwustuletni buk Serce Ogrodu spod Wrocławia. Znajduje się w Arboretum Wojsławice UWr.
Głosowanie w konkursie 2025 odbywa się (w języku angielskim) na stronie internetowej Treeoftheyear.org. Angielska nazwa Serca Wzgórz Dalkowskich to Heart of the Dalkowskie Hills. Na liście plebiscytu drzewo ma nr 2.
Z jednego adresu e-mail można oddać tylko jeden głos na dwa wybrane drzewa. Głosy trzeba potwierdzić klikając przycisk Confirm my votes.
Zwycięzca konkursu zostanie ogłoszony 19 marca podczas ceremonii European Tree of the Year 2025 w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
Zagłosujcie z nami! Pomóżcie, udostępnijcie dalej, zapraszajcie znajomych do głosowania - niech Europa po raz kolejny zobaczy naszą piękną przyrodę, nasz klimat wsi, nasze Polskie korzenie i wspaniały region Wzgórz Dalkowskich.Wydarzenie zGlosuję na Buka z Dalkowa - Europejskie Drzewo Roku 2025 na Facebooku
Serce Wzgórz Dalkowskich. Skąd taka nazwa?
Drzewem opiekuje się Fundacja na Rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi, krajowy etap głosowania organizował Klub Gaja.
– Nazywamy go Sercem Wzgórz Dalkowskich z trzech powodów: po pierwsze – rośnie w centralnej części Wzgórz Dalkowskich, po drugie – jego liście przybierają wiosną kolor czerwony, czyli symboliczny kolor serca. Po trzecie – najważniejsze – pod swoimi gałęziami jednoczy ludzi. Odbywają się tu koncerty, spotkania czytelnicze i katolickie Msze Święte oraz nabożeństwa. W warsztatach z hortiterapii organizowanych tu przez naszą fundację wzięło udział już ponad 5000 osób. Kilkanaście tysięcy dzieci i młodzieży skorzystało z udziałem buka z zajęć z edukacji ekologicznej – tłumaczy Anna Gomułka, prezeska Fundacji na rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi w Dalkowie (cytujemy za stroną Klubu Gaja).
Turyści, myśląc o własnych marzeniach, wrzucają łupinki bukowe do dziupli w drzewie, bowiem krąży legenda, że drzewo to spełnia marzeniaAnna Gomułka, prezeska Fundacji na rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi w Dalkowie
Konkurs na Europejskie Drzewo Roku – o co tu chodzi?
Konkurs European Tree of The Year jest organizowany już po raz 14. Dzięki niemu możemy poznać drzewa z wyjątkowymi historiami, neizwykle ważne dla lokalnych społeczności. Cytat na stronie głównej konkursu mówi o jego idei najlepiej:
Brak drzew oznaczałby, najdosłowniej rzecz ujmując, utratę naszych korzeni.Richard Mabey
W tym roku w konkursie bierze w nim udział 15 krajów.
Strony internetowe, na które warto zajrzeć w związku z bukiem z Dalkowa
- Strona, na której można głosować na buk z Dalkowa
- Wydarzenie na Facebooku zachęcające do głosowania
- Opis drzewa na stronie Klubu Gaja
- Pełna lista tegorocznych uczestników konkursu