wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Narodowe Forum Muzyki
  4. Festiwal Wratislavia Cantans 2018 rozpoczęty. Zobaczcie program

10 dni, 25 koncertów, w tym 14 we Wrocławiu i 11 w regionie, piękne wnętrza nie tylko Narodowego Forum Muzyki, ale też wrocławskich kościołów i synagogi – w piątek, 7 września rozpoczął się 53. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. Do 16 września wybrzmią wielkie dzieła Haydna, Verdiego, Szymanowskiego, a wśród gwiazd dyrygent sir John Eliot Gardiner, baryton Mariusz Kwiecień, sopranistka Sandrine Piau.

Reklama

– Festiwal to flagowa impreza muzyczna Wrocławia. Trudno wyobrazić sobie piękniejszy powrót z wakacji do życia wielkomiejskiego – mówił jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl. I dodał: – Witamy gości i artystów, bo to też czas, żeby przypominać ludzi, którzy przez lata budowali prestiż festiwalu. I to właśnie jeden z „budowniczych” – Maestro Jacek Kaspszyk – 7 września przed rozpoczęciem festiwalu odsłonił swoją tablicę w Alei Gwiazd na pl. Wolności przed Narodowym Forum Muzyki.

Zobaczcie tablicę pamiątkową dla Jacka Kaspszyka

Koncert pod batutą Maestra poprzedziło wystąpienie prezydenta Rafała Dutkiewicza, ostatnie w charakterze gospodarza Wrocławia w NFM. – Chciałem się pożegnać i podziękować mojemu drogiemu, ale i trudnemu przyjacielowi – prezydent zwrócił się do Andrzeja Kosendiaka. Z kolei dyrektor Narodowego Forum Muzyki dziękował Rafałowi Dutkiewiczowi za 16 lat opieki nad festiwalem Wratislavia Cantans, za to że możliwe było zbudowanie obiektu, w którym teraz grają artyści. 

Wyzwolenie na festiwalu

Mottem tegorocznej 53. edycji festiwalu Wratislavia Cantans jest hasło „Wyzwolenie”. Ma nie tylko związek z 100-leciem odzyskania niepodległości, ale znacznie szerszy wymiar.

– Motto festiwalu jest wskazówką, która przewija się przez wszystkie wydarzenia, bo wyzwolenie kojarzy się w sposób oczywisty z rocznicą odzyskania niepodległości – przyznaje Andrzej Kosendiak, dyrektor generalny festiwalu Wratislavia Cantans. Od razu jednak zaznacza, że program tak oczywisty nie jest.

Jego znaczenie wyjaśniają słowa Giovanniego Antoniniego, dyrektora artystycznego. – Program to zaproszenie do zastanowienia się nad tematem niezależności, samostanowienia – czy naprawdę chcemy być wolni? Od czego pragniemy się wyzwolić? Ile wysiłu jesteśmy w stanie włożyć w wywalczenie niepodległości? – pyta w tekście, jaki przygotowany został przed ogłoszeniem programu.

53. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

53. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

Koncert / Klasyczna
Termin od 7 września 2018 do 16 września 2018

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Opera Szymanowskiego na początek

Podczas inauguracji 7 września w Narodowym Forum Muzyki wybrzmiała koncertowa wersja opery „Król Roger” Karola Szymanowskiego. – Odnosi się do konfliktu zachodzącego wewnątrz człowieka, rozdarcia między racjonalnością a instynktem – wyjaśnia Andrzej Kosendiak.

Wprawdzie Giovanni Antonini nie znał wcześniej opery polskiego kompozytora, ale zainteresował go jej sycylijski kontekst, bo choć sam jest mediolańczykiem ma też dom w Palermo. – Zna historię nieco odrębnej wyspy, zaczął studiować „Króla Rogera” i zachwycił się Szymanowskim – przyznawał Andrzej Kosendiak.

W partiach wokalnych słuchaliśmy słynnego barytona Mariusza Kwietnia, gwiazdę Metropolitan Opera, świetnego tenora Arnolda Rutkowskiego i tenora Krystiana Adama Krzeszowiaka. Orkiestrą NFM i dwoma chórami dyrygował Jacek Kaspszyk, dawny szef artystyczny zespołu symfonicznego NFM.

Requiem Verdiego na koniec

Wyzwolenie ku wieczności, czyli Messa da Requiem Giuseppe Verdiego zakończy festiwal 16 września w NFM. Zapewne w wielkim stylu, bo przy pulpicie stanie sir John Eliot Gardiner, a ten projekt przedstawi tylko w trzech miastach w Europie – w tym we Wrocławiu z Orchestre Révolutionnaire et Romantique i solistami.

Requiem Verdiego pod batutą sir Johna Eliota Gardinera

Requiem Verdiego pod batutą sir Johna Eliota Gardinera

Koncert / Klasyczna
Termin 16 września 2018 19:00

Miejsce Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

Zobacz

Jakie koncerty i gwiazdy

Program zaplanowano bardzo różnorodnie w oparciu o motto Wyzwolenie. Będzie „Historia żołnierza” Igora Strawińskiego (8.09), utwory sakralne Marcina Józefa Żebrowskiego, najbardziej znaczącego polskiego kompozytora XVIII wieku (8.09), koncert z kompozytorami niegdyś prześladowanymi (Webern, Schönberg, 15.09), opera współczesna „Madame Curie” Elżbiety Sikory (13.09).

Przeczytajcie rozmowę z Elżbietą Sikorą o „Madame Curie”

Wśród niekwestionowanych gwiazd m.in. formacja wokalna graindelavoix (9.09), jak zawsze Il Giardino Armonico, tym razem w projekcie z „Paukenmesse” Josepha Haydna (gdzie zaśpiewają m.in. świetna sopranistka Sandrine Piau i tenor Krystian Adam Krzeszowiak, 14.09), ale i ukraiński Chór Dumka (15.09).

Polecamy 5 koncertów festiwalu Wratislavia Cantans

Gdzie posłuchamy koncertów

Koncerty festiwalu Wratislavia Cantans odbywać się będą we Wrocławiu (m.in. w NFM, kolegiacie św. Krzyża, bazylice św. Elżbiety, kościele Uniwersyteckim, Oratorium Marianum) i w kościołach oraz w miastach na Dolnym Śląsku, a także w Wielkopolsce.

Zobaczcie, gdzie posłuchać darmowych koncertów festiwalu w regionie

Bilety na festiwalowe koncerty

Najtaniej kupimy bilet (za 20 za ulgowy) na koncert solistów 43. Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej, najdrożej (350 zł) kosztują bilety VIP na wielkie wydarzenia festiwalowe m.in. koncert inauguracyjny – wykonanie opery „Król Roger” Karola Szymanowskiego, czy koncert finałowy z udziałem sir Johna Eliota Gardinera (obydwa w głównej sali Narodowego Forum Muzyki). Średnie ceny normalnych biletów to wydatek rzędu 50-90 zł. 

Zobaczcie, na które koncerty są jeszcze bilety

Wyzwolenie

Tegorocznej 53. edycji Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego towarzyszyć będzie wystawa rysunków Eugeniusza Gepperta.

Tematyka prac dotyczy czynu żołnierskiego i kawalerii, a wystawa związana jest z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Poza rysunkami zostaną zaprezentowane odznaczenia wojskowe Eugeniusza Gepperta, które otrzymał za walkę o niepodległość. 

Wyzwolenie – wystawa rysunków Eugeniusza Geppert

Wyzwolenie – wystawa rysunków Eugeniusza Geppert

Wystawa
Termin od 1 września 2018 do 31 października 2018

Miejsce Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

Zobacz

Wystawę można oglądać od 1.09.2018 do 31.10.2018 na I piętrze w Narodowym Forum Muzyki.

Chcemy pamiętać o rocznicy odzyskania niepodległości, o tych którzy walczyli, o sąsiadach, którzy również sto lat temu ustanowili swoją niepodległość. Ale chcemy tez pamiętać o innym aspekcie wolności, w wymiarze osobistym i społecznym. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl