22 września komunikacją miejską bez biletu
Uwaga wrocławianie – w środę, 22 września, nie kasujemy biletów. Tego dnia przejazdy miejskimi autobusami i tramwajami będą bezpłatne. To, jak co roku, element obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT). Rozpocznie się on 16 września i będzie obfitował w wydarzenia skupione wokół różnych form przemieszczania się po mieście bez użycia samochodu.
Tego dnia (środa, 22 września) za darmo pojedziemy także autobusami łączącymi Wrocław z okolicznymi miejscowościami:
- Gmina Czernica - linia 920
- Gmina Długołęka - linie 904, 911, 914, 921, 924, 931, 934, 936, 941
- Gmina Kąty Wrocławskie - linie 907, 909, 927L, 927P, 933, 947
- Gmina Kobierzyce - linie 602, 607, 612, 913
- Gmina Miękinia - linie 917, 923, 938, 948, 958
- Gmina Siechnice - linie 903, 920
- Gmina Wisznia Mała - linie 908, 930
- Gmina Żórawina – linie 903, 913
Natomiast korzystając w środę z rowerów Nextbike, nie zapłacimy za całą pierwszą godzinę.
Czytaj także: Wrocław świętuje Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju
Zdrowo i ekologicznie
Tydzień Zrównoważonego Transportu to międzynarodowa kampania społeczna, zainicjowana w 2002 roku przez Komisję Europejską. Ma na celu zachęcenie mieszkańców, by zamiast autem, podróżowali również na inne, zdrowsze i bardziej ekologiczne sposoby. Pieszo, rowerem, czy korzystając z komunikacji miejskiej. Motywem przewodnim tegorocznej edycji ETZT jest dbałość o zdrowie i aktywność fizyczną.
– Myślę, że zwłaszcza podczas pandemii wszyscy odczuliśmy, jak bardzo jest nam potrzebna codzienna dawka ruchu, a badania mówią za siebie: regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko nadciśnienia tętniczego, chorób układu krążenia i ma korzystny wpływ na zdrowie psychiczne. I nie trzeba od razu trenować jak do maratonu lub co drugi dzień chodzić na siłownię. Wystarczy codzienna dawka aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności, np. szybki marsz czy spokojna jazda rowerem – przekonuje Urszula Jagielnicka z Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Przesiąść się możemy m.in. na hulajnogę lub rower, fot. Tomasz Hołod - www.wroclaw.pl
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to dobra okazja, aby na własnej skórze przetestować alternatywne opcje dostania się do pracy, szkoły czy po zakupy.
– Wrocław stwarza dużo możliwości podróży bez wsiadania do samochodu. Rozwijająca się sieć tras rowerowych, uspokajanie ruchu na kolejnych ulicach oraz wyznaczanie alternatywnych zielonych korytarzy komunikacyjnych mają zachęcić wrocławian do bardziej zrównoważonych wyborów komunikacyjnych. Taka jest również przyszłość dużych europejskich miast i ich mieszkańców, dlatego już teraz zachęcamy młodych wrocławian do dojazdów do szkoły rowerem, na rolkach czy deskorolce w ramach akcji Rowerowy Maj oraz ograniczamy ruch samochodowy na wybranych ulicach w ramach Szkolnej Ulicy – dodaje Urszula Jagielnicka.
Program inny niż zwykle
Tym razem ETZT będzie miał nieco inne niż zwykle, bardziej społeczne oblicze. Jego organizację powierzono znanym ze współpracy z młodzieżą i ze społecznościami lokalnymi, organizacjom pozarządowym: Stowarzyszeniu Edukacji Krytycznej i Stowarzyszeniu Serce Szczepina, które wygrały otwarty konkurs ofert na jego zorganizowanie. Co znajdziemy w programie?
Klinika Rowerowa
We Wrocławiu, podobnie jak w wielu miastach europejskich, coraz częściej spotyka się porzucone (zazwyczaj zepsute) rowery. Część z nich zgłaszana jest przez mieszkańców jako „wraki” i zabierana przez straż miejską. Trafiają potem do magazynów biura rzeczy znalezionych, a jeśli nie zgłosi się po nie właściciel, to po pół roku stają się własnością miasta. 20 takich rowerów przechodzi właśnie kompleksowy remont pod okiem Maurycego Miszczaka z wrocławskiej Rowerowni. Przekazane zostaną następnie młodzieży z rodzin, które zmagają się z różnymi wyzwaniami i trudnościami.
Klinika rowerowa, wrzesień 2021. Fot. Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej
W akcję zaangażowały się wrocławskie organizacje pozarządowe. – Mówimy o nich „rowery dla kochanych łobuzów” – mówi Paweł Szubart z klubu sportowego i szkoły sztuk walki 23 Evolution.
– Jak tylko uporają się z nimi fachowcy z serwisu rowerowego, ładuję dziesięć do busa i zawożę do Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii przy ul. Kieleckiej. Bardzo się tutaj przydadzą, bo wychowawcy ośrodka chcieliby móc zabierać swoich podopiecznych na rowerowe wycieczki. To są wspaniałe, mądre, zaradne dzieciaki, którym do tej pory nie ułożyło się w życiu – dodaje.
Paweł Szubart trenuje młodzież z MOS przy Kieleckiej od 10 lat. Sens tej pracy widzi na każdym kroku. – Jeden z wychowanków MOS-u jest dzisiaj u mnie trenerem. Ułożył sobie życie, ma pracę i pasję. Czasami naprawdę nie trzeba dużo, żeby pomóc młodemu człowiekowi pokonać życiowy zakręt – zaznacza Szubart. I zachęca do podzielenia się nieużywanymi rowerami.
Kacper na podwórku przy Traugutta 81. Możecie tu oddać używane hulajnogi, rowery inne nieużywane już sprzęty. Fot. Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej
– W ramach ETZT organizowana jest zbiórka starych, nieużywanych rowerów. Można je przywieźć do centrum Nowe Łąki przy Traugutta 81 albo do Złotnickiego Centrum Spotkań przy Wielkopolskiej 7. Tu wszystkie zostaną naprawione i razem z pozostałymi rowerami trafią do młodych ludzi, którzy ze względu na sytuację materialną po prostu ich nie mają – mówi Paweł Szubart.
– Naprawimy je i oddamy tym, którzy mają w życiu pod górkę – dodaje Kamila Kamińska-Sztark z Centrum Integracji Mieszkańców Nowe Łąki.
Przegląd roweru ze specjalistą
Klinika Rowerowa to inicjatywa kierowana nie tylko do tych, którzy porzucili swoje „dwa kółka” lub zamienili je na nowe. Wrocławscy rowerzyści będą mogli bezpłatnie dokonać ich podstawowego przeglądu (regulacja, smarowanie) przez cały Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.
Obowiązują zapisy, w formie bonów. Od 13 do 22 września w godzinach 12.00-18.00 można je będzie odebrać ze Złotnickiego Centrum Spotkań przy ul. Wielkopolskiej 7 oraz z Centrum Integracji Mieszkańców ul. Traugutta 81. Klinika będzie czynna w dniach: 16-19 września na Złotnikach i 20-22 września na Przedmieściu Oławskim.
Przewodnik dla studentów
Każdego roku we Wrocławiu uczy się niemal 100 tysięcy studentów. Wielu z nich przyjeżdża tu z innych miast i miejscowości. Wrocławscy kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej doskonale znają ten moment: 1 października w mieście robi się tłoczniej. W jeszcze trudniejszej sytuacji są jednak żacy, którzy zaczynają dopiero funkcjonować w naszym mieście. Jak poruszać się w miejskim gąszczu, jak zaoszczędzić czas i pieniądze?
Odpowiedzi na te pytania udzielić ma przewodnik, opracowywany w ramach tegorocznego ETZT. Opieką merytoryczną objął go Cezary Grochowski, znany wrocławski działacz rowerowy. – Przewodnik nie będzie jednak tylko rowerowy. Dostarczy wskazówek również na temat transportu zbiorowego, miejskich hulajnóg czy sposobów na spędzanie czasu bez konieczności jechania samochodem – wyjaśnia Kamila Kamińska-Sztark.
Fragment okładki przewodnika dla studentów, który wydany zostanie w ramach ETZT 2021.
Publikację „Mobilny student. Jak bezpiecznie i szybko przemieszczać się po Wrocławiu?” w formacie PDF od początku roku akademickiego udostępniały będą prawie wszystkie wrocławskie uczelnie.
Bezpiecznie do szkoły
Szczególnie istotne jest tworzenie bezpiecznych warunków na drodze do szkoły. By je zapewnić, w ciągu wakacji odnowiono oznakowanie drogowe i przejścia dla pieszych przy 122 placówkach edukacyjnych.
Oprócz tego - w ramach ETZT - w trzech wrocławskich szkołach podstawowych odbędą się specjalne lekcje, podczas których dzieci otrzymają odpowiedzi na pytania: jakie konsekwencje dla nas i dla naszego otoczenia ma sposób, w jaki na co dzień poruszamy się po mieście? Jak docierać do szkoły bezpiecznie i zdrowo? W zajęciach wezmą udział uczniowie klas I-III w SP: nr 24 przy ul. Częstochowskiej (Złotniki), nr 76 przy ul. Wandy (Borek) oraz nr 84 przy ul. Górnickiego (Ołbin). Równolegle te same placówki szkolne będą uczestniczyć w projekcie Szkolna Ulica.
Wędrująca wystawa
Organizatorzy ETZT we Wrocławiu przygotowali także nie lada gratkę dla miłośników historii miasta. 16 września o godz. 12.00 przed budynkiem Biblioteki Uniwersyteckiej (Bulwar F. Joliot-Curie 12) swoją wędrówkę po mieście rozpocznie wystawa „ROWEREM od zawsze. Przedwojenna rowerowa historia Wrocławia”.
Zdjęcie ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu
Ponad 30 przedwojennych, niepublikowanych wcześniej zdjęć (wśród nich parady cyklistów, wyścigi rowerowe sprzed 100 lat, czy wypożyczalnię rowerów w Rynku) oglądać będzie można kolejno w kilku punktach miasta, aż do 8 października.
- 23-24.09.2021 - Centrum Integracji Mieszkańców Nowe Łąki (Traugutta 81)
- 25.09.2021 - piknik dla mieszkańców przy Żabiej Ścieżce na Przedmieściu Oławskim
- 09-01.10.2021 - Złotnickie Centrum Spotkań (Wielkopolska 7)
- 10-03.10.2021 - Stowarzyszenie Serce Szczepina (skwer św. Damiana de Veuster)
- 10-05.10.2021 - Centrum Aktywności Tarnogaju (Gazowa 22)
- 10-08.10.2021 - Centrum Integracji Mieszkańców Nowe Łąki (Traugutta 81)
Wystawa będzie miała też swoją interaktywną część. Na metalowym kubiku o wymiarach 2,5 na 1,6 metra układane będą rowerowe kolaże z magnesów, zaprojektowanych przez wrocławską artystkę Patrycję Masny.

Wystawa plenerowa: Rowerowy od zawsze
Wystawa / W plenerze Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
Projekt ETZT realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu miasta Wrocław.