Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Kiedyś działała tu szkółka roślin, później teren znalazł się w bezpośrednim sąsiedztwie korytarza planowanej drogi. Jego północną część – w pobliżu ul. Mickiewicza, porastają gęste grupy drzew. To pozostałości nasadzeń szkółkarskich. W centralnej części zachowały się zdewastowane fragmenty szklarni, inspektów i budynków. Na południe od uliczki Jana Heweliusza są ogródki działkowe R.O.D. „Sępolno”, które na pewno tutaj zostaną. Dalej w stronę ul. Dembowskiego, znajdziemy tereny sportowe i parking.
Galeria zdjęć
Dziki zachód i bardziej urządzony wschód
Propozycję zagospodarowania terenu przygotowali na zlecenie Wrocławskich Inwestycji, architekci z Pracowni 3XA.
Zachodnią część terenu, położoną bliżej parku, planuje się pozostawić jako uporządkowaną lecz mniej urządzoną. Zaprojektowane zostaną tu alejki spacerowe, strefy leśne i łąkowe. We wschodniej części pojawić by się mogły dodatkowe funkcje: odtworzone szklarnie, plac zabaw i rezerwa terenu umożliwiająca wybudowanie w przyszłości niedużego budynku z przeznaczeniem na cele społeczne.
Jak podkreślają projektanci - strefa ta jest położona blisko osiedla, łatwo dostępna dla mieszkańców w każdym wieku i może pełnić funkcje integracyjne dla lokalnej społeczności.
W południowej części, w miejscu dawnego boiska piłkarskiego i kortów tenisowych przewidziano część sportową z zapleczem oraz parking.
Stare szklarnie w nowej odsłonie
Stare szklarnie, z uwagi na bezpieczeństwo, trzeba będzie rozebrać. Ale część z nich zostałaby odtworzona. W jednej z nich mieściłby się ogród z pnączami, w innej kawiarnia, a w jeszcze innej ogród zimowy.
Zachować jak najwięcej drzew, dosadzić kolejne
Część roślin po szkółce trzeba będzie usunąć – rosną zbyt gęsto i obumierają, niektóre obrosły też konstrukcje inspektów i szklarni. Poza tymi wyjątkami, zasadą ma być jednak zachowanie maksymalnej liczby istniejących drzew. 600 kolejnych ma zostać zasadzonych. Projektanci proponują m.in. grab pospolity, klon polny, lipę drobnolistną, klon pospolity. A także szybko rosnące drzewa, odporne na warunki miejskie, takie jak platan klonolistny.
Polana rekreacyjna przy Heweliusza
Tuż przy uliczce Heweliusza, po jej północnej stronie, znalazłaby się polana rekreacyjna z placem zabaw (dla dzieci starszych i młodszych), otulonym od strony ulic nowo nasadzonymi drzewami.
Rezerwa terenu pod budynek na cele społeczne
Mniej więcej w miejscu drugiego rzędu szklarni (położonego bardziej na północ) pozostawiono by rezerwę terenu na budynek, przeznaczony na cele społeczne. Jakie? Decyzje jeszcze nie zapadły, to dopiero rezerwa terenu na odleglejszą przyszłość.
Z myślą o ptakach, małych ssakach i zapylaczach
Proponowane nasadzenia krzewów i bylin przewidują wykorzystanie gatunków będących bazą pokarmową i schronieniem dla ptaków, małych ssaków oraz przyjaznych zapylaczom. Mają pojawić się m.in. dereń świdwa, ligustr pospolity, głóg jednoszyjkowy, trzmielina pospolita, śliwa tarnina. Ozdobne rabaty bylinowe wykonane zostałyby z gatunków o niskich wymaganiach, odpornych na warunki miejskie.
Najpierw konsultacje, później kilka etapów prac
Konsultacje trwają do 27 września (wtorek). 13 września (wtorek), o godz. 17.30 rozpocznie się e-spotkanie konsultacyjne. Dwa dni później, 15 września (czwartek), o godz. 17.30, organizatorzy zapraszają na spotkanie w byłej zajezdni tramwajowej Dąbie, czyli w Czasoprzestrzeni. Na w pierwszy dzień jesieni, 22 września (czwartek), zaplanowano natomiast spacer konsultacyjny. Przez cały czas trwania konsultacji dostępny jest e-formularz.
Pierwszy etap prac, obejmujący uporządkowanie terenu z pozostałości zniszczonej infrastruktury, nasadzenia drzew i udostępnienie części ścieżek, mógłby się rozpocząć w 2023 roku. Realizacja całej koncepcji Ogrodów Szczytnickich to zadanie na lata. Kolejne elementy Ogrodów powstawałyby etapami.