wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:55

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Trwające konsultacje
  5. Jak poprawić przemieszczanie się na południu Wrocławia?
  6. Jak poprawić przemieszczanie się na południu Wrocławia? Konsultacje
 Motyw ulicznego słupa z sygnalizacją świetlną trzymanego w dłoni. Grafika ilustracyjna. Rys. K. Domżalska
Motyw ulicznego słupa z sygnalizacją świetlną trzymanego w dłoni. Grafika ilustracyjna.

Każdego dnia mieszkańcy osiedli Krzyki-Partynice, Ołtaszyn, Jagodno i Wojszyce stoją w korkach, bez względu na to, czy poruszają się autem, czy komunikacją miejską. Miasto chce poprawić przemieszczanie się po tych osiedlach. Próbą odpowiedzi ma być tzw. Pakiet dla Południa, czyli 9 propozycji rozwiązań problemów komunikacyjnych. Właśnie ruszyły ich konsultacje: online i na każdym z osiedli. Daj znać, co o nich myślisz do 23 czerwca.

W odpowiedzi na licznie zgłaszane przez mieszkańców i mieszkanki oraz Rady Osiedla zagadnienia komunikacyjne opracowano, przy współpracy ekspertów zewnętrznych, "Rozwiązania dla Południa".

Jest to zestaw konkretnych rozwiązań, o różnej skali, które mają poprawić sytuację komunikacyjną takich osiedli jak Wojszyce, Ołtaszyn, Jagodno i Krzyki-Partynice, wraz z harmonogramem działań. 

Są to propozycje zadań inwestycyjnych – przejściowych i docelowych, które mogłyby zostać zrealizowane niezależnie od inwestycji takich jak przebudowa linii kolejowej 285 na nasyp (zakładane przez PKP zakończenie to inwestycji 2031 r.) czy budowa Wschodniej Obwodnicy Wrocławia (zakładane przez Urząd Marszałkowski zakończenie inwestycji to 2027 r.).

Długa lista wyzwań

Departament Infrastruktury i Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia wskazuje co najmniej 10 punktów zapalnych w komunikacji – mocno negatywnie odbieranych przez użytkowników i użytkowniczek Partynic, Wojszyc, Ołtaszyna, Jagodna. Są to m.in. lokalizacje rogatek kolejowych, ulica Zwycięska oraz jej skrzyżowanie z ulicą Karkonoską, a także ulica Grota-Roweckiego.

Zakorkowanie ulic oraz inne utrudnienia w komunikacji potęgowane są przez codzienny i coraz liczniejszy ruch samochodowy pomiędzy Wrocławiem a gminami sąsiednimi.

Trwające inwestycje

Na poprawę komunikacji na południu Wrocławia mają wpłynąć inwestycje, które już prowadzone są przez Gminę . To, między innymi:

  • remont ulicy Pawiej i nowy ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ulicy Ołtaszyńskiej,
  • nowy odcinek Promenady Krzyckiej,
  • budowa torów tramwajowych z Gaju do szpitala przy ul. Borowskiej, połączona z budową parkingu Parkuj i jedź (P&R) za szpitalem,
  • budowa trasy autobusowo-tramwajowej na Jagodno.

Te projekty to jednak wciąż za mało. Stąd propozycja “Rozwiązań dla Południa” i kolejnych propozycji zmian w infrastrukturze tej części Wrocławia.

Ekspercka wiedza i doświadczenie

“Rozwiązania dla Południa” to propozycja firmy Via Vistula, która w przeszłości zajmowała się diagnozą i wskazywaniem rozwiązań dla Warszawy, Poznania czy Krakowa. 

Prezydent Wrocławia poprosił o wsparcie ekspertów od rozwiązań komunikacyjnych, by świeżym okiem spojrzeli na potencjalne możliwości zmian na południu miasta. W styczniu tego roku nasze miasto odwiedzili Mateusz Szpórnóg i Bartłomiej Wiertel – specjaliści z obszarów planowania i projektowania systemów transportowych oraz inżynierii ruchu i zrównoważonej mobilności.

Efektem ich prac są “Rozwiązania dla Południa” – zestaw rekomendacji, których celem jest poprawa komunikacji na południowych osiedlach Wrocławia. Uwzględniając trwające procesy inwestycyjne, eksperci proponują zestaw rekomendowanych działań różnego rodzaju i o różnej skali, które w perspektywie najbliższych kilku lat powinny poprawić sytuację komunikacyjną i jakość codziennego życia na południu Wrocławia.

Co proponujemy?

Jako uzupełnienie trwających procesów inwestycyjnych, “Rozwiązania dla Południa” to propozycja dziewięciu zmian, które poddajemy konsultacjom społecznym. Te dziewięć propozycji rozłożonych zostało na dwa etapy.

Etap I: Nowy korytarz dla komunikacji zbiorowej z Ołtaszyna i Wojszyc przez Jagodno do centrum.

Już w lipcu 2025 roku Jagodno zyska nowy i sprawny korytarz transportu zbiorowego - trasę autobusową, w której w przyszłości pojawi się tramwaj. Chcemy rozważyć opcję „zwrócenia się” Wojszyc i Ołtaszyna w jego kierunku. To najszybsza perspektywa połączenia tych dwóch osiedli poprzez dobry korytarz transportu zbiorowego. 

Propozycja zakłada zaprojektowanie – jeszcze w tym roku – połączenia lokalnego dla autobusów przez Zielony Klin Południa, pomiędzy ulicą Iwaszkiewicza a Kajdasza. Oznacza to 800 m nowej ulicy oraz miejsce na  pętlenie autobusów na granicy miasta, przy Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. W ten sposób mieszkańcy i mieszkanki zyskają połączenie ulic Grota Roweckiego i Wojszyc z TAT na Jagodno i pętlą na ul. Kajdasza.

Nowe połączenie z Ołtaszyna, przez Jagodno, do centrum, w rejon Wroclavii, będzie według ekspertów, szybsze od obecnego (przez ul. Borowską), o ok. 20 minut. 

Nowe rozwiązanie dla „najwolniejszej ulicy w Polsce” – Zwycięskiej – skrzyżowanie zamiast ronda i dłuższy pas skrętu przed ulicą Karkonoską w prawo, do centrum.

Jako powód zakorkowania ulicy Zwycięskiej wskazana została prosta zależność – trafia na nią więcej aut, niż jest w stanie ulicę opuścić. Stąd propozycja wybudowania kilkudziesięciu metrów pasa służącego do skrętu w prawo, do centrum, przed skrzyżowaniem z ulicą Karkonoską na Partynicach.

Eksperci proponują również przebudowę ronda Ojca Pio na skrzyżowanie ze światłami – umożliwiłoby to efektywniejsze sterowaniem ruchem i ułatwienie wjazdu na skrzyżowanie kierowcom z Ołtaszyna w ulicę Zwycięską. W konsekwencji kierowcy spoza osiedla wybiorą Wschodnią Obwodnicę Wrocławia, a ul. Zwycięska stanie się drogą, z której korzystają tylko mieszkańcy i mieszkanki południowych osiedli Wrocławia.

Etap II: Nowe rozwiązanie dla komunikacji zbiorowej na ulicy Grota-Roweckiego

“Rozwiązania dla Południa” zawiera propozycję przebudowy ulicy Grota-Roweckiego, której celem będzie dołożenie buspasa.

Przejazd pod wiaduktem, czyli wąskim gardłem, wyraźnie utrudnia ruch na ulicy. Żeby to zmienić eksperci zaproponowali ustawienie sygnalizacji, która wpuszczałaby autobus pod wiadukt przed samochodami jadącymi do centrum, tym samym dając autobusom pierwszeństwo. 

W efekcie autobusy komunikacji zbiorowej do centrum z Wojszyc i Ołtaszyna pojadą albo wydzielonym buspasem na ulicy Grota-Roweckiego, albo nowym korytarzem przez Jagodno, proponowanym w pierwszym etapie.

Uzupełnieniem propozycji jest przekształcenie zatoki autobusowej zbudowanej w Etapie I przy ulicy Grota-Roweckiego na wlocie do miasta, w pełnoprawną pętlę autobusową i nowy parking dla samochodów typu Parkuj i jedź (P&R), służący również po pracy potencjalnie mieszkańcom i mieszkankom tych osiedli.

Wdrożenie obu rozwiązań sprawi, że autobusy ominą korki i staną się realną i szybką alternatywą dla samochodu. I co najważniejsze, poprawi się w efekcie sytuacja wszystkich użytkowników - jeśli poprawimy płynność ruchu dla autobusów, to więcej osób wybierze go do podróżowania do centrum. Tym samym zmniejszy się liczba aut wykorzystywanych w codziennych podróżach. Tak więc ci, którzy autem jeździć muszą, również skorzystają. 

Propozycje została zawarta także w prezentacji w formacie PDF.

Czego dotyczą konsultacje społeczne?

W czasie konsultacji będziemy rozmawiać o poprawie komunikacji na południowych osiedlach Wrocławia – Ołtaszynie, Wojszycach, Partynicach i Jagodnie. Dyskutować będziemy na podstawie propozycji ekspertów, zawartych w “Pakiecie dla Południa” Wrocławia. Wspólnie poddamy dyskusji zestaw proponowanych inwestycji, planowane zmiany w komunikacji zbiorowej oraz trasach pieszych i rowerowych. Opinia użytkowników i użytkowniczek tej części miasta na pewno uzupełni zakres wiedzy eksperckiej i pozwoli na aktualizację rozwiązań w oparciu o opinie zebrane podczas konsultacji społecznych.

Jak wziąć udział w konsultacjach?

Konsultacje trwają do 23 czerwca 2024 roku. 9 maja o godz. 18.00 odbędzie się e-spotkanie. Zaplanowane zostały też dwa warsztaty konsultacyjne. Pierwszy z nich odbędzie się 14 maja, o 17.30, w ZSP nr 25, przy ul. Asfaltowej 6. Drugie spotkanie odbędzie się 16 maja, o 17:30, w CALu na Ołtaszynie ze “Sceną Teatru na Bruku”, przy ul. Pszczelarskiej 7. Na oba warsztaty konsultacyjne obowiązują zapisy.

Przez cały okres trwania konsultacji, czyli od 7 do 23 czerwca będzie można wypowiedzieć się za pomocą e-formularza.

Dodatkowe spotkania

Rozmowa na temat najlepszych możliwych rozwiązań dla poprawy komunikacji na południowych osiedlach Wrocławia – Ołtaszynie, Wojszycach, Partynicach i Jagodnie - będzie trwała dłużej!

Konsultacje społeczne zostały przedłużone do 23 czerwca.

Zapraszamy do aktywnego udziału i przekazywania opinii podczas dodatkowych spotkań dla mieszkańców i rad osiedli.

Terminarz:

  • Spotkanie konsultacyjne

4 czerwca 2024., 17.30

Tor Wyścigów Konnych, Zwycięska 2

  • Spotkanie konsultacyjne

11 czerwca 2024., 17.30

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 21, Kłodzka 40

  • Spotkanie konsultacyjne

18 czerwca 2024., 17.30

CAL Dobre Czasy na Jagodnie, Sygnałowa 23

Po zakończeniu konsultacji rozpoczną się prace nad raportem oraz aktualizacja Rozwiązań dla Południa uwzględniające wypracowane i możliwe do zastosowania rekomendacje.

We wrześniu 2024 roku przedstawimy publicznie poprawione Rozwiązania dla Południa.

Konsultacje realizuje Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław.

Masz szczególne potrzeby?

Jako organizatorom zależy nam, aby w konsultacjach mogły uczestniczyć wszystkie zainteresowane osoby. Jeżeli masz specjalne potrzeby, napisz do nas (adres: konsultacje[at]feps.pl) najpóźniej 5 dni przed planowanym wydarzeniem, postaramy się zapewnić Ci możliwość udziału w konsultacjach społecznych.

Tekst: Janek Chrzan

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl