Czym jest Pracownia Dostępnej Kultury?
Jest to miejsce naszych działań, gdzie organizujemy wydarzenia, warsztaty oraz szkolimy.
Chcemy, aby wszyscy czuli się tutaj zaproszeni. Jest to przestrzeń, w której stawiamy na dostępność. Na miejscu mamy zainstalowaną pętle indukcyjną, pokój wyciszenia, dostosowaną toaletę, wsparcie tłumaczki języka migowego i asystę wolontariuszy.
Warsztaty i zajęcia dla osób z różnymi potrzebami
Pracownia Dostępnej Kultury stała się domem dla naszych cyklicznych wydarzeń dla odbiorców. Wokół naszej fundacji mamy rozbudowaną społeczność osób niepełnosprawnościami, której zapewniamy udział w różnych aktywnościach we Wrocławiu. Dzięki nowej przestrzeni możemy zaprosić ich również do siebie.
Wydarzenia dostępne dla wszystkich
Obecnie w Pracowni organizujemy m.in.: warsztaty kulinarne z tłumaczeniem migowym, fitness dla osób słabowidzących i niewidomych, warsztaty plastyczne, warsztaty stylizacji, spotkania z ciekawymi gośćmi, warsztaty dobrostanowe i wiele innych małych aktywności.
Spotykamy się także z ludźmi kultury, aby zdobywać wiedzę i wymieniać się doświadczeniem w zakresie dostępności i włączania odbiorców w wydarzenia kulturalne.
Co jeszcze dzieje się Pracowni Dostępnej Kultury?
Klub Seniora bez barier
Projekt, który jest z nami od początku tego miejsca. Bowiem seniorzy to grupa szczególnie narażona na wykluczenie społeczne, ponieważ wiele działających klubów seniora mieści się w niedostępnych architektonicznie przestrzeniach, a oferta kulturalna jest niedostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że tak licznie przychodzą do nas na zajęcia. Cyklicznie spotykamy się z nimi na dyżurach wsparcia technicznego, dzięki którym mogą oswajać nowe technologie. Prowadzimy też dla nich zajęcia relaksacyjne, robótkowe oraz wspólnie zwiedzamy najbliższą okolicę podczas spacerów z audiodeskrypcją, które prowadzi Ewa Pluta.
Wszyscy są zaproszeni
Nasza przestrzeń na Energetycznej to nie tylko bezpieczne, dostępne miejsce kultury. Zapraszamy tu także lokalną społeczność i mieszkańców regionu do tego by oswoili się z pojęciem niepełnosprawności i doświadczyli barier, na które może natrafić każda i każdy z nas. Organizujemy tu warsztaty świadomościowe i spotkania. Naszymi gośćmi są osoby samorzecznicze – eksperci przez doświadczenie, którzy przybliżają swoją perspektywę doświadczania codzienności. Przychodzący na warsztaty mają niepowtarzalną okazję poznać świat osób z niepełnosprawnościami: wzroku, słuchu, ruchu i w kryzysach zdrowia psychicznego. Wszystko po to, aby osoby łamać stereotypy i nieprawdziwe przekonania. Bo to właśnie nieświadome przekonania często prowadzą do stygmatyzacji i wykluczenia.
Równość w zasięgu słuchu, wzroku i czucia
Poznajcie Sandrę i Witka, małżeństwo, które prowadzi uczestników po świecie ciemności. Oboje są osobami niewidomymi, tworzą kolektyw „Cztery zmysły to w sam raz”. Podczas warsztatów w całkowitej ciemności pozwalają nam zatopić się w czterech zmysłach i doświadczaniu różnych bodźców ale też poznawaniu niewidzialnego świata na nowo. Poznajemy także narzędzia dostępności, które wspierają ich w codzienności.
Daniela to osoba słabosłysząca, Ania jest mamą g/Głuchego dziecka. Obie wprowadzają uczestników w świat niesłyszenia. W trakcie warsztatu doświadczamy różnego odbioru dźwięków, symulujemy słyszenie przez różne aparaty. Ale także poznajemy indywidualne historie wykluczenia. Poznajemy też narzędzia i sposoby komunikacji. Wchodzimy w świat języka migowego.
W Pracowni Dostępnej Kultury można też spotkać Izę, Lilianę i Grażynę. To asystentki zdrowienia z Centrum Zdrowia Psychicznego Wrocław Fabryczna. Są ekspertkami z własnym doświadczeniem kryzysu zdrowia psychicznego. Opowiadają o historii choroby i zdrowienia, ale także pracują wspólnie nad naszymi postawami wobec osób w kryzysie zdrowia psychicznego. Uczestnicy poznają też wspólnie podstawowe pojęcia z zakresu zdrowia psychicznego.
Fundacja Katarynka
Działa od blisko 15 lat. Jest organizacją ekspercką zajmującą się dostępnością do kultury, sportu i wydarzeń dla osób z niepełnosprawnościami. Organizuje wydarzenia kulturalne (spektakle, seanse filmowe, oprowadzania muzealne) z audiodeskrypcją, tłumaczeniem migowym i innymi udogodnieniami. Szkoli także instytucje kultury z zakresu obsługi odbiorcy z niepełnosprawnościami oraz tworzenia oferty dostosowanej na potrzeby osób z niepełnosprawnościami; konsultuje i wspiera instytucje we wprowadzaniu oferty kulturalnej dla osób z niepełnosprawnościami. Wspiera podmioty publiczne we wdrażaniu rozwiązań systemowych na rzecz dostępności.
Klub Seniora Bez Barier to projekt zorganizowany w ramach zadania publicznego „Działania na rzecz wrocławskich seniorów w 2024 roku – Klub Seniora Bez Barier” współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).
Zadanie publiczne: „REHABILITACJA SPOŁECZNA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH ZLECANA ZE ŚRODKÓW PFRON” współfinansowane ze środków finansowych PFRON otrzymanych od Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. www.mops.wroclaw.pl
Zadanie publiczne: „Wszyscy są zaproszeni. Kampania informacyjna o osobach z niepełnosprawnościami.” Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych otrzymanych od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego z siedzibą we Wrocławiu.