wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Rekordowe zapotrzebowanie na pracowników w bankowości, finansach, ubezpieczeniach i IT
zdjęcie ilustracyjne wroclaw.pl
zdjęcie ilustracyjne

Co druga firma z sektora bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości chce w pierwszym kwartale 2022 r. zatrudniać nowych pracowników. Dla pracodawców to zapowiedź ostrej walki na rynku pracy. Szacuje się, że do marca aż 43% wszystkich przedsiębiorstw planuje zwiększenie zatrudnienia. W tej grupie są firmy z sektora produkcji przemysłowej, IT & technologii oraz telekomunikacji.

Zgodnie z danymi zawartymi w raporcie międzynarodowej firmy doradztwa personalnego ManpowerGroup, w Polsce pierwsze trzy miesiące 2022 r. będą sprzyjały osobom, poszukującym zatrudnienia w bankowości, finansach, ubezpieczeniach i nieruchomościach.

Jesteśmy obecnie jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków w Europie, zarówno jeśli chodzi o środowisko biznesowe dla inwestycji, jak i o konkurencyjność naszej siły roboczej. W rezultacie coraz więcej globalnych graczy przenosi swoje kluczowe role do Polski i nie dotyczy to wyłącznie stanowisk specjalistycznych, ale także menedżerskich. Zauważamy również na rynku rosnącą z roku na rok liczbę nowych startupów z zagranicznym kapitałem, zagranicznych funduszy inwestycyjnych, podmiotów z obszaru bankowości inwestycyjnej i centrów usług wspólnych

Marta Romaneczko, ekspertka rynku pracy z obszaru finansów w Manpower.

Wrocław: duże centra finansowe i usług wspólnych

Dr Tomasz Kopyściański z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu podkreśla, że stolica Dolnego Śląska jest istotnym miejscem dla instytucji i podmiotów świadczących usługi na rynku finansowym, toteż rosnące w skali całej Polski zapotrzebowanie na pracowników w sektorze rachunkowości, finansów czy bankowości odnotujemy również i w naszym mieście. Czytaj także: Według raportu ABSL we Wrocławiu w branży nowoczesnych usług dla biznesu pracuje 47,5 tys. osób. Swoje centra zlokalizowało u nas blisko 170 polskich i międzynarodowych firm.

Dr Tomasz Kopyściański z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu Fot. WSB
Dr Tomasz Kopyściański z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu
We Wrocławiu od lat funkcjonują duże centra finansowe jak Credit Suisse, BNY Mellon czy UBS. Równolegle dużymi pracodawcami zgłaszającymi popyt na pracowników z branży są centra usług wspólnych zarówno te już istniejące jak i nowo powstałe we Wrocławiu, jak choćby Gates Business Services Europe. To generuje niezmienne zapotrzebowanie na pracę w branży finansowej w szczególności audytorów, analityków, kontrolerów finansowych czy doradców podatkowych. Ale wzrost zatrudnienia w branży finansowej dotyczy nie tylko tradycyjnych zawodów.

Dr Tomasz Kopyściański, ekspert w zakresie ekonomii. Specjalizuje się w finansach publicznych, finansowaniu przedsiębiorstw oraz inwestycjach na rynku kryptowalut.

Tomasz Kopyściański dodaje, że ważnym czynnikiem wpływającym na wzrost zatrudnienia była pandemia, która przyspieszyła procesy cyfryzacji oraz wprowadzania innowacji i usprawnień w instytucjach świadczących usługi finansowe, w szczególności w obszarze fin-tech. – A to generuje dodatkowy popyt na pracowników posiadających kompetencje zarówno finansowe jak i z obszaru IT pozwalające rozwijać działalność innowacyjną wrocławskich podmiotów świadczących usługi na rynku finansowym – podkreśla ekonomista. Czytaj także: Sektor AI w aglomeracji wrocławskiej 2021. Raport ARAW.

Firmy szukają pracowników: miejsca pracy, zatrudnienie

ManpowerGroup - Barometr Q1 2022
ManpowerGroup - Barometr Q1 2022

Od stycznia do marca nowego roku aż 43% firm w Polsce chce pozyskiwać nowych pracowników, podczas gdy 19% planuje redukować etaty. To rekordowe wyniki od początku realizacji badania ManpowerGroup w Polsce, czyli od 2008 roku. Największych wzrostów liczby zatrudnionych oczekują firmy z sektora produkcji przemysłowej, IT & technologii, telekomunikacji, komunikacji i mediów oraz bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości. Wśród regionów dominują pracodawcy z centralnej, wschodniej i północnej Polski.

Aktualny rynek pracy jest bardzo korzystny dla kandydatów, a nadchodzący kwartał będzie sprzyjał realizacji planów związanych ze zmianą kariery. W każdym sektorze czeka na nich stosunkowo dużo ofert pracy, jednak w czołówce notującej największe zapotrzebowanie na nowy personel już od roku znajdują się pracodawcy reprezentujący produkcję przemysłową i budownictwo, którzy przy tak dużej skali rekrutacji będą zasilać swoje zasoby zarówno o menedżerów, specjalistów jak i pracowników niższego szczebla

Tomasz Walenczak, dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce.

Pracodawcy szukają pracowników. Planują także zwolnienia

Z raportu ManpowerGroup wynika, że zaledwie kwartał temu co piąty pracodawca (19%), reprezentujący sektor bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości miał zamiar powiększać swoje zespoły. Obecnie chęć pozyskiwania nowych pracowników zgłasza już co drugi przedsiębiorca (50%). Czytaj także: Konferencja Made in Wrocław pokazuje, jak i dzięki komu rozwija się wrocławski biznes.

Wzrósł jednak także odsetek firm planujących zwolnienia. Pomiędzy październikiem a grudniem 2021 roku redukcje etatów przewidywało 9% firm. Aktualnie 14% organizacji chce wręczyć kadrze wypowiedzenia. Pozostawienie zatrudnienia na niezmienionym poziomie przewiduje 36% pracodawców – czyli o 34 punkty procentowe mniej niż w poprzednim kwartale.

– Fakt, że 14% firm prognozuje zwolnienia, nie oznacza wcale zmniejszenia liczby dostępnych na rynku wakatów. Najczęściej redukcje przewidują firmy będące w trakcie restrukturyzacji, co widoczne jest przede wszystkim w sektorze bankowym. Podobny krok podejmują też firmy decydujące się na outsourcing usług biznesowych oraz organizacje z sektora MŚP, które nie odbudowały swojej pozycji po stratach z początku pandemii. Kandydaci nie mają się czego obawiać – bez problemu znajdą zatrudnienie w innych miejscach. Dzięki popularyzacji zdalnego modelu współpracy nawet osoby z peryferyjnych ośrodków mają szanse otrzymać atrakcyjne oferty, zwłaszcza jeśli znają języki obce – stwierdza Marta Romaneczko.

ManpowerGroup - Barometr Q1 2022
ManpowerGroup - Barometr Q1 2022

Praca za granicą

  • W regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) największe zapotrzebowanie na pracowników z obszaru bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości zgłaszają pracodawcy z Holandii (+76%) oraz Izraela (+57%).
  • Spośród krajów bezpośrednio sąsiadujących z Polską silną chęć pozyskiwania nowej kadry wyrażają Czesi (+50%) oraz Słowacy (+44%).

– Sektor finansowy, podobnie jak IT czy produkcyjny, mocno odczuwa konsekwencje międzynarodowej konkurencji o specjalistów i skutki odpływu wykwalifikowanej kadry. W związku z dużym popytem na pracowników obserwuje się wzrost płac, którego pracodawcy nie mogą ignorować, jeśli chcą zapełnić swoje wakaty zgodnie z planowanym harmonogramem. W sektorze finansowym pensje rosną o 10 – 20% rocznie – mówi ekspertka Manpower.

ManpowerGroup przeanalizowali także 23 kraje z regionu EMEA, w których, na początku 2022 r. będzie najłatwiej o nową pracę: przoduje Irlandia (planowany wzrost zatrudnienia 47%) i Holandia (+47%). Bardzo wysokie wyniki wskazały też przedsiębiorstwa z Portugalii (+37%), Niemiec (+36%), Izraela (+36%) i Austrii (+36%). Najniższe plany mają pracodawcy z Czech (+14%), Grecji (+16%), Węgier (+19%) i Słowacji (+21%).

MG/WSB/jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl