Sezon grzewczy – od kiedy powinny być ciepłe kaloryfery?

Po ostatnich ciepłych dniach temperatura znacznie spadła. Mimo że nie ma już pojęcia „sezon grzewczy”, ponieważ to, kiedy kaloryfery powinny być ciepłe, zależy głównie od temperatury na zewnątrz, jednak przyjmuje się umownie, że sezon taki trwa od października do marca.


Według prawa (Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 roku) sezon grzewczy to „okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów”. Nie mówi się jednak ani o terminie jego rozpoczęcia, ani zakończenia.

Wszystko zależy od pogody

W praktyce grzanie rozpoczyna się we wrześniu lub październiku. Trwa do kwietnia lub nawet maja. Przyjmuje się, że zarządcy budynków włączanią ogrzewanie, gdy przez co najmniej trzy dni z rzędu temperatura powietrza spada poniżej 10 stopni, a w mieszkaniach poniżej 16 stopni.

Sprawdź też: Przerwy w dostawie ciepła

Remont instalacji ciepłowniczej

Jednym z kluczowych etapów tegorocznej kampanii remontowej we wrocławskiej elektrociepłowni był zaplanowany remont stojana generatora, czyli tej części generatora, w której wytwarzana jest energia elektryczna. W miniony weekend do elektrociepłowni przy ulicy Łowieckiej powrócił wyremontowany stojan.

Prace trwały blisko pięć miesięcy i odbywały się w specjalistycznym zakładzie w Lublińcu. Realizacja tak skomplikowanej operacji logistycznej, jak remont stojana generatora odbywa się co kilkanaście lat. Ważący ok. 112 ton stojan został ponownie zamontowany w maszynowni za pomocą dwóch suwnic. Operacja montażu zajęła 8 godzin. Elektrociepłownia funkcjonowała w tym czasie bez zakłóceń, produkując ciepło i energię elektryczną dla mieszkańców.

- Remont stojana jest częścią planu remontowego obejmującego trzeci blok wrocławskiej elektrociepłowni – wyjaśnia Andrzej Jedut, prezes Zarządu KOGENERACJI. – To jedno z najważniejszych działań w ramach utrzymania w majątku wytwórczego, które pozwoli na dalszą eksploatację bloku w kolejnych latach.

Przerwy w dostawie ciepła

W związku z przebudową ciepłociągu w okolicy mostu Pomorskiego mogą okresowo wystąpić ograniczenia parametrów dostaw ciepła z możliwością chwilowego zaniku w rejonie osiedli Przedmieście Oławskie i Rynek we Wrocławiu.

Ograniczenia powinny ustąpić najpóźniej 26.10 w godzinach przedpołudniowych.

Sprawz też: Przerwy w dostawie ciepła we Wrocławiu

Pogotowie ciepłownicze numer 993Zgłoś uwagę