wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław świętuje Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju
Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju 2021 - zielona panorama Wrocławia Fot. UMW
Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju 2021 - zielona panorama Wrocławia

20 września wystartował Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju, który we Wrocławiu potrwa aż do… 8 października. Punkt kulminacyjny w najbliższą sobotę - na wyjątkowym pikniku Zielonego Wrocławia. Akcja jest pretekstem do rozmowy o tym, jak żyć w zgodzie z naturą i w myśl zrównoważonego rozwoju, o który stolica Dolnego Śląska stale dba realizując wiele projektów dla mieszkańców.

Reklama

– Zachęcamy wrocławian do tego, by codziennie brali odpowiedzialność za nasze środowisko. To mogą być małe działania - niemarnowanie jedzenia czy przedmiotów lub segregacja odpadów. Promujemy także odpowiedzialne korzystanie z zasobów wodnych oraz ekologiczne źródła energii – wymienia Małgorzata Brykarz, dyrektor Wydziału Wody i Energii UMW.

Sobota z „Zielonym Wrocławiem”

Mieszkańcy będą mieli okazję poznać idee zrównoważonego rozwoju oraz ekologiczne akcje miasta na serii wydarzeń. Największym z nich będzie „Sobota z Zielonym Wrocławiem”, którą zaplanowano 25 września na Przedmieściu Oławskim. Na bulwarach nad Oławą, przy Żabiej Ścieżce, zaplanowano szereg atrakcji - gry, warsztaty sitodruku, dmuchańce, kręcenie koktajli na rowero-blenderach i koło fortuny z cennymi nagrodami.

Czytaj także: Żabia Ścieżka: piknik z nagrodami dla całej rodziny. Nie przegap soboty z Zielonym Wrocławiem

Sobota z Zielonym Wrocławiem - rodzinny piknik z nagrodami

Sobota z Zielonym Wrocławiem - rodzinny piknik z nagrodami

Spotkania / Piknik / W plenerze / Dla dzieci / Dla rodziców / Dla wszystkich
Termin 25 września 2021 od 12:00 do 17:00

Miejsce Żabia Ścieżka na Przedmieściu Oławskim

Zobacz

– Zależy nam, by wydarzenie było nie tylko piknikiem, gdzie można się dobrze bawić i odpocząć. Chcemy, aby mieszkańcy poznali zielone projekty realizowane przez miasto – wyjaśnia Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju. Dodaje również, że część atrakcji jest tak pomyślana, by w zabawny sposób pokazać realizowane projekty.

Hydropolis zaprasza na warsztaty naukowe, a stoisko „Zmień piec” na rozmowę o tym, jak pozbyć się starego kopciucha. Rozdanych zostanie również 500 skrzydłokwiatów, które oczyszczają powietrze w domu - wystarczy przynieść niepotrzebne elektroodpady, czyli stary niedziałający telefon, zepsuty telewizor lub toster.

Zobacz także: Sobota z Zielonym Wrocławiem - wydarzenie

Wrocław świętuje ETZR 2021

W trakcie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju przygotowano też m.in. pikniki na osiedlach, na których z warsztatami segregacji odpadów oraz zero waste pojawi się Ekosystem. Tak będzie w niedzielę, 26 września, na pikniku MCS-u Wrocław w siedzibie Rady Osiedla Jerzmanowo (ul. Jerzmanowska 102) oraz 8 października na pikniku zero waste przy ul. Litewskiej. W drugiej z wymienionych lokalizacji, oprócz warsztatów pojawi się również SZOP, czyli Samochód Zbierający Odpady Problemowe.

Sportowe osiedla – cykl festynów

Sportowe osiedla – cykl festynów

Zajęcia sportowe / W plenerze / Dla wszystkich
Termin od 25 września 2021 do 26 września 2021

Miejsce Rada Osiedla Polanowice-Poświętne-Ligota

Zobacz

Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju to ogólnoeuropejska inicjatywa, której celem jest promocja działań, projektów i wydarzeń zachęcających do zrównoważonego rozwoju. W zeszłym roku zrealizowano aż 6704 działań w 28 krajach. Warto przypomnieć także, że do 22 września trwa jednocześnie Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

Startują konsultacje Planu Zazieleniania Miasta

Przy okazji ETZR rozpoczyna się również drugi etap rozmowy o bioróżnorodności we Wrocławiu. Przedstawiony został szkic Planu Zazieleniania Miasta. Założenia dokumentu były wcześniej omawiane w gronie ekspertów, naukowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz społeczników. Teraz zostaną poddane szerokim konsultacjom społecznym. Plan będzie wskazywał drogę prowadzącą do zwiększania ilości i różnorodności zieleni w mieście.

Co ważne, punkt konsultacyjny pojawi się na „Sobocie z Zielonym Wrocławiem”.  Dodatkowo, o godz. 13.00 zaplanowany jest spacer konsultacyjny (zapisy poprzez formularz dostępny na stronie internetowej) oraz warsztaty konsultacyjne z młodymi.

Czytaj także: Jak zazieleniać Wrocław? Weź udział w konsultacjach społecznych

Zrównoważony Rozwój nie tylko od święta

Wrocław zachęca mieszkańców do życia w myśl idei zrównoważonego rozwoju przez cały rok. Dodatkową zachętą są miejskie programy dofinansowań oraz ulg. W ramach programu Złap Deszcz dofinansowano już blisko 700 przydomowych instalacji wykorzystujących deszczówkę. To m.in. muldy chłonne, ogrody deszczowe i zbiorniki na deszczówkę.

Marcin Ziomko, jeden z beneficjentów programu „Złap deszcz”, prezentuje swoją instalację na wodę deszczową. Fot. Redakcja Marcin Ziomko, jeden z beneficjentów programu „Złap deszcz”, prezentuje swoją instalację na wodę deszczową. Fot. Redakcja

Dzięki uruchomionemu w tym roku kalkulatorowi można w kilka sekund obliczyć, ile wody uda się pobrać w czasie deszczu z dachu czy tarasu. Wodę magazynuje również dłuższa trawa, której i w tym roku nie zabrakło we Wrocławiu. W myśl programu #EKOszenie na terenie miasta powstawały miejsca zatrzymujące wilgoć, pochłaniające pyły i będące schronieniem dla małych zwierząt.

W ramach innego z programów poświęconych wodzie - Wrocławskiej Kranówki - od 2019 roku powstały już 34 źródełka z wodą w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych. To forma edukacji i budowania zdrowych nawyków wśród najmłodszych. Warto podkreślić, że zdroje Wrocławskiej Kranówki są instalowane we wszystkich nowo budowanych szkołach.

Miasto realizuje także projekt FoodShift 2030, dzięki któremu przy placówkach oświatowych powstało 7 ogrodów warzywnych, zachęcając najmłodszych do zdrowego odżywiania. W sierpniu Wrocław przystąpił także do nowego, europejskiego projektu BioCanteens 2. Głównym celem jest propagowanie polityki zrównoważonego i zdrowego żywienia we wrocławskich szkołach oraz promowanie idei zero waste. W wybranych placówkach zorganizowane zostaną warsztaty zdrowego żywienia, niemarnowania i biokompostowania dla uczniów. Miasto będzie także zachęcało wrocławskie szkoły do przygotowywania i serwowania zdrowych, smacznych oraz zbilansowanych posiłków opartych na idei niemarnowania.

 Wrocław propaguje politykę zrównoważonego rozwoju i zdrowego żywienia wśród dzieci i młodzieży, fot. UMW Wrocław propaguje politykę zrównoważonego rozwoju i zdrowego żywienia wśród dzieci i młodzieży, fot. UMW

Wrocław promuje ekologiczne i niskoemisyjne źródła energii - z jednej strony prowadzi akcję „Zmień piec", oferując dofinansowanie w wysokości do 15 tys. zł na ogrzewanie gazowe, elektryczne, miejskie, olejowe czy pompę ciepła. Wrocławianie wymienili już ponad 10 tysięcy kopciuchów. Z drugiej strony przyznawane są zwolnienia z podatku od nieruchomości dla właścicieli budynków podłączonych do instalacji fotowoltaicznej, kolektora słonecznego, pompy ciepła czy rekuperatora. Tylko od początku 2021 r. ze zwolnienia skorzystało 503 podatników. Łączna kwota zwolnienia to ponad 6,5 mln zł.

 To ostatni rok najwyższych dopłatach w ramach akcji Zmień piec - z programu KAWKA Plus można otrzymać nawet 15 000 zł To ostatni rok najwyższych dopłatach w ramach akcji Zmień piec - z programu KAWKA Plus można otrzymać nawet 15 000 zł

Zrównoważony rozwój to także odpowiedzialna konsumpcja. W ramach kampanii „Wrocław nie marnuje”, miasto, wspólnie z Foodsharing Wrocław i Bankiem Żywności, przygotowało działania informacyjne dla właścicieli restauracji, piekarni, cukierni czy kawiarni, namawiając do niemarnowania i przekazywania niewykorzystanych produktów oraz niesprzedanych potraw. W marcu, przy budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Hubskiej, powstała również specjalna jadłodzielnia dla okolicznych mieszkańców.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl