Tomasz HołodLudzie siedzący na krzesłach, w tle prowadzący spotkanie kobieta i mężczyzna, jedna osoba z publiczności wyciąga w górę dłoń, w kółku jedna z kamienic, która przejdzie na Brochowie rewitalizację
19 marca odbyły się na Brochowie konsultacje dotyczące wnętrz podwórzowych 1a-4 przy ul. Chińskiej na Brochowie. W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy, którzy z zaangażowaniem dyskutowali o przyszłości swojego otoczenia. Najwięcej sugestii dotyczyło placu zabaw i liczby ławek. Mieszkańcy podpytywali też o dalsze plany miasta odnośnie rewitalizacji historycznej zabudowy.
Podobne spotkania służą wypracowaniu wspólnej koncepcji rewitalizacji czy urządzenia danej przestrzeni. W konsultacjach na Brochowie wzięło udział ok. 20 osób.
Pierwsza faza rewitalizacji Brochowa
Przypomnijmy, że modernizacja wnętrz podwórzowych przy ul. Chińskiej i postawienie nowego placu zabaw od strony ul. 3 maja, to tylko początek wielkiej rewitalizacji historycznej zabudowy Brochowa, jaka czeka osiedle w nadchodzących latach.
W obrębie ulic: Chińska, Koreańska, 3 Maja i Polna znajdują się trzy kwartały kamienic (łącznie 18 budynków), należących w 100 procentach do miasta. Zostaną one odnowione przy współpracy z konserwatorem zabytków i będą stanowić unikatową wizytówkę osiedla.
Na ten rok, we wnętrzach Chińskiej 1a-4, przewidziano kompleksowy remont podwórza, obejmujący nowe osłony śmietnikowe, naprawę wewnętrznych dróg oraz montaż nowoczesnego sprzętu na placu zabaw oraz oświetlenia, które zwiększy bezpieczeństwo korzystających z podwórza mieszkańców.
O co pytali mieszkańcy podczas konsultacji na Brochowie?
Jedną z najważniejszych kwestii dla mieszkańców, którzy wzięli udział w konsultacjach, było dostosowanie placu zabaw do różnych grup wiekowych. Mieszkańcy wskazali, że w tej przestrzeni powinny znaleźć się urządzenia rekreacyjne zarówno dla maluszków, jak i dzieci starszych.
Ważna też okazała się liczba ławek na podwórku. Mieszkańcy wnioskowali o jej zwiększenie, co świadczy o tym, że mają zamiar w przyszłości, aktywnie korzystać ze swojej sąsiedzkiej przestrzeni.
Tomasz HołodKonsultacje służą wypracowaniu wspólnej koncepcji na zagospodarowanie danego terenu. Te na Brochowie dotyczyły podwórek przy ul. Chińskiej
Mieszkańcy zwrócili uwagę na oświetlenie podwórza. Wrocławskie Mieszkania - operator przedsięwzięcia wyjaśnia, że niemal na wszystkich remontowanych podwórkach montowane jest nowe oświetlenie. – To znacznie zwiększa bezpieczeństwo korzystających z tych przestrzeni mieszkańców. Dodatkowo, w remontowanych przez nas wnętrzach, zazwyczaj montujemy podstawowy monitoring - mówi Katarzyna Galewska, rzeczniczka prasowa spółki.
W latach 2025-2029 zostanie przeprowadzona kompleksowa rewitalizacja wnętrz oraz remonty i termomodernizacje gminnych budynków. Według wstępnych szacunków inwestycja ta ma kosztować blisko 50 mln zł.
Wrocławskie Mieszkania
Poza pytaniami o remont, który odbędzie się w tym roku, mieszkańcy podpytywali o dalsze plany miasta. To jednak odległa przyszłość, bo pełna rewitalizacja ma się zakończyć w 2029 roku.