wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nie złożyłeś lub sfałszowałeś deklarację do bazy CEEB? Będą kontrole, czym naprawdę ogrzewamy domy. Zobacz szczegóły
Na zdjęciu osiedle domów jednorodzinnych we Wrocławiu. Kontrole od 2023 r. / zdjęcie ilustracyjne Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl
Na zdjęciu osiedle domów jednorodzinnych we Wrocławiu. Kontrole od 2023 r. / zdjęcie ilustracyjne

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zapowiedział, że już w 2023 r. ruszą kontrole tego, czym w rzeczywistości ogrzewamy swoje domy i czy nie mijaliśmy się z prawdą podczas składania deklaracji do bazy CEEB. Zobacz, na czym mają polegać kontrole, kto ich będzie dokonywał i co grozi tym, którzy złożyli fałszywą deklarację CEEB.

Reklama

Kontrole urzędników z uprawnieniami budowlanymi mają rozpocząć się już w 2023 r. i pomóc stworzyć tzw. system ZONE – Zintegrowany System Ograniczenia Niskiej Emisji. Będą one prowadzone w ramach działającej od lipca 2021 roku Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Baza CEEB we Wrocławiu wypełniona w 67 procentach

30 czerwca 2022 r. minął termin składania deklaracji dotyczących źródła ogrzewania. We Wrocławiu na początku października 2022 r. baza CEEB jest wypełniona zaledwie w 67 procentach, czyli są w niej 54 243 punkty adresowe z 80 803.

„Uwaga! Po 30 czerwca 2022 r. wciąż składamy, odbieramy i  wprowadzamy deklaracje do CEEB. Zakończenie terminu ustawowego na złożenie deklaracji nie zmienia sposobu postępowania urzędników. Aplikacja CEEB również działa tak, jak dotychczas”. Więcej informacji dostępne na stronie GUNB.

Deklaracja jest niezbędna, aby otrzymać dodatki do źródeł ogrzewania, w tym dodatek węglowy, gdy ceny węgla są obecnie rekordowe a jego dostępność ograniczona.

Kontrole źródeł ogrzewania – od kiedy, jak i kto będzie kontrolował?

Kontrole domów przez GUNB ruszą w 2023 roku i będą dotyczyć m.in. stanu technicznego kontrolowanych budynków mieszkalnych oraz sprawdzenia zgodności złożonej deklaracji CEEB z rzeczywistością. Wśród kontrolerów mogą się znaleźć: inspektor ochrony środowiska, kominiarz, pracownik gminy czy osoba z uprawnieniami budowlanymi.

Oprócz standardowych kontroli również mieszkańcy będą mogli zgłosić przez internet potrzebę uzyskania takiego raportu. Podczas kontroli oceniany będzie stan techniczny budynku, m.in. grubość ścian, rodzaj ocieplenia, roczne zużycie paliwa oraz stan dachu. Pozwoli to ocenić także emisyjność oraz efektywność energetyczną, co ma przełożyć się na jeszcze lepsze planowanie przez gminy termomodernizacji budynków i innych prac remontowych. Zgromadzone dane mają również posłużyć do przygotowania sprawozdań z realizacji lokalnych programów antysmogowych i programów ochrony powietrza.

Baza CEEB. Nie złożyłeś deklaracji albo skłamałeś? Możesz mieć kłopoty

Planowana w 2023 r. kontrola źródeł ciepła może nieść za sobą negatywne konsekwencje dla osób, które nie złożyły lub złożyły nieprawdziwą deklarację do bazy CEEB. Pamiętajmy, że może się to wiązać z odpowiedzialnością karną, zgodnie z ustawą o termomodernizacji.

Przypominamy także, że przy każdej aktualizacji stanu faktycznego dotyczącego źródeł ciepła lub spalania paliw właściciel/zarządca budynku/lokalu jest zobowiązany w ciągu 14 dni od uruchomienia tego źródła złożyć nową deklarację w ramach CEEB. Na tym etapie pracownik urzędu nie ma możliwości zmiany danych zadeklarowanych w aplikacji CEEB.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl