wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. W EIT+ badano łupki z Pomorza

Przedstawiciele koncernu San Leon z Irlandii pod koniec 2013 r. informowali o uzyskaniu na Pomorzu wypływu gazu z odwiertu Lewino, dotąd największego w Polsce. Próbki rdzenia na etapie przygotowania procesu szczelinowania badano we Wrocławskim Centrum Badań EIT+.

WCB EIT+ jest jedną z nielicznych instytucji naukowo-badawczych w Polsce, które posiadają zaawansowany system SEM do analiz geologicznych.

Laboratorium Badań Materiałów Geologicznych, przeznaczone do analiz surowców mineralnych, złóż antropogenicznych dla przemysłu wydobywczego oraz poszukiwania i wydobycia węglowodorów niekonwencjonalnych, uruchomiono w 2013 r. Powstało ono z myślą o przemyśle i służy do pomiarów próbek pochodzących m. in. otworów poszukiwawczych gazu z łupków.

Współpraca United Oilfield Services z EIT+ przyczyniła się częściowo do sukcesu irlandzkiego koncernu, bo już dzisiaj wiadomo, że zasoby w Lewinie są bardzo obiecujące.

- Tylko przeprowadzenie kompleksowych badań z udziałem doświadczonych geologów, chemików oraz fizyków pozwala uzyskać informacje, które zdecydują o procesie szczelinowania hydraulicznego, a także wpłyną na planowanie harmonogramu wydobycia gazu ze złóż – tłumaczy dr inż. Łukasz Nieradko, Dyrektor Departamentu Nanotechnologii w EIT+. - Przeprowadzone w naszych laboratoriach testy obejmowały przede wszystkim szczegółową analizę próbek pod względem składu mineralogicznego i budowy rdzenia niezbędnych do dopasowania dalszych zabiegów prowadzonych na odwiercie.

Podczas badań we wrocławskim Laboratorium potwierdzono ich przydatność komercyjną, a to oznacza, że powinny być standardem przed testami odwiertu pionowego i zabiegami szczelinowania hydraulicznego. Metoda badawcza stosowana może być również na etapie wierceń poziomych i analizach zwiercin. - Wyniki testów mają duże znaczenie także dla Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Rezultaty pokazały, że skoncentrowanie różnorodnej i unikalnej aparatury badawczej pozwoli nam na prowadzenie badań zgodnie z potrzebami klienta. Dodatkowo dziś już wiemy, że nasze laboratoria uzyskały zdolność operacyjną i możemy rozpocząć działalność komercyjną - dodaje Tomasz Gondek, wiceprezes Zarządu EIT+.

W Laboratorium Badań Materiałów Geologicznych znajdują się m.in. skaningowe mikroskopy elektronowe wyposażone w działo jonowe,  urządzenia służące do dyfraktometrii rentgenowskiej, porozymetrii i termograwimetrii. To pierwsza tego typu kombinacja urządzeń w Polsce, która pozwoli na zaawansowane badania materiałów geologicznych pod kątem optymalizacji procesów wydobycia, szacowania zasobów złóż.

WCB EIT+/wto

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl