wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

27°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 14:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. 33. rocznica Straży Miejskiej we Wrocławiu

Straż Miejska Wrocławia świętuje dziś (4 października) 33. rocznicę powołania. Prezenty? No takie za 1 250 000 złotych: dwie łodzie i auto z naczepami. Jak szaleć, to szaleć, przecież chodzi o bezpieczeństwo i porządek na wodach przez miasto płynących i terenach nadrzecznych.

Reklama

Miejscy strażnicy Wrocławia zdmuchnęli dziś świeczki i rozpakowali prezenty. I to jakie… Dostali dwie łodzie patrolowo-ratownicze, którymi będą pływali po Wrocławskim Węźle Wodnym w celu utrzymywania porządku i dbania o bezpieczeństwo.

Jak bardzo są potrzebne przekonaliśmy się kilkanaście dni temu, gdy straż miejska i jej 211 patroli w niemal równym stopniu co inne służby dbała o nasze bezpieczeństwo, obserwując wały, wskazując miejsca osłabione, przesiąki czy inne zagrożenia powodziowe.
prezydent Jacek Sutryk

Łodzie motorowe mają kabiny na 4 osoby, a na pokładzie zmieszczą się kolejne 4. Na wyposażeniu jest sonar, automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED), apteczka oraz deska ortopedyczna. Prędkość maksymalna takiej jednostki pływającej to ok. 40 węzłów, czyli 70-75 kilometrów na godzinę. Silnik jest 200-konny, a zanurzenie to pół metra. 

Tak wygląda:

Od kwietnia na wodach wrocławskich 

Patrole wypłyną na rzeki prawdopodobnie wczesną wiosną przyszłego roku, wraz z początkiem sezonu żeglugowego. – Od kwietnia do października będziemy na wodzie pewnie codziennie. W pozostałe miesiące z mniejszą częstotliwością – przypuszcza starszy inspektor i kierownik referatu wodnego, Bogdan Dobosz. – Będziemy obserwować, co dzieje się zarówno na wodzie, jak i na terenach nadrzecznych, ponieważ od strony rzeki można dostrzec rzeczy, których z lądu nie widać. Dzięki tym łodziom będziemy mogli reagować i rozwiązywać problemy szybciej – dodał inspektor Dobosz.

Do realizacji zadań na lądzie wrocławscy strażnicy używają samochodów, rowerów, koni i dronów. Komendant Piotr Kościelny z radością przyjął pierwsze motorowe jednostki pływające: – Nasza praca wymaga inwestycji, przede wszystkim w sprzęt. Musimy zapewniać bezpieczeństwo także osobom korzystających z uroków naszych kilku rzek.

Na urodzinach Straży Miejskiej Wrocławia byli także komendant miejskiego komisariatu wodnego policji, Mariusz Biliński, i dyrektor lokalnego oddziału Urzędu Żeglugi Śródlądowej, Jan Pyś. – Jesteśmy jedną rodziną, a rzeka, która nas łączy, powinna być bezpieczna – życzył dyrektor Pyś.

3. prezent na 33-lecie

Prezydent Sutryk podkreślił, że to prezenty od wrocławian, wszak zapłacono za niego pieniędzmi (pół miliona złotych) z kasy miejskiej, do której trafiają podatki. Na łodziach nie koniec podarków. Czymś je trzeba przecież wozić, zatem strażnicy dostali także toyotę typu pikap (model Hilux) z dwiema naczepami za niespełna 300 tysięcy złotych, zaś wcześniej – w czasie alarmu przeciwpowodziowego – dwie aluminiowe łódki przypominające szalupy.

Cieszę się, że doczekaliśmy momentu, w którym już nikt nie zastanawia się, czy straż jest potrzebna, czy nie. Dzielnie służy nam przez kilkadziesiąt lat, uzupełniając przy tym pracę innych służb, za co bardzo dziękuję.
prezydent Jacek Sutryk

300 strażników. Czym się zajmują?

Funkcjonariuszom i mieszkańcom życzymy spokojnych rzek i składamy życzenia z okazji 33-lecia istnienia Straży Miejskiej we Wrocławiu. Pracuje w niej 300 funkcjonariuszy, którzy patrolują ulice, place, parki i inne tereny.

Co robią w pracy oprócz tego?

  • wystawiają mandaty za nieprawidłowe parkowanie,
  • obserwują obraz z kamer miejskich,
  • usuwają wraki samochodowe, źle odstawione hulajnogi i zaparkowane auta,
  • uczą w szkołach pierwszej pomocy i prowadzą w nich programy edukacyjne np. o bezpiecznym wypoczynku, zwierzętach i przemocy wśród rówieśników,
  • zabezpieczają dojścia do placówek oświatowych i ochraniają budynki publiczne,
  • pilnują, aby zieleń nie była niszczona,
  • zabezpieczają awarie np. na drogach i przejazdach kolejowych,
  • kontrolują, czym mieszkańcy palą w piecach,
  • ustalają, kto zaśmieca miasto,
  • egzekwują prawa ochrony zwierząt,
  • pomagają podczas akcji ratowniczych, przy likwidacji skutków klęsk żywiołowych itp.

Roczny budżet Straży Miejskiej Wrocławia to 42 miliony złotych. To prawie dwa razy więcej niż w roku 2018.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama