Skąd nazwa Ogrody Szczytnickie?
Na części obszaru opracowania zlokalizowanej na północ od ul. Jana Heweliusza już od końca XIX w. odbywała się produkcja ogrodnicza na potrzeby parku Szczytnickiego. Tutaj znajdowało się zaplecze wykorzystywane przy tworzeniu Ogrodu Japońskiego, tu również po II wojnie światowej istniało ogrodnictwo miejskie. Chcąc zachować pamięć o tej działalności, ale również myśląc o stworzeniu przestrzeni rekreacyjnej inspirowanej duchem miejsca i czerpiącej z jego historii, zaproponowano nazwę Ogrody Szczytnickie.
Czy w projekcie zakłada się ingerencję na obszarze parku Szczytnickiego?
W projekcie nie zakłada się ingerencji w historyczny obszar parku Szczytnickiego. Koncepcja obejmuje część terenów położonych na wschód od parku, natomiast prace związane z uporządkowaniem i udostępnieniem terenu będą obejmowały przede wszystkim obszar położony na północ od ul. Jana Heweliusza, na tyłach Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, i sąsiedniej zabudowy przy ul. Mikołaja Kopernika.
Co się stanie z istniejącymi tam ogródkami działkowymi?
Rodzinne Ogrody Działkowe „Sępolno”, które są w tamtym miejscu, zostaną zachowane, natomiast przewiduje się, że obszar na północ od ul. Jana Heweliusza, na którym znajdują się ogrody na terenie Zarządu Zieleni Miejskiej, zostanie otwarty i udostępniony mieszkańcom i mieszkankom.
Jaki będzie los budynku mieszkalnego znajdującego się na terenie opracowania?
Nie przewiduje się ingerencji w ten budynek. Zakłada się wkomponowanie go w projektowany park i zapewnienie prywatności (zostanie oddzielony od najbardziej uczęszczanych miejsc zielenią).
Kiedy będzie realizowana ta inwestycja?
Planuje się, że pierwsze prace związane z porządkowaniem i udostępnieniem terenu mogą się rozpocząć na początku 2023 r. Ze względu na przewidywany zakres projekt będzie realizowany etapami w najbliższych latach.
Czy planowane są wycinki drzew na tym obszarze?
Założeniem projektu jest, by w jak największym stopniu zachować istniejący drzewostan i do niego dostosować planowane zagospodarowanie. Decyzje techniczne związane z inwestycją będą tak podejmowana, by w jak największym stopniu ochronić drzewa. Nie zawsze będzie to możliwe: teren w znacznej części pokryty jest nasadzeniami szkółkarskimi (drzewa są tam sadzone bardzo gęsto). To powoduje, że poszczególne rośliny konkurują ze sobą i słabsze egzemplarze umierają (na to realizator zadania nie ma wpływu). Wiele nasadzeń obrosło konstrukcje inspektów i szklarni, a budynki te będą musiały zostać rozebrane z powodu złego stanu technicznego i zagrożenia, które stanowią. Takie drzewa będą musiały zostać usunięte, jednak ich pnie, o ile nie będą zasiedlone przez szkodniki i choroby zagrażające pozostałym drzewom, mogą zostać zachowane.
Takie działania będą również podejmowane w kolejnych latach, gdyż nie przewiduje się prewencyjnych wycinek zdrowych drzew, a zamieranie drzew rosnących w dużym zagęszczeniu jest naturalnym procesem i w dalszym ciągu będzie zachodziło.