wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Ogrody Szczytnickie. Jak urządzić 10 hektarów terenu wzdłuż Alei Wielkiej Wyspy?

Rozpoczęły się konsultacje w sprawie urządzenia terenu między parkiem Szczytnickim a powstającą Aleją Wielkiej Wyspy. To ponad 10 ha terenów zielonych. Są tutaj dziś zrujnowane szklarnie i zdziczała roślinność, pozostała po szkółce roślin. Ten teren mógłby się stać naturalnym przedłużeniem parku. Co dokładnie powinno się zmienić? Swoje opinie na ten temat, możecie zgłaszać do 27 września.

Kiedyś działała tu szkółka roślin, później teren znalazł się w bezpośrednim sąsiedztwie korytarza planowanej drogi. Jego północną część – w pobliżu ul. Mickiewicza, porastają gęste grupy drzew. To pozostałości nasadzeń szkółkarskich. W centralnej części zachowały się zdewastowane fragmenty szklarni, inspektów i budynków. Na południe od uliczki Jana Heweliusza są ogródki działkowe R.O.D. „Sępolno”, które na pewno tutaj zostaną. Dalej w stronę ul. Dembowskiego, znajdziemy tereny sportowe i parking.

Galeria zdjęć

Dziki zachód i bardziej urządzony wschód

Propozycję zagospodarowania terenu przygotowali na zlecenie Wrocławskich Inwestycji, architekci z Pracowni 3XA.

Ogrody Szczytnickie - wizualizacja koncepcji projektowej Pracownia 3XA
Ogrody Szczytnickie - wizualizacja koncepcji projektowej

Zachodnią część terenu, położoną bliżej parku, planuje się pozostawić jako uporządkowaną lecz mniej urządzoną. Zaprojektowane zostaną tu alejki spacerowe, strefy leśne i łąkowe. We wschodniej części pojawić by się mogły dodatkowe funkcje: odtworzone szklarnie, plac zabaw i rezerwa terenu umożliwiająca wybudowanie w przyszłości niedużego budynku z przeznaczeniem na cele społeczne.

Jak podkreślają projektanci - strefa ta jest położona blisko osiedla, łatwo dostępna dla mieszkańców w każdym wieku i może pełnić funkcje integracyjne dla lokalnej społeczności.

Ogrody Szczytnickie - wizualizacja koncepcji projektowej Pracownia 3XA
Ogrody Szczytnickie - wizualizacja koncepcji projektowej

W południowej części, w miejscu dawnego boiska piłkarskiego i kortów tenisowych przewidziano część sportową z zapleczem oraz parking.

Stare szklarnie w nowej odsłonie

Ogrody Szczytnickie - wizualizacja koncepcji projektowej Pracownia 3XA
Ogrody Szczytnickie - wizualizacja koncepcji projektowej

Stare szklarnie, z uwagi na bezpieczeństwo, trzeba będzie rozebrać. Ale część z nich zostałaby odtworzona. W jednej z nich mieściłby się ogród z pnączami, w innej kawiarnia, a w jeszcze innej ogród zimowy.

Zachować jak najwięcej drzew, dosadzić kolejne

Część roślin po szkółce trzeba będzie usunąć – rosną zbyt gęsto i obumierają, niektóre obrosły też konstrukcje inspektów i szklarni. Poza tymi wyjątkami, zasadą ma być jednak zachowanie maksymalnej liczby istniejących drzew. 600 kolejnych ma zostać zasadzonych. Projektanci proponują m.in. grab pospolity, klon polny, lipę drobnolistną, klon pospolity. A także szybko rosnące drzewa, odporne na warunki miejskie, takie jak platan klonolistny.

Polana rekreacyjna przy Heweliusza

Ogrody Szczytnickie - wizualizacja koncepcji projektowej Pracownia 3XA
Ogrody Szczytnickie - wizualizacja koncepcji projektowej

Tuż przy uliczce Heweliusza, po jej północnej stronie, znalazłaby się polana rekreacyjna z placem zabaw (dla dzieci starszych i młodszych), otulonym od strony ulic nowo nasadzonymi drzewami.

Rezerwa terenu pod budynek na cele społeczne

Ogrody Szczytnickie - wizualizacja koncepcji projektowej Pracownia 3XA
Ogrody Szczytnickie - wizualizacja koncepcji projektowej

Mniej więcej w miejscu drugiego rzędu szklarni (położonego bardziej na północ) pozostawiono by rezerwę terenu na budynek, przeznaczony na cele społeczne. Jakie? Decyzje jeszcze nie zapadły, to dopiero rezerwa terenu na odleglejszą przyszłość.

Z myślą o ptakach, małych ssakach i zapylaczach

Proponowane nasadzenia krzewów i bylin przewidują wykorzystanie gatunków będących bazą pokarmową i schronieniem dla ptaków, małych ssaków oraz przyjaznych zapylaczom. Mają pojawić się m.in. dereń świdwa, ligustr pospolity, głóg jednoszyjkowy, trzmielina pospolita, śliwa tarnina. Ozdobne rabaty bylinowe wykonane zostałyby z gatunków o niskich wymaganiach, odpornych na warunki miejskie.

Najpierw konsultacje, później kilka etapów prac

Konsultacje trwają do 27 września (wtorek). 13 września (wtorek), o godz. 17.30 rozpocznie się e-spotkanie konsultacyjne. Dwa dni później, 15 września (czwartek), o godz. 17.30, organizatorzy zapraszają na spotkanie w byłej zajezdni tramwajowej Dąbie, czyli w Czasoprzestrzeni. Na w pierwszy dzień jesieni, 22 września (czwartek), zaplanowano natomiast spacer konsultacyjny. Przez cały czas trwania konsultacji dostępny jest e-formularz.

Pierwszy etap prac, obejmujący uporządkowanie terenu z pozostałości zniszczonej infrastruktury, nasadzenia drzew i udostępnienie części ścieżek, mógłby się rozpocząć w 2023 roku. Realizacja całej koncepcji Ogrodów Szczytnickich to zadanie na lata. Kolejne elementy Ogrodów powstawałyby etapami.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama