wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław w europejskim projekcie promującym zdrowe żywienie w szkołach
źródło: UM we Wrocławiu

Propagowanie zdrowego żywienia we wrocławskich szkołach z promowaniem idei zero waste to główne cele programu BioCanteens 2 w ramach URBACT III, do którego dołączył Wrocław. Jego liderem jest Francja, a partnerami: Hiszpania, Portugalia i Belgia.

Reklama

Zgodnie z założeniami projektu Wrocław, wraz z pozostałymi partnerami, będzie dążył do wypracowania dobrych praktyk w zakresie doboru i dostarczania zrównoważonych i zdrowych posiłków w wybranych placówkach oświatowych. Ważnym elementem programu będzie edukacja.

Wrocław przystąpił do nowego, europejskiego projektu BioCanteens 2 w ramach sieci URBACT. Głównym celem jest...

Opublikowany przez Zielony Wrocław Poniedziałek, 2 sierpnia 2021

– Ten projekt to przykład wzajemnego tworzenia sieci opartej na idei zrównoważonego rozwoju, łączenia działań edukacyjnych i krzewienia prawidłowych postaw żywieniowych przy jednoczesnym zaangażowaniu lokalnych społeczności – mówi Małgorzata Brykarz, dyrektor Wydziału Wody i Energii UMW.

Główne działania w ramach BioCanteens 2:

  • zachęcanie wrocławskich szkół do przygotowywania i serwowania zdrowych, smacznych i zbilansowanych posiłków opartych na idei niemarnowania jedzenia,
  • podnoszenie wiedzy wśród dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych w zakresie zdrowego żywienia i niemarnowania, poprzez organizowane w trakcie trwania projektu warsztatów, prelekcji i szkoleń,
  • podnoszenie poziomu wiedzy w zakresie biokompostowania - poprzez warsztaty z wykorzystania frakcji BIO,
  • promowanie sklepików z ekoproduktami, które znajdują się na terenie szkół,
  • podejmowanie współpracy z lokalnymi dostawcami warzyw i owoców,
  • promowanie dobrych praktyk na szczeblu lokalnym i ponadlokalnym.

Przede wszystkim edukacja

Według  raportu wiedza dzieci i ich rodziców o przygotowywaniu zdrowych i zbilansowanych posiłków, opartych na założeniach idei zero waste, jest niska. Jednym z najbardziej skutecznych narzędzi w zmianie nawyków żywieniowych i krzewienia dobrych postaw wśród dzieci i rodziców jest edukacja. 

– To ważne, by uwrażliwiać i edukować najmłodszych. Dlatego Wrocław realizuje wiele działań w tym zakresie. Np. przy szkołach i przedszkolach powstały już 84 nowe, zielone przestrzenie w ramach projektu „Szare na Zielone”. Dodatkowo w tym roku, przy wybranych placówkach, powstało 7 ogrodów warzywnych, którymi najmłodsi opiekują się razem z wychowawcami. W szkołach zamontowaliśmy już także 34 zdroje Wrocławskiej Kranówki. Wszystkie z nich łączą działania praktyczne z edukacją – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Czytaj też: FoodSHIFT 2030 – szkolne ogrody obrodziły [WIDEO]

Szacowana maksymalna wartość projektu to ponad 400 tys. złotych. Dofinansowanie do projektu wynosi 85 proc. Będzie on realizowany we wrocławskich placówkach oświatowych w latach 2021-2022.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl