wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Samorządy będą mogły sprzedawać węgiel. Jaka będzie cena za tonę?
Na zdjęciu węgiel kamienny / zdjęcie ilustracyjne Freepik
Na zdjęciu węgiel kamienny / zdjęcie ilustracyjne

W czwartek, 13 października, po spotkaniu rządu i samorządów, poinformowano o planach wprowadzenia ceny gwarantowanej na węgiel i możliwości jego dystrybucji przez samorządowców. Cena za tonę takiego węgla ma wynieść maksymalnie do 2 tysięcy złotych. Od kiedy i jak ma działać sprzedaż węgla przez samorządy?

Reklama

– Węgiel może być sprzedawany taniej niż 2 tys. zł, ale nie drożej, plus do tego jest dopłata 1000 zł do tony w ramach dodatku węglowego. Żeby jednak zapewnić wszystkim bez wyjątku węgiel, to chcemy, żeby na początku ta dystrybucja odbywała się w wielkości nie wyższej niż dwie tony węgla na gospodarstwo domowe, które jeszcze tego węgla nie kupiło – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Premier poinformował także, że w grudniu bądź w styczniu będzie możliwość dokupienia kolejnej tony lub dwóch ton węgla.

Gwarantowana cena węgla – przepisy wkrótce w Sejmie, ale mają działać wstecz

Rada Ministrów jeszcze w czwartek, 13 października, ma rozpatrzyć projekt ustawy wprowadzającej gwarantowaną cenę nabycia węgla przez gminę na poziomie maksymalnie 1,5 tys. zł za tonę. Węgiel dystrybuowany dalej przez samorządy będzie mógł być sprzedawany w cenie do 2 tys. zł za tonę.

Przepisy mają następnie w trybie pilnym trafić do Sejmu. Jeśli jakiś samorząd chce jednak już zająć się dystrybucją węgla, to może to zrobić, bo – jak zapewnił premier - artykuły ustawy dotyczącej dystrybucji węgla będą działać z mocą wsteczną.

Jak ma wyglądać sprzedaż węgla przez samorządy? Zasady

Nowe przepisy mają dać samorządom elastyczność w dystrybucji węgla. Gminy będą mogły to robić samodzielnie, działać w porozumieniu z innymi gminami, zorganizować dystrybucję przez spółkę komunalną lub przez skład węgla. Samorządy mają wykorzystać istniejącą infrastrukturę, by nie mnożyć kosztów sprzedaży surowca.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl