Firma Network Perspective koncentruje się na wsparciu firm z branży technologicznej przygotowując dla nich rozwiązania pozwalające na wzrost efektywności ich zespołów. Aktualnie wchodzi ze ofertą do USA, gdzie wdrożyła już swoje rozwiązanie w zatrudniającej ponad 1000 osób Grupie Adaptavist. To wiodący, globalny partner firmy Atlassian, wspierającej ponad połowę spółek z listy Fortune 500. Do polskiej technologii przekonali się też m.in. CD Projekt Red czy Allegro.
Poprawiają efektywność pracy
Z wyliczeń spółki Network Perspective wynika, że już po 3 miesiącach korzystania z jej autorskiej technologii, zespoły są o 8 proc. bardziej produktywne, zyskując nawet pół dnia w tygodniu na tzw. deep-work, czyli pracę głęboką np. kodowanie w przypadku deweloperów. Zmiany możliwe są do osiągnięcia na poziomie nawet kilku tysięcy osób, co w kontekście zasobów ma gwarantować setki tysięcy zaoszczędzonych godzin rocznie.
Według właścicieli wrocławskiej spółki po pandemii wzrasta zapotrzebowanie na nowe rozwiązania i modele pracy przy jednoczesnej optymalizacji zaangażowania pracowników w powtarzalne i często niepotrzebne procesy, które pochłaniają nawet 70 proc. czasu pracy. Na wagę złota są więc cyfrowe narzędzia poprawiające efektywność działań. Usprawnienia poszukiwane są w rozmaitych dziedzinach: od zdalnej rekrutacji i onboardingu, po podtrzymywanie relacji w firmie i rewizję doświadczeń współpracy zespołowej. Ten ostatni obszar postanowił zagospodarować właśnie Network Perspective, koncentrujący się na wsparciu firm z branży technologicznej.
Wsparcie warte milion złotych
Firma Network Perspective jest wspierana m.in. przez wrocławski fundusz Unfold.vc, który koncentruje się na finansowym wspieraniu projektów technologicznych o dużym potencjale wzrostu. Właśnie zainwestował w nią 1 mln zł.
Jak twierdzi Magda Surowiec z funduszu Unfold.vc. jest to wyjątkowy projekt. Na podstawie zagregowanych danych pozwala zweryfikować tezy, które w firmach technologicznych, zwłaszcza zatrudniających powyżej 500 osób, były dotychczas jedynie w sferze intuicji liderów prowadzących zespoły. Według niej Network Perspective odkrywa przyczyny, nie tylko objawy przeciążenia współpracą, a także wyzwania w budowaniu relacji. Natomiast inwestycja w spółkę jest wynikiem współpracy funduszu z nowojorskim akceleratorem WEVE.
Startup przeszedł przez weryfikację ekspertów z USA, która zakładała udział w akceleracji jedynie zespołów mających potencjał na rozwój biznesu w Stanach. Zyskał dzięki temu wartościowe kontakty, know-how i szansę na efektywną ekspansję. Fakt ten był dla nas nie jednym, ale ważnym aspektem decyzyjnym w procesie inwestycyjnym.Magda Surowiec
Inteligentny asystent, który pomoże pracować sprytniej
Otrzymany kapitał spółka przeznaczy na rozwój platformy, składającej się obecnie z trzech części: dane, inteligencja i akcje. Twórcy mocno skupiają się na ochronie prywatności, podkreślając wysoki poziom bezpieczeństwa i anonimizację danych – metadane w locie zamieniane są na ciąg znaków, bez pobierania treści, a raporty tworzone są wyłącznie na poziomie zespołów.
Chcemy dostarczyć organizacjom spersonalizowanych i inteligentnych asystentów pomagających pracować sprytniej i podnosić efektywność zespołów.dr Anita Zbieg, co-founderka i CEO Network Perspective
Tysiące zaoszczędzonych dni
Technologia startupu analizuje metadane z systemów IT (email, kalendarz, czaty), a następnie dostarcza liderom i ich zespołom regularną zbiorczą informację zwrotną z propozycjami działań, których wdrożenie w mierzalny sposób może wpływać na poprawę jakości pracy. Analizowany jest m.in. czas poświęcony na spotkania, pracę głęboką i tzw. przełączanie kontekstu, a także więzi w zespole i pomiędzy zespołami. Analizy te pozwalają na poprawę komunikacji, sprawną i precyzyjną wymianę wiedzy i doświadczeń w firmie, a także monitorowanie poziomu obciążenia i eliminowanie nieefektywnych praktyk.
Network Perspective szacuje, że dla firmy zatrudniającej 1000 osób wdrożenie rozwiązania to w sumie 12 tys. dni zaoszczędzonych rocznie. To czas równoważny kilkudziesięciu etatom pracy przez cały rok.
Działania wpisane w światowe trendy
Spółka Network Perspective powstała w 2020 r. jako odpowiedź na rosnącą potrzebę transformacji firm w kierunku hybrydowych i zdalnych modeli pracy. Wspiera biznesy poszukujące innowacyjnych sposobów pracy z naciskiem na maksymalizację efektywności zespołów.
Ten trend jest już wyraźnie zauważalny w czołowych firmach technologicznych, dostrzegających potrzebę analizy dynamiki współpracy w takich obszarach jak alokacja czasu na spotkania, zmiana kontekstu czy praca intensywna.dr Błażej Żak, co-founder Network Perspective
Jak twierdzi Anita Zbieg działania firmy wpisują się w istotne światowe trendy związane z przestrzenią pracy.
To przede wszystkim rewizja doświadczeń i nawyków współpracy zespołowej oraz zapewnienie sprawnego i łatwego dostępu do aktualnych danych pochodzących z wielu różnych systemów współpracy celem zwiększenia produktywności zespołów.Anita Zbieg
Założyciele startupu podkreślają, że spółka już na tym etapie jest bliska osiągnięcia pełnej rentowności i ma stuprocentową retencję zarówno wśród klientów, jak i pracowników. Dotychczas w ramach rund inwestycyjnych i grantów Network Perspective zebrał łącznie w sumie 5 mln zł finansowania. Jednym z inwestorów był fundusz Ataraxy Ventures, tworzony m.in. przez Macieja Nogę, założyciela Pracuj.pl.