wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. VI Kongres Miasto-Woda-Jakość Życia we Wrocławiu

Nie tylko powódź - wyzwań w miastach przybywa. Wkrótce VI Międzynarodowy Kongres Miasto-Woda-Jakość Życia we Wrocławiu

Redakcja www.wroclaw.pl,

Woda, żywioł od wieków kształtujący losy miast, dziś staje się jednym z największych wyzwań dla ich przyszłości. Z jednej strony jej niedobór prowadzi do susz, z drugiej – ostatnie powodzie w Polsce pokazują, jak trudno nad nią zapanować w coraz bardziej zurbanizowanym świecie. M.in. o tych wyzwaniach będą rozmawiać uczestnicy VI Międzynarodowe Kongres Miasto-Woda-Jakość Życia, który odbędzie się już 15-16 października w Centrum Kongresowych Politechniki Wrocławskiej oraz online.

Reklama

Kongres Miasto-Woda-Jakość Życia już od sześciu lat podejmuje problematykę relacji między środowiskiem wodnym a miejskim oraz ich wpływie na jakość życia mieszkańców. Powodzie w południowo-zachodniej Polsce we wrześniu 2024 r. pokazują jak ważna i aktualna jest to tematyka.

W poprzednich edycjach Kongresu wielokrotnie dyskutowane były zagadnienia redukcji ryzyka powodziowego w kontekście metodycznym i regionalnym, przede wszystkim w odniesieniu do Wrocławia i południowo-zachodniej Polski, w tym Kotliny Kłodzkiej.
Prof. dr hab. Zbigniew Kundzewicz, hydrolog, wiceprzewodniczący Rady Programowej Kongresu

Podczas nadchodzącej edycji Kongresu również tego tematu nie zabraknie.

Powodzie a zmiany klimatu

Istotny wpływ na wzrost zagrożenia częstszymi i bardziej ekstremalnymi powodziami mają zmiany klimatu.

Prof. Kundzewicz wyjaśnia:  – Zmiany klimatyczne, a więc wszechobecne ocieplenie i fakt, że w cieplejszej atmosferze mieści się więcej pary wodnej, powodują wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia intensywnych opadów, które mogą wywołać powodzie błyskawiczne i miejskie.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Obrady Kongresu Wody we Wrocławiu w 2023 r. materiały organizatora
Obrady Kongresu Wody we Wrocławiu w 2023 r.

- Trzeba chronić istniejące jeszcze miejskie „gąbki”, czyli torfowiska, doliny rzek i strumieni, starorzecza, czy lasy miejskie i podmiejskie. Śladem innych miast europejskich, jak np. Kopenhaga, Rotterdam, powinniśmy również budować infrastrukturę retencyjną w miastach, czyli parków i ogrodów deszczowych, czy placów i ulic o zwiększonej pojemności retencyjnej – mówi prof. Anna Januchta-Szostak z Politechniki Poznańskiej, wiceprzewodnicząca Rady Programowej Kongresu.

W dwudniowych obradach, wezmą udział przedstawiciele instytucji, urzędów, firm i organizacji, które zajmują się gospodarką wodną, hydrologią, ochroną środowiska. Wśród prelegentów będą m.in. przedstawiciele PGW Wody Polskie, IMGW – PIB, MPWiK SA we Wrocławiu, a także unijnych instytucji oraz naukowcy, architekci, ekolodzy, aktywiści.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Obrady Kongresu Wody we Wrocławiu w 2023 r. materiały organizatora
Obrady Kongresu Wody we Wrocławiu w 2023 r.

Nagroda za optymalne gospodarowanie wodą

To już tradycja, że podczas Kongresu planowana jest premiera raportu Water City INDEX 2024, czyli specjalistycznego rankingu polskich miast pod względem efektywności gospodarowania zasobami wody. Prezentacji raportu będzie towarzyszyło wręczenie nagród wyróżnionym miastom.

W programie wydarzenia zaplanowana jest również prezentacja oraz dyskusja nad dokumentem programowym IV Wodnego Okrągłego Stołu: Woda w rolnictwie – szanse i zagrożenia.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Obrady Kongresu Wody we Wrocławiu w 2023 r. materiały organizatora
Obrady Kongresu Wody we Wrocławiu w 2023 r.

Kongres Miasto-Woda-Jakość Życia jest inicjatywą ruchu ekonomii wartości Open Eyes Economy. Organizatorami VI edycji Kongresu są: Miasto Wrocław, MPWiK we Wrocławiu, Fundacja GAP w Krakowie, Politechnika Wrocławska, Convention Bureau Wrocław. Wśród partnerów merytorycznych są: PGW Wody Polskie oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wydarzenie wspiera ING Bank Śląski.

Program i bezpłatna rejestracja na Kongres oraz więcej informacji na stronie Kongresu.

Źródło: materiały organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl