wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 20°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wrocław w europejskim projekcie promującym zdrowe żywienie w szkołach

Monika Dubec,
źródło: UM we Wrocławiu

Propagowanie zdrowego żywienia we wrocławskich szkołach z promowaniem idei zero waste to główne cele programu BioCanteens 2 w ramach URBACT III, do którego dołączył Wrocław. Jego liderem jest Francja, a partnerami: Hiszpania, Portugalia i Belgia.

Reklama

Zgodnie z założeniami projektu Wrocław, wraz z pozostałymi partnerami, będzie dążył do wypracowania dobrych praktyk w zakresie doboru i dostarczania zrównoważonych i zdrowych posiłków w wybranych placówkach oświatowych. Ważnym elementem programu będzie edukacja.

Wrocław przystąpił do nowego, europejskiego projektu BioCanteens 2 w ramach sieci URBACT. Głównym celem jest...

Opublikowany przez Zielony Wrocław Poniedziałek, 2 sierpnia 2021

– Ten projekt to przykład wzajemnego tworzenia sieci opartej na idei zrównoważonego rozwoju, łączenia działań edukacyjnych i krzewienia prawidłowych postaw żywieniowych przy jednoczesnym zaangażowaniu lokalnych społeczności – mówi Małgorzata Brykarz, dyrektor Wydziału Wody i Energii UMW.

Główne działania w ramach BioCanteens 2:

Przede wszystkim edukacja

Według  raportu wiedza dzieci i ich rodziców o przygotowywaniu zdrowych i zbilansowanych posiłków, opartych na założeniach idei zero waste, jest niska. Jednym z najbardziej skutecznych narzędzi w zmianie nawyków żywieniowych i krzewienia dobrych postaw wśród dzieci i rodziców jest edukacja. 

– To ważne, by uwrażliwiać i edukować najmłodszych. Dlatego Wrocław realizuje wiele działań w tym zakresie. Np. przy szkołach i przedszkolach powstały już 84 nowe, zielone przestrzenie w ramach projektu „Szare na Zielone”. Dodatkowo w tym roku, przy wybranych placówkach, powstało 7 ogrodów warzywnych, którymi najmłodsi opiekują się razem z wychowawcami. W szkołach zamontowaliśmy już także 34 zdroje Wrocławskiej Kranówki. Wszystkie z nich łączą działania praktyczne z edukacją – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Czytaj też: FoodSHIFT 2030 – szkolne ogrody obrodziły [WIDEO]

Szacowana maksymalna wartość projektu to ponad 400 tys. złotych. Dofinansowanie do projektu wynosi 85 proc. Będzie on realizowany we wrocławskich placówkach oświatowych w latach 2021-2022.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl