wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Dziś Dzień Kapibary

Królowa TikToka i innych mediów społecznościowych, bohaterka niezliczonych filmików i memów, zwierzę, za którym szaleją nie tylko dzieci, a które wygląda jak przerośnięta, długonoga świnka morska – kapibara obchodzi dziś swoje święto. W naszym zoo mieszkają trzy zwierzęta tego gatunku: Hans, Chrupka i Lilo. Zobacz, co dla nich przygotowano.

Reklama

Czy wiecie, że to właśnie kapibara (a nie na przykład lew albo tygrys) jest najpopularniejszym zwierzęciem we wrocławskim zoo? A właściwie są, bo mamy we Wrocławiu trzy kapibary: Hansa, Chrupkę i Lilo. To właśnie o nie goście ogrodu pytają najczęściej. 

Z okazji Dnia Kapibary  pracownicy zoo przygotowali swoim podopiecznym ich ulubioną przekąskę. 

W zeszłym roku z okazji swojego święta kapibary kąpały się… w płatkach róż

Nie ma na świecie większego gryzonia

Kapibara to największy obecnie żyjący gryzoń. Waży do 65 kilogramów, a jej ciało (licząc wraz z krótkim ogonkiem) ma do 130 cm długości. Wyglądem przypomina gigantyczną świnkę morską: ma krępą sylwetkę i dużą głowę z małymi uszkami. Palce jej łap łączy błona, która pomaga w pływaniu.

Kapibary potrafią… szczekać, także chórem

Kapibary żyją w naturze w Ameryce Południowej, a najlepiej czują się tam, gdzie jest woda: w pobliżu rzek i jezior, na rozlewiskach i bagnach. Łączą się w stada, które mogą liczyć nawet 30 osobników. Porozumiewają się ze sobą piszcząc, powarkując, chrząkając, a nawet… szczekając. W razie niebezpieczeństwa, np. gdy pojawia się drapieżnik, potrafią to robić chórem!

Kochają wodne hiacynty

Kapibary są łagodne i na nikogo nie polują, a zaatakowane przez drapieżnika, wola się ukryć niż walczyć. Żywią się trawą, nasionami, owocami i kora młodych drzew, a jednym z ich przysmaków są… hiacynty wodne.

Nurkują, a czasem zastępują psy

Supermoc kapibary: świetnie nurkuje i potrafi spędzić pod wodą nawet pięć minut, co pomaga jej chronić się przed drapieżnikami. Po prostu znika pod wodą. Ale to nie wszystko. Na swojej stronie internetowej wrocławskie zoo .. informuje, że w Gujanie pewna oswojona kapibara pełniła zarezerwowaną na ogół dla psów rolę przewodnika osoby niewidomej!

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl