wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:04

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kiedy początek sezonu grzewczego we Wrocławiu? Czy kaloryfery będą ciepłe? [SPRAWDŹ]

Kiedy początek sezonu grzewczego we Wrocławiu? Czy kaloryfery będą ciepłe? [SPRAWDŹ]

Michał Kurowicki,

Kliknij, aby powiększyć
Sezon grzewczy we Wrocławiu ropoczyna się zwykle na przełomie września i października Tomasz Hołod / www/wroclaw.pl
Sezon grzewczy we Wrocławiu ropoczyna się zwykle na przełomie września i października

Zbliża się moment, w którym we Wrocławiu rozpocznie się tzw. sezon grzewczy, czyli okres roku kiedy kaloryfery w naszych domach muszą być ciepłe. Czy w związku z problemami wynikającymi z agresji Rosji na Ukrainę i wstrzymaniem dostaw gazu i węgla z Rosji nie zabraknie ogrzewania we wrocławskich mieszkaniach? Kiedy początek sezonu grzewczego we Wrocławiu?

Reklama

Kończy się lato. Ostatnie nieco chłodniejsze dni i noce przypominają nam, że zbliża się czas, kiedy w naszych domach powinny zacząć działać kaloryfery. Jaki będzie sezon grzewczy w tym roku? Okres ten zaczyna się zwykle pod koniec września i trwa do początku kwietnia.

Czytaj też: Do 30 września zimne kaloryfery mogą mieć mieszkańcy we wschodnich i południowych dzielnicach Wrocławia.

Spółka Fortum gotowa do sezonu grzewczego

Według rzecznika spółki Fortum w nadchodzącej zimie nie powinno być problemów z ogrzewaniem mieszkań we Wrocławiu. 

Jesteśmy gotowi do sezonu grzewczego 2022/23
Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy spółki Fortum

Według prawa (rozporządzenia Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 roku) sezon grzewczy to „okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów”. Nie mówi się jednak ani o terminie jego rozpoczęcia, ani zakończenia.

W praktyce grzanie rozpoczyna się we wrześniu lub październiku. Trwa do kwietnia lub nawet maja. Przyjmuje się, że zarządcy budynków uruchamiają ogrzewanie, gdy przez co najmniej trzy dni z rzędu temperatura powietrza spada poniżej 10 stopni, a w mieszkaniach poniżej 16 stopni.

Sprawdź też: Przerwy w dostawie ciepła

Inwestycje we wrocławską sieć ciepłowniczą

Odpowiedzialna za przesył ciepła spółka Fortum w ostatnim roku przeprowadziła we Wrocławiu remonty sieci na sumę 31 mln zł. W tym wydała 22,5 mln zł na przyłączenia nowych obiektów do sieci oraz 8,5 mln na modernizację i przebudowę istniejącej infrastruktury. 

W sezonie grzewczym 2021/2022 we Wrocławiu największy popyt na ciepło wśród mieszkańców odnotowano 27 grudnia 2021 roku, gdy temperatura spadła do -7,6 stopni C. Tego dnia Fortum w odpowiedzi na zapotrzebowanie dostarczył 60 151 GJ ciepła. Ilość dostarczonego ciepła od października 2021 do kwietnia 2022 była niemal taka sama, jak w ubiegłym roku.

W ramach prowadzonych inwestycji zmodernizowano 1,1 km sieci ciepłowniczej i wybudowano 10,6 km nowej sieci, których łączna moc wyniosła 60,4 MW. W efekcie tych prac podłączono do sieci 170 obiektów, likwidując 64 tzw. „kopciuchy” w 70 wrocławskich kamienicach.

Elektrociepłownia Wrocław Kogeneracja gotowa do sezonu grzewczego

Przedstawiciele Kogeneracji zapewniają, że są przygotowani do kolejnego sezonu grzewczego. Dodają, że elektrociepłownia Wrocław zapewnia dostawy ciepła poprzez niezawodną infrastrukturę, która jest regularnie modernizowana i wymieniana. Elektrociepłownia nie planuje ograniczeń w dostawach ciepła do gospodarstw domowych.

Spółka od lat niezawodnie dba o ciepło w domach i przedsiębiorstwach swoich klientów - w tym sezonie grzewczym jakość usług Kogeneracji także pozostanie na wysokim poziomie. Jednakże mając na względzie dynamiczną sytuację związaną z wojną na Ukrainie i przerwanymi łańcuchami dostaw, zachęcamy naszych odbiorców do racjonalnego wykorzystywania dostarczanego ciepła i w miarę możliwości jego oszczędzania.
Biuro Prasowe PGE Energia Ciepła

Kiedy zostaną włączone kaloryfery we Wrocławiu?

Wrocławska elektrociepłownia produkuje ciepło i energię elektryczną przez cały rok kalendarzowy. O tym, kiedy uruchomione zostanie ogrzewanie u poszczególnych odbiorców decyduje zarządca danej wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej.

Coraz częściej na węzłach ciepłowniczych montowane są czujniki automatyki pogodowej, które mają za zadanie uruchomienie ogrzewania w momencie, gdy temperatura zewnętrzna spadnie do określonego poziomu.

W Elektrociepłowni Wrocław gromadzą węgiel na zimę

Jak informują przedstawieciele Kogeneracji, bezpieczeństwo dostaw paliwa do elektrociepłowni jest zapewnione poprzez zawarte umowy oraz wypracowane mechanizmy rynkowe i handlowe związane z zabezpieczaniem w paliwa na najbliższy sezon grzewczy.

Za dostawy surowców energetycznych odpowiada Departament Dostaw Surowców Produkcyjnych PGE. Obecnie w Kogeneracji intensyfikujemy gromadzenie węgla, co zapewni nam ciągłość produkcji w sezonie zimowym.
Biuro Prasowe PGE Energia Ciepła

Sprawdź też: Przerwy w dostawie ciepła we Wrocławiu

Pogotowie ciepłownicze numer 993

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl