wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. W 2023 r. czeka nas dużo zmian w podatkach. Sprawdź, co się zmieni dla twojego portfela
Warto wiedzieć, jakie zmiany podatkowe czekają nas w tym roku. Pixabay
Warto wiedzieć, jakie zmiany podatkowe czekają nas w tym roku.

Nowe zasady opodatkowania najmu prywatnego oraz rozliczania kosztów remontu zabytków, a także brak amortyzowania lokali mieszkalnych – to tylko niektóre ze zmian podatkowych, które wchodzą w życie w 2023 roku. Warto się z nimi zapoznać, aby wiedzieć jak planować tegoroczny budżet!

Reklama

Rok 2023 będzie obfitował w wiele zmian w prawie podatkowym.

Nowa skala podatkowa

Do najważniejszych należy nowa skala podatkowa. W 2023 roku będzie obowiązywać skala podatkowa wprowadzona w połowie 2022 roku. Zgodnie z przepisami wprowadzonymi w ramach Polskiego Ładu stawka podatku w pierwszym progu podatkowym będzie wynosić 12 proc. do kwoty 120 tys. zł i 32 proc. od nadwyżki ponad 120 tys. zł. Natomiast tak jak w ubiegłym roku, kwota wolna od podatku wyniesie 30 tys. zł.

Nowością jest jednak to, że osoba uzyskująca przychody z umowy o pracę, umowy-zlecenia albo umowy o dzieło będzie mogła złożyć wniosek o niepobieranie zaliczek w danym roku podatkowym, jeżeli przewiduje, że uzyskane przez nią dochody, podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej, nie przekroczą kwoty 30 tys. zł.

Wśród tegorocznych zmian podatkowych znalazła się również nowa kwota przekazywana przez podatnika w zeznaniu podatkowym na rzecz organizacji pożytku publicznego. Została ona podniesiona z 1 do 1,5 proc. podatku wykazywanego w zeznaniu rocznym.

Koniec z amortyzacją lokali mieszkalnych

Istotną zmianą wprowadzoną od 2023 roku jest brak amortyzowania lokali mieszkalnych, a co za tym idzie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych.

Wyłączenie z amortyzacji podatkowej nieruchomości mieszkalnych to jedna z niekorzystnych zmian wprowadzonych od 1 stycznia 2023 przez przepisy o Polskim Ładzie. Dotyczy ona budynków mieszkalnych, lokali mieszkalnych stanowiących odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej. Niestety ta niedobra zmiana dotknie wielu przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w takich lokalach i ponieśli istotne nakłady na ich nabycie i dostosowanie do potrzeb biznesu.
dr Krzysztof Kopeć z Podatkomat.pl

– Warto wspomnieć, że to kontrowersyjne ograniczenie zostało wprowadzone bez poszanowania ochrony praw nabytych i stanowi zmianę reguł w trakcie gry. Należy mieć nadzieję, że szybko zostanie wyeliminowane jako niezgodne z konstytucją – dodaje dr Kopeć.

Wynajmujesz mieszkanie? Już nie rozliczysz kosztów remontu ani kredytu

Z początkiem roku zmieniły się także zasady opodatkowania najmu prywatnego. Osoby, które uzyskują przychody z tego tytułu nie mogą już opodatkować ich według skali podatkowej, a jedynie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, którego stawka wyniesie 8,5 proc. lub 12,5 proc. od nadwyżki przychodu powyżej 100 tys. zł.

Oznacza to również, że nie będzie można rozliczyć kosztów związanych z wynajmowanym mieszkaniem, takich jak odsetki od kredytów hipotecznych lub wydatki na wyposażenie lub remont. 

Masz zabytek? Nie odliczysz już całości kosztów jego remontu

Wśród planowanych na ten rok zmian znalazła się również modyfikacja ulgi na zabytki. Od 2023 roku nie będzie możliwości skorzystania z tej ulgi w przypadku nabycia nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, podczas, gdy jeszcze w ubiegłym roku przysługiwało prawo odliczenia od podstawy opodatkowania kwoty stanowiącej iloczyn 500 zł i liczby metrów kwadratowych jej powierzchni (jednak nie więcej niż 500 tys. zł.).

Natomiast wydatki związane z pracami konserwatorskimi lub remontowymi prowadzonymi w zabytku, będzie można odliczyć dopiero po ich zakończeniu. Dotyczy to jedynie tych wydatków, które są związane z pracami, na które pozwolenie wydał wojewódzki konserwator zabytków.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl