wroclaw.pl strona główna Miasto równości Wrocław Miasto równości - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Miasto równości
  3. Aktualności
  4. Pracownia Dostępnej Kultury – nowe miejsce na mapie Wrocławia

Pracownia Dostępnej Kultury – nowe miejsce na mapie Wrocławia

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja:

W sercu wrocławskich Krzyków powstało miejsce spotkań dla lokalnych seniorów, osób z niepełnosprawnościami oraz instytucji kultury. Przy ulicy Energetycznej 10A mieści się siedziba Fundacji Katarynka oraz Pracownia Dostępnej Kultury.

Czym jest Pracownia Dostępnej Kultury?

Jest to miejsce naszych działań, gdzie organizujemy wydarzenia, warsztaty oraz szkolimy.

Chcemy, aby wszyscy czuli się tutaj zaproszeni. Jest to przestrzeń, w której stawiamy na dostępność. Na miejscu mamy zainstalowaną pętle indukcyjną, pokój wyciszenia, dostosowaną toaletę, wsparcie tłumaczki języka migowego i asystę wolontariuszy.

Warsztaty i zajęcia dla osób z różnymi potrzebami

Pracownia Dostępnej Kultury stała się domem dla naszych cyklicznych wydarzeń dla odbiorców. Wokół naszej fundacji mamy rozbudowaną społeczność osób niepełnosprawnościami, której zapewniamy udział w różnych aktywnościach we Wrocławiu. Dzięki nowej przestrzeni możemy zaprosić ich również do siebie.

Wydarzenia dostępne dla wszystkich

Obecnie w Pracowni organizujemy m.in.: warsztaty kulinarne z tłumaczeniem migowym, fitness dla osób słabowidzących i niewidomych, warsztaty plastyczne, warsztaty stylizacji, spotkania z ciekawymi gośćmi, warsztaty dobrostanowe i wiele innych małych aktywności.

Spotykamy się także z ludźmi kultury, aby zdobywać wiedzę i wymieniać się doświadczeniem w zakresie dostępności i włączania odbiorców w wydarzenia kulturalne.

Pracownia Dostępnej Kultury we Wrocławiu UM Wrocław
Pracownia Dostępnej Kultury we Wrocławiu

Co jeszcze dzieje się Pracowni Dostępnej Kultury?

Pracownia Dostępnej Kultury we Wrocławiu UM Wrocław
Pracownia Dostępnej Kultury we Wrocławiu

Klub Seniora bez barier

Projekt, który jest z nami od początku tego miejsca. Bowiem seniorzy to grupa szczególnie narażona na wykluczenie społeczne, ponieważ wiele działających klubów seniora mieści się w niedostępnych architektonicznie przestrzeniach, a oferta kulturalna jest niedostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że tak licznie przychodzą do nas na zajęcia. Cyklicznie spotykamy się z nimi na dyżurach wsparcia technicznego, dzięki którym mogą oswajać nowe technologie. Prowadzimy też dla nich zajęcia relaksacyjne, robótkowe oraz wspólnie zwiedzamy najbliższą okolicę podczas spacerów z audiodeskrypcją, które prowadzi Ewa Pluta.

Pracownia Dostępnej Kultury we Wrocławiu UM Wrocław
Pracownia Dostępnej Kultury we Wrocławiu

Wszyscy są zaproszeni

Nasza przestrzeń na Energetycznej to nie tylko bezpieczne, dostępne miejsce kultury. Zapraszamy tu także lokalną społeczność i mieszkańców regionu do tego by oswoili się z pojęciem niepełnosprawności i doświadczyli barier, na które może natrafić każda i każdy z nas. Organizujemy tu warsztaty świadomościowe i spotkania. Naszymi gośćmi są osoby samorzecznicze – eksperci przez doświadczenie, którzy przybliżają swoją perspektywę doświadczania codzienności. Przychodzący na warsztaty mają niepowtarzalną okazję poznać świat osób z niepełnosprawnościami: wzroku, słuchu, ruchu i w kryzysach zdrowia psychicznego. Wszystko po to, aby osoby łamać stereotypy i nieprawdziwe przekonania. Bo to właśnie nieświadome przekonania często prowadzą do stygmatyzacji i wykluczenia. 

Równość w zasięgu słuchu, wzroku i czucia

Poznajcie Sandrę i Witka, małżeństwo, które prowadzi uczestników po świecie ciemności. Oboje są osobami niewidomymi, tworzą kolektyw „Cztery zmysły to w sam raz”. Podczas warsztatów w całkowitej ciemności pozwalają nam zatopić się w czterech zmysłach i doświadczaniu różnych bodźców ale też poznawaniu niewidzialnego świata na nowo. Poznajemy także narzędzia dostępności, które wspierają ich w codzienności.

Daniela to osoba słabosłysząca, Ania jest mamą g/Głuchego dziecka. Obie wprowadzają uczestników w świat niesłyszenia. W trakcie warsztatu doświadczamy różnego odbioru dźwięków, symulujemy słyszenie przez różne aparaty. Ale także poznajemy indywidualne historie wykluczenia. Poznajemy też narzędzia i sposoby komunikacji. Wchodzimy w świat języka migowego.

W Pracowni Dostępnej Kultury można też spotkać Izę, Lilianę i Grażynę. To asystentki zdrowienia z Centrum Zdrowia Psychicznego Wrocław Fabryczna. Są ekspertkami z własnym doświadczeniem kryzysu zdrowia psychicznego. Opowiadają o historii choroby i zdrowienia, ale także pracują wspólnie nad naszymi postawami wobec osób w kryzysie zdrowia psychicznego. Uczestnicy poznają też wspólnie podstawowe pojęcia z zakresu zdrowia psychicznego.

Pracownia Dostępnej Kultury we Wrocławiu UM Wrocław
Pracownia Dostępnej Kultury we Wrocławiu

Fundacja Katarynka

Działa od blisko 15 lat. Jest organizacją ekspercką zajmującą się dostępnością do kultury, sportu i wydarzeń dla osób z niepełnosprawnościami. Organizuje wydarzenia kulturalne (spektakle, seanse filmowe, oprowadzania muzealne) z audiodeskrypcją, tłumaczeniem migowym i innymi udogodnieniami. Szkoli także instytucje kultury z zakresu obsługi odbiorcy z niepełnosprawnościami oraz tworzenia oferty dostosowanej na potrzeby osób z niepełnosprawnościami; konsultuje i wspiera instytucje we wprowadzaniu oferty kulturalnej dla osób z niepełnosprawnościami. Wspiera podmioty publiczne we wdrażaniu rozwiązań systemowych na rzecz dostępności.

Klub Seniora Bez Barier to projekt zorganizowany w ramach zadania publicznego „Działania na rzecz wrocławskich seniorów w 2024 roku – Klub Seniora Bez Barier” współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).

Zadanie publiczne: „REHABILITACJA SPOŁECZNA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH ZLECANA ZE ŚRODKÓW PFRON” współfinansowane ze środków finansowych PFRON otrzymanych od Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. www.mops.wroclaw.pl

Zadanie publiczne: „Wszyscy są zaproszeni. Kampania informacyjna o osobach z niepełnosprawnościami.” Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych otrzymanych od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego z siedzibą we Wrocławiu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama