wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zielony Wrocław bawi, nagradza i edukuje. Za nami wyjątkowy zielony piknik [ZDJĘCIA]

Tysiące wrocławian, zarówno tych dużych, jak i małych, odwiedziło w ostatnią sobotę września Żabią Ścieżkę, by bawić się z Zielonym Wrocławiem. Podczas pikniku mieszkańcy m.in. odbierali skrzydłokwiaty za elektrośmieci, wygrywali atrakcyjne nagrody, robili soki z blendera rowerowego, eksperymentowali z wodą i sadzili drzewa. Rodzinnie spędzony czas był również dobrą okazją, by poznać zielone projekty realizowane w mieście.

Reklama

Tematem przewodnim wydarzenia był „Zielony Wrocław”, czyli szereg działań i inicjatyw środowiskowych, które nas otaczają, oraz te, w które możemy się zaangażować.

– Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju. Jako Zielony Wrocław oferujemy bardzo dużo programów i projektów dla wrocławian, ale nie wszyscy o nich wiedzą. Dlatego zorganizowaliśmy rodzinny piknik, by mieszkańcy mogli tutaj pojawić się z całymi rodzinami i z jednej strony dowiedzieć się, czym się zajmujemy oraz poszerzyć wiedzę ekologiczną, a z drugiej po prostu dobrze się bawić i miło spędzić czas – podkreśliła Katarzyna Szymczak Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

 Zielony Wrocław to mnóstwo zielonych i ekologicznych projektów dla mieszkańców, fot. UMW Zielony Wrocław to mnóstwo zielonych i ekologicznych projektów dla mieszkańców, fot. UMW

Czytaj także: Wrocław świętuje Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju

– Frekwencja na pikniku zaskoczyła nas wszystkich. Spodziewaliśmy się, że będzie to ciekawa oferta na spędzenie soboty dla wrocławian, ale te tłumy przerosły nasze oczekiwania. Cieszy to, że mieszkańcy są zainteresowani tematami ekologicznymi. To bardzo dobrze wróży na przyszłość – dodała Szymczak-Pomianowska.

Moc atrakcji i nietypowych zabaw

Podczas pikniku organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, w tym zielone koło fortuny z nagrodami, występy cyrkowców, strefę sportową czy warsztaty naukowe z Hydropolis, na których dzieci mogły eksperymentować z wodą. Było stoisko Wrocławskiej Kranówki, a twórcy kampanii informacyjnej „Dzikie w mieście” zachęcali wrocławian do poznania odgłosów, jakie wydają dzikie zwierzęta mieszkające w stolicy Dolnego Śląska.

Trwa piknik - Sobota z Zielonym #Wroclaw.iem Żabia Ścieżka na Przedmieściu Oławskim do 17 Hydropolis Zielony Wrocław Ekosystem Zmień piec

Opublikowany przez Wrocław na weekend Sobota, 25 września 2021

– Ten piknik to bardzo dobra inicjatywa, na której możemy bawić się całymi rodzinami i wspólnie z mieszkańcami rozmawiać o zielonych tematach. Oby więcej takich wydarzeń łączących edukację, ekologię i dobrą zabawę – mówiła Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW.

Dzieci mogły wskoczyć na rowery i napędzać samochodziki po torze wyścigowym, fot. UMW Dzieci mogły wskoczyć na rowery i napędzać samochodziki po torze wyścigowym, fot. UMW

Podczas pikniku można było także przekonać się samemu, jak powstają Odnawialne Źródła Energii (OZE), wyciskając sok z owoców przy pomocy blendera rowerowego albo obserwując wyścigi po torze niewielkimi samochodzikami, napędzanymi siłą ludzkich mięśni. Na stoisku akcji „Zmień piec” oprócz konsultacji o miejskich dopłatach do wymiany pieca, można było m.in. porozmawiać ze strażnikami miejskimi o tym, dlaczego i do kiedy należy pozbyć się kopciucha.

 Strażnicy miejscy na stoisku akcji "Zmień piec", fot. UMW Strażnicy miejscy na stoisku akcji "Zmień piec", fot. UMW

Najwięksi szczęśliwcy wygrali nagrody specjalne: hulajnogę elektryczną, rower składany i smartwatch. Sponsorem części nagród dla mieszkańców Wrocławia była firma Credit Agricole.

Logo Credit Agricole

Logo EFL Grupa Credit Agricole

Skrzydłokwiaty za elektrośmieci

500 skrzydłokwiatów trafiło do mieszkańców, którzy odwiedzili bulwar nad Oławą i przynieśli ze sobą elektroodpady albo wykazali się wiedzą na temat ochrony środowiska.

– Oddaliśmy wszystkie stare telefony oraz czytniki ebooków i udało nam się zgarnąć kwiatki. Jestem pasjonatką roślin i zieleni w pokojach, więc to idealna akcja dla mnie. Naprawdę jest bardzo dużo atrakcji i widać, że odwiedzającym się tutaj podoba, bo jest ich tak dużo – wyjaśniła wrocławianka Zofia Klepacka.

500 skrzydłokwiatów znalazło nowy dom w ciągu dwóch godzin, fot. UMW

Po skrzydłokwiaty ustawiła się długa kolejka chętnych, a wszystkie rośliny zostały rozdane w ciągu dwóch godzin.

Wioletta Łęcka i Adam Pauch, uczestnicy pikniku: – Zostawiliśmy urządzenie wielofunkcyjne, kopiarkę i skaner w jednym, które nie działało i od dłuższego czasu stało bezużyteczne. Dlatego przynieśliśmy je tutaj i wymieniliśmy na skrzydłokwiat. Chwilę trzeba było postać w kolejce ze względu na duże zainteresowanie, ale załapaliśmy się. Impreza bardzo nam się podoba, to ważne, by organizować takie wydarzenia. Chcemy obejść wszystkie stoiska, teraz czekamy na koło fortuny i zobaczymy czy szczęście nam dopisze.

Sadzenie drzew i spacer po Przedmieściu Oławskim

Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu, jeden z partnerów wydarzenia i gospodarz terenu, zorganizował sadzenie drzew dla najmłodszych z dokładną instrukcją, jak to robić prawidłowo i na co należy zwracać uwagę.

– Podczas pikniku pokazowo sadziliśmy drzewa z dziećmi a także rozdawaliśmy rośliny: pnącza i cebule różnych kwiatów. Bardzo ważny aspekt tego pikniku to edukacja. Przyszło dużo rodziców z dziećmi i to ważne, że najmłodsi mieszkańcy mogą poznać np. zielone tereny w mieście. To bardzo budujące, że wrocławian interesują zielone tematy. Taki piknik pozwala pokazać im, co robimy, ale także wysłuchać potrzeb i pomysłów – powiedział Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Mieszkańcy otrzymywali rośliny, fot. UMW

Okazją do lepszego zrozumienia, dlaczego zieleń jest potrzebna, zwłaszcza w mocno zurbanizowanych częściach miasta, był zielony spacer po Przedmieściu Oławskim, na który zaprosiła Monika Pec-Święcicka, miejski architekt krajobrazu i zastępca dyrektora ZZM.

– Spacer miał pokazać, jak ten region zmieniamy i zazieleniamy. W centrum miasta oraz w bliskim jego sąsiedztwie to szczególnie ważne, żeby tworzyć zielone przestrzenie. To również zachęta do wzięcia udziału w konsultacjach dot. planu zazieleniania Wrocławia. Chcemy, by wrocławianie mogli uczestniczyć w decyzjach o tym, jak w kolejnych latach będziemy wspólnie starać się o to, by stolica Dolnego Śląska była jeszcze bardziej zielona – opowiadała Pec-Święcicka.

Więcej zieleni we Wrocławiu

Miejsce pikniku nie zostało wybrane przypadkowo - miało ono związek z najnowszym projektem, który realizuje „Zielony Departament” i Wydziałem Partycypacji Społecznej we wrocławskim magistracie, czyli Planem Zazieleniania Wrocławia. Plan ten zbierze wszystkie działania, które będą prowadziły do zwiększania ilości i różnorodności zieleni w mieście, przede wszystkim poprzez jej ochronę i utrzymanie, ale też realizację nowych nasadzeń czy angażowanie różnych grup oraz pojedynczych mieszkańców w zazielenianie miasta.

Stoisko konsultacji społecznych "Jak zazieleniać Wrocław?" na zielonym pikniku, fot. UMW

Czytaj także: „Jak zazieleniać Wrocław?”

– Jesteśmy w trakcie konsultacji Planu Zazieleniania Wrocławia. Do 10 października można wypełniać specjalny formularz. Podczas pikniku mieliśmy swój punkt konsultacyjny, na którym rozmawialiśmy z mieszkańcami o tym, gdzie w pierwszej kolejności brakuje im zieleni. Widać, że wrocławianie są zainteresowani tymi tematami – powiedział Krzysztof Ziental z Wydziału Partycypacji Społecznej UMW.

Sobotę z Zielonym Wrocławie zorganizował Departament Zrównoważonego Rozwoju UMW wraz z partnerami: Hydropolis, Strażą Miejską, ZZM, Ekosystemem, Fundacją OnWater oraz Stowarzyszeniem Edukacji Krytycznej.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl