wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Roma Ligocka we Wrocławiu

Obrazy Romy Ligockiej, żydowskiej malarki, scenografki i pisarki będzie można zobaczyć na wystawie w Synagodze pod Białym Bocianem. Artystka przyjedzie do Wrocławia – spotkanie z nią rozpocznie się w Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej o godz. 17 w niedzielę 6 kwietnia.

„Chciałabym, żeby to co robię było lekkie, bliskie widzowi. Nawet jeżeli maluję cierpienie czy samotność, tęsknotę, to musi to być wyrażone w taki sposób, aby nie dominowało. Aby ktoś, kto współżyje z moim obrazem, mógł się z nim zaprzyjaźnić” – mówi o swoim malarstwie Roma Ligocka.

Autorka bestsellerowej „Dziewczynki w czerwonym płaszczyku" pochodzi z żydowskiej rodziny Abrahamerów od pokoleń zadomowionej w Krakowie. Wraz z najbliższymi – chroniąc się pod sklepem z farbami – przeżyła likwidację getta krakowskiego. Pod przybranym nazwiskiem wraz z matką została ukryta przez polską rodzinę. Po wojnie studiowała malarstwo i scenografię w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pierwszą wystawę malarską artystki zorganizował Piotr Skrzynecki pod koniec lat pięćdziesiątych w „Piwnicy pod Baranami”. Jej malarstwo prezentowane było w Polsce, Niemczech, USA, Anglii, Szwajcarii, Austrii. Wiele jej prac znajduje się w zbiorach muzealnych oraz prywatnych w Polsce, Francji, Anglii, Izraelu, Danii, Niemczech, Włoszech i Ameryce. W połowie lat sześćdziesiątych Ligocka debiutowała jaka dramaturg na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Po sukcesie sztuki wyjechała za granicę. Przez wiele lat mieszkała w Niemczech. Pracowała tam jako projektant kostiumów i scenografii dla filmu, teatru i telewizji. Do Krakowa przyjechała ponownie na początku lat dziewięćdziesiątych na Festiwal Kultury Żydowskiej. Na krakowskiej prapremierze „Listy Schindlera” w jednej z bohaterek filmu – dziewczynce w czerwonym płaszczyku – odnalazła siebie. To doświadczenie oraz rozmowa z reżyserem, Stevenem Spielbergiem, były impulsem do napisania autobiografii „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”, która przyniosła Romie Ligockiej prawdziwą sławę. Przetłumaczona na 22 języki, stała się międzynarodowym bestsellerem, a prawa do jej ekranizacji zostały sprzedane hollywoodzkiemu producentowi. Autorka wydała też książki: „Znajoma z lustra”, „Czułość i obojętność”, „Wszystko z miłości” oraz „Księżyc nad Taorminą”. Jej książka „Róża. Obrazy i słowa” ilustrowana jest jej rysunkami. Mimo przeżytej tragedii, potrafi ona powiedzieć: „Życie może być piękne nawet dla kogoś, kto przeszedł piekło – a cuda się zdarzają. Mnie moje życie kiedyś podarowano, a potem sama je sobie podarowałam.”

„Niewiele się nauczyłam na Akademii Sztuk Pięknych, ale zapamiętałam jedno zdanie naszego profesora: „maluj szeroką plamą i czystym kolorem”. Otóż ja nigdy nie potrafiłam malować szeroką plamą i czystym kolorem – ale maluję szerokim wachlarzem emocji i czystym poczuciem więzi z tym człowiekiem, którego nie znam, ale wiem, że będzie oglądał mój obraz. Jeden z moich nauczycieli – żydowski malarz Jonasz Stern – powiedział kiedyś: „Roma, nie wiem, czy się nauczysz rysować , ale zawsze pozostaniesz sobą.” I myślę, że chyba miał rację”. – opowiada Roma Ligocka.

Ak

Roma Ligocka - malarstwo Wernisaż wystawy i spotkanie z artystką: 6 kwietnia (niedziela) 2014 r., godz. 17 w Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem ul. Włodkowica 5a, Wrocław

Organizator: Fundacja Bente Kahan, projekt współfinansowany ze środków Gminy Wrocław, www.wroclaw.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl