wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:45

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Rewitalizacja
  4. Sąsiedzka Mapa Osiedli
  5. Przedmieście Świdnickie

Sąsiedzka mapa Przedmieścia Świdnickiego pełna jest ciekawych historii opowiedzianych przez sąsiadów i sąsiadki z osiedla. Pan Antoś i jego saturator, legendarny zakład szewski, ważne miejsca pamięci oraz ulubione miejsce poety to dopiero początek. Aby poznać więcej opowieści, zerknij na mapę!

Przedmieście Świdnickie, wcześniej Schweidnitzer Vorstadt, swą nazwę zawdzięcza położeniu przed dawną Bramą Świdnicką, która znajdowała się w miejskich murach na trakcie z wrocławskiego Rynku do Świdnicy. Kiedyś na tym obszarze mieściły się liczne ogrody uprawiane przez zielarzy, a także prywatne ogrody wypoczynkowe. W związku z rozbudową koszar, sądu oraz Kolei Górnośląskiej osiedle zostało poważnie przebudowane w połowie XIX wieku. Wtedy właśnie zniknęły ogrody, a na ich miejscu pojawiły się czynszowe kamienice, skwery, promenady i zadrzewione ulice. Wraz z wielkomiejskim rozwojem osiedla pojawił się nowy typ rozrywki – kino.

Na Przedmieściu Świdnickim działało między innymi przedwojenne kino „Capitol” (dziś teatr o tej samej nazwie) czy powojenne kino „Warszawa” (dziś Dolnośląskie Centrum Filmowe). Dawni mieszkańcy i mieszkanki tej części miasta zimą uwielbiali jeździć na łyżwach po zamarzniętej fosie. W jej pobliżu można było wypożyczyć odpowiedni sprzęt, a za wstęp należało uiścić opłatę. W 1930 roku odbyły się tam nawet mistrzostwa Niemiec w jeździe figurowej na lodzie. Po 1945 osiedle po raz kolejny zostało przebudowane. Wokół placu Kościuszki powstało nowe założenie mieszkalne w stylu socrealistycznym – KDM, czyli „Kościuszkowska Dzielnica Mieszkaniowa”.

Do współczesności nie przetrwały niestety dwa wyjątkowo piękne budynki – nowa synagoga, która została spalona podczas Nocy Kryształowej w 1938 oraz Śląskie Muzeum Sztuk Pięknych, uszkodzone podczas Festung Breslau i ostatecznie zburzone w okresie PRL.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl