Część parkingu przy ul. Szewskiej (na tyłach Wydziału Farmacji), została już wygrodzona pod budowę Muzeum Książąt Lubomirskich. Muzeum zaczniemy zwiedzać najpewniej w 2028 roku.
Muzeum Książąt Lubomirskich stanie w miejscu, gdzie dziś jest parking. Na przedwojennych planach widać, że teren ten był zabudowany. Na placu stało kilka budynków.
Dziś możemy je jedynie zobaczyć a rysunkach technicznych.
Projekt, który wygrał konkurs
Za projekt budynku, który wyrośnie na dzisiejszym parkingu odpowiedzialna jest pracownia WXCA z Warszawy. W założeniu budynek ma przypominać pałac, ale mieć ponadczasową formę. Wykonany zostanie z ręcznie formowanych cegieł, a na dachu zaprojektowany został ogród - zgodnie ze współczesnym, ekologicznym nurtem. Do gmachu dostaniemy się jednym z czterech wejść, a światło w salach wystawowych zapewniać będą liczne okna.
Architekci z WXCA wygrali ogłoszony przy okazji jubileuszu 200-lecia Ossolineum konkurs. Zostali wyróżnieni spośród 103 innych, nadesłanych prac. – Budynek będzie liczył pięć kondygnacji naziemnych oraz dwie podziemne. Całkowita powierzchnia użytkowa muzeum wyniesie niemal 10 000 metrów kwadratowych - czytamy na stronie Muzeum Książąt Lubomirskich.
Przestrzeń do prezentacji bogatych zbiorów Ossolineum
Przypomnijmy, że Muzeum Książąt Lubomirskich funkcjonowało we Lwowie od XIX wieku. – Zaraz po wybuchu II wojny światowej wiele osób przekazywało do muzeum własne kolekcje, żeby ocalić je w ten sposób przed zniszczeniem czy grabieżą. Wśród obiektów oddanych na przechowanie znalazły się obok obrazów, miniatur, grafik i rysunków również: zabytkowa broń, wachlarze, tabakierki i inne wyroby rzemiosła artystycznego - dowiadujemy się ze strony muzeum.
Bezpośrednio po wojnie nie reaktywowano Muzeum Lubomirskich, po pierwsze w związku z tym, że do Wrocławia trafiły jedynie pojedyncze obrazy z dawnej kolekcji, po drugie w związku z sytuacją polityczną. Ze zbiorów muzealnych do Wrocławia trafiły przede wszystkim grafiki i zbiory numizmatyczne. W ramach Ossolineum po wojnie zaczęły więc działać w roku 1949 Gabinet Grafiki i w roku 1955 Gabinet Numizmatyczno-Sfragistyczny. W kolejnych latach oba gabinety znacząco wzbogacały swoje kolekcje dzięki darowiznom i depozytom, budując tym samym podstawy dla odrodzenia się Muzeum w wolnej Polsce. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w roku 1995 przyjął ustawę, która przywróciła Ossolineum status fundacji, a w roku 2007 tę ustawę zmodyfikował, zobowiązując Zakład Narodowy im. Ossolińskich do prowadzenia Muzeum Książąt Lubomirskich.Muzeum Książąt Lubomirskich
Po muzeum zachowały się fotografie, na których możemy zobaczyć wystawy i poczuć klimat dawnej, lwowskiej placówki. Nowa przestrzeń będzie godnie prezentować zbiory, które Zakład im. Ossolińskich gromadził przez wiele dziesiątek lat. To także szansa dla nas, na zgłębienie tematu naszej historii.
Galeria zdjęć
Co znajdziemy w Muzeum Książąt Lubomirskich?
- Gabinet osobliwości (tu będą prezentowane dzieła ciekawe, osobliwe, intrygujące).
- Galerie rodowe (tu obejrzymy portrety przodków męskich)
- Kobiety na portrety (tu zobaczymy bardzo ważne kobiety w historii Polski, wśród nich portret Marii Leszczyńskiej, królowej Francji)
- Malarstwo historyczne (Muzeum Książąt Lubomirskich miało od początku misję ocalenia historii Polski)
Nowy projekt zakłada także kawiarnię (dostępną dla wszystkich, nie tylko zwiedzających) i sklep muzealny.