wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:51

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ratują tysiące ton żywności rocznie. Bank Żywności we Wrocławiu
Do siedziby banku przy ul. Rogowskiej można przywozić trwale zapakowane produkty Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl
Do siedziby banku przy ul. Rogowskiej można przywozić trwale zapakowane produkty

Tylko w 2021 r. Bank Żywności we Wrocławiu uratował 1,5 tys. ton żywności przed zmarnowaniem, w sumie przekazując organizacjom pomocowym aż 3 tys. ton. Coraz więcej podmiotów i instytucji pomocowych zgłasza się o wsparcie. A produkty do wrocławskiego banku mogą przekazywać zarówno hurtownie i sklepy, jak i mieszkańcy, którzy nie wiedzą, co zrobić np. z ryżem, makaronem czy konserwą.

Reklama

Bank Żywności we Wrocławiu został założony w 2003 r. Od początku jego misją jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności i walka z problemami niedożywienia oraz głodu.

– Zakładaliśmy bank, łącząc dwie sprzeczności. Z jednej strony coraz więcej osób cierpi z powodu głodu, z drugiej w codziennym życiu marnujemy olbrzymie ilości jedzenia. Chcemy tę żywność ratować i przekazywać ją potrzebującym – wyjaśnia Błażej Krasoń, prezes Banku Żywności we Wrocławiu.

Wsparcie dla ponad 140 instytucji

Dziś Bank Żywności wspiera ponad 140 instytucji pomocowych i charytatywnych, w tym ponad 60 z samego Wrocławia. Dzięki partnerskim organizacjom opieką objętych jest ok. 40 tys. osób.

– Od początku naszej działalności przekazaliśmy ponad 39 tys. ton żywności – wylicza Błażej Krasoń. – Uratowane przez nas produkty trafiają do różnych instytucji – od czysto pomocowych po charytatywne, pozarządowe, religijne, samorządowe. Są to m.in. schroniska, domy samotnej matki, świetlice środowiskowe czy kuchnie charytatywne.

Na co dzień pracownicy Banku Żywności odbierają produkty z centrów logistycznych producentów, sklepów, sieci handlowych, piekarni, cukierni oraz targowisk.

Pracownicy Banku Żywności we Wrocławiu codziennie odbierają i rozwożą produkty spożywcze, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Pracownicy Banku Żywności we Wrocławiu codziennie odbierają i rozwożą produkty spożywcze, fot. Tomasz Hołod /www.wroclaw.pl

– Wkraczamy, gdy kończy się termin ważności, produkt ma uszkodzone opakowanie czy złe etykiety. Wszystko, co zdyskwalifikuje go pojutrze, wpływa na to, że przyjmujemy go dzisiaj, żeby mogły z niego skorzystać osoby potrzebujące – mówi prezes Banku Żywności we Wrocławiu.

W swojej działalności bank pozyskuje również żywność w ramach zbiórek. Ponadto prowadzi zajęcia edukacyjne dot. problematyki ubóstwa oraz przyczyn i sposobów na niemarnowanie żywności. Współpracuje również z miastem w ramach kampanii Wrocław nie marnuje i akcji dla gastronomii „Nie wyrzucaj – przekaż – podziel się – pomóż – nie marnuj”.

Magazyn wrocławskiego Banku Żywności przy ul. Rogowskiej 117 D, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Magazyn wrocławskiego Banku Żywności przy ul. Rogowskiej 117 D, fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl

– W ostatnim czasie świadomość niemarnowania żywności znacząco wzrosła, również dzięki zaangażowaniu miasta. Cieszą nas wspólnie realizowane projekty. Uświadamiamy mieszkańców o potrzebie świadomego kupowania i konsumowania żywności. Podkreślamy, że żywność ma swoją wartość i nie powinniśmy jej marnować – opowiada Błażej Krasoń.

Jak przekazać żywność do Banku Żywności we Wrocławiu?

Do siedziby banku przy ul. Rogowskiej 117 D można przywieźć trwale zapakowane produkty niechłodnicze, niewymagające specjalnych warunków przechowywania, jak np. kasze, ryże, makarony, konserwy, słodycze czy niezepsute owoce i warzywa. Ważne, by produkty miały oznaczoną datę ważności.

 Do Banku Żywności przy ul. Rogowskiej można przywieźć nieprzeterminowane i właściwie zapakowane produkty, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Do Banku Żywności przy ul. Rogowskiej można przywieźć nieprzeterminowane i właściwie zapakowane produkty,fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl

– Przede wszystkim współpracujemy z dostawcami, producentami czy hurtowniami, ale zostawić u nas produkty mogą także osoby fizyczne. Jeżeli żywność jest zagrożona zmarnowaniem, ma pełne walory odżywcze, przekażcie nam ją. Wy nie marnujcie, a nam pozwólcie pomagać – apeluje Krasoń.

Czytaj także: Wciąż marnujemy za dużo żywności. Jak sobie z tym radzić?

Żywność można zostawiać od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30. Telefon do biura: 502 343 945. By ustalić współpracę z organizacją, można także napisać na adres: info[at]bankzywnosc.wroclaw.pl.

„Wrocław nie marnuje” żywności – akcja dla gastronomii

Przypominamy także o akcji „Nie wyrzucaj – przekaż – podziel się – pomóż – nie marnuj”, do której zachęcają Urząd Miejski Wrocławia we współpracy z Bankiem Żywności i Foodsharing Wrocław.

„Nie wyrzucaj – przekaż – podziel się – pomóż – nie marnuj” - akcja dla gastronomii „Nie wyrzucaj – przekaż – podziel się – pomóż – nie marnuj” – akcja dla gastronomii

Czytaj także: Foodsharing Wrocław wśród 30 Kreatywnych Wrocławia

Restauracje, piekarnie, cukiernie czy kawiarnie codziennie korzystają i wytwarzają dziesiątki kilogramów żywności. Zdarza się, że część produktów i potraw nie zostaje wykorzystana. Jedzenia nie trzeba wyrzucać, można się nim podzielić.

Akcja to element miejskiej kampanii „Wrocław nie marnuje”. Więcej informacji o akcji dla gastronomii znajdziecie tutaj.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl