wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Ponad 280 projektów zgłoszonych do WBO 2024

W tym roku wrocławianie zgłosili do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 286 projektów: 156 osiedlowych i 130 ponadosiedlowych. Rozpoczął się pierwszy etap oceny tych projektów przez urzędników. Jego wyniki poznamy 3 czerwca.

Zdecydowana większość wniosków, bo 271, wpłynęła elektronicznie. W formie tradycyjnych wydruków liderzy złożyli 15 projektów.

Najwięcej wpłynęło projektów pieszo-rowerowych

Od paru lat najwięcej było tych zielonych. W tym roku jest inaczej. Największą grupę stanowią projekty pieszo-rowerowe. Do WBO 2024 zgłoszono ich aż 61. To niejedyna zmiana. Więcej jest także projektów ponadosiedlowych. W 2023 było ich 122, a w tym 130. Zdecydowanie zmniejszyła się za to liczba projektów osiedlowych. W 2024 roku wrocławianie zgłosili ich 156, rok wcześniej aż 195.

Projekty zgłoszone do WBO według kategorii:

– Co ciekawe, mamy projekty zgłoszone na wszystkich osiedlach. W zeszłym roku z dwóch osiedli nie było ani jednego zgłoszenia – mówi Sebastian Wolszczak z Wydziału Partycypacji Społecznej.

Najwięcej projektów zgłoszonych zostało na Hubach (22), w Leśnicy (20) i na Przedmieściu Oławskim (18).

WBO 2024. Co dalej?

Każdy złożony projekt będzie teraz oceniany przynajmniej przez kilku, a czasem przez kilkunastu specjalistów z różnych wydziałów i jednostek urzędu (np. Zarządu Zieleni Miejskiej czy ZDiUM). Wyniki pierwszego etapu oceny poznamy 3 czerwca.

Jeżeli wasz projekt zostanie oceniony negatywnie, albo pojawią się uwagi co do możliwości realizacji niektórych jego elementów, będziecie mogli złożyć formularz poprawkowy i zaproponować zmianę. Konsultacje projektów zaczynają się od momentu opublikowania wyników pierwszego etapu oceny. Trwają prawie miesiąc, do 1 lipca.

Z zespołem ds. WBO możecie konsultować się zarówno mailowo: budzetobywatelski(at)um.wroc.pl, jak i telefonicznie, pod numerami 71 777 81 11, 71 777 77 17, 71 777 78 48.

Co się dzieje, kiedy nie zgłosisz poprawek?

Możliwości są dwie:

  • Jeżeli ocena projektu jest negatywna, a lider nie złoży formularza poprawkowego, to w drugim etapie oceny, projekt nie zostanie dopuszczony do głosowania.
  • Jeżeli ocena projektu jest pozytywna, ale z uwagami, a lider nie złoży formularza poprawkowego – zakładana jest milcząca zgoda lidera na sugerowaną modyfikację projektu (np. jego zakresu).

Jeżeli ocena jest pozytywna, bez uwag – nie musimy oczywiście przesyłać do urzędu żadnych poprawek.

Drugi etap oceny, odwołania i głosowanie

22 sierpnia opublikowane zostaną wyniki drugiego etapu oceny. Jak co roku, będzie można się od nich odwołać do prezydenta. Jest na to tydzień czasu. Po publikacji wyników odwołań, liderzy dostają jeszcze 4 dni. To ostatni moment na strategiczne alianse, kiedy można wycofać jakiś projekt, albo połączyć go z innym.

Głosowanie w WBO 2024 odbędzie się w dniach 27 września – 14 października.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl