Zgodnie z danymi zawartymi w raporcie międzynarodowej firmy doradztwa personalnego ManpowerGroup, w Polsce pierwsze trzy miesiące 2022 r. będą sprzyjały osobom, poszukującym zatrudnienia w bankowości, finansach, ubezpieczeniach i nieruchomościach.
Wrocław: duże centra finansowe i usług wspólnych
Dr Tomasz Kopyściański z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu podkreśla, że stolica Dolnego Śląska jest istotnym miejscem dla instytucji i podmiotów świadczących usługi na rynku finansowym, toteż rosnące w skali całej Polski zapotrzebowanie na pracowników w sektorze rachunkowości, finansów czy bankowości odnotujemy również i w naszym mieście. Czytaj także: Według raportu ABSL we Wrocławiu w branży nowoczesnych usług dla biznesu pracuje 47,5 tys. osób. Swoje centra zlokalizowało u nas blisko 170 polskich i międzynarodowych firm.
Tomasz Kopyściański dodaje, że ważnym czynnikiem wpływającym na wzrost zatrudnienia była pandemia, która przyspieszyła procesy cyfryzacji oraz wprowadzania innowacji i usprawnień w instytucjach świadczących usługi finansowe, w szczególności w obszarze fin-tech. – A to generuje dodatkowy popyt na pracowników posiadających kompetencje zarówno finansowe jak i z obszaru IT pozwalające rozwijać działalność innowacyjną wrocławskich podmiotów świadczących usługi na rynku finansowym – podkreśla ekonomista. Czytaj także: Sektor AI w aglomeracji wrocławskiej 2021. Raport ARAW.
Firmy szukają pracowników: miejsca pracy, zatrudnienie
Od stycznia do marca nowego roku aż 43% firm w Polsce chce pozyskiwać nowych pracowników, podczas gdy 19% planuje redukować etaty. To rekordowe wyniki od początku realizacji badania ManpowerGroup w Polsce, czyli od 2008 roku. Największych wzrostów liczby zatrudnionych oczekują firmy z sektora produkcji przemysłowej, IT & technologii, telekomunikacji, komunikacji i mediów oraz bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości. Wśród regionów dominują pracodawcy z centralnej, wschodniej i północnej Polski.
Pracodawcy szukają pracowników. Planują także zwolnienia
Z raportu ManpowerGroup wynika, że zaledwie kwartał temu co piąty pracodawca (19%), reprezentujący sektor bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości miał zamiar powiększać swoje zespoły. Obecnie chęć pozyskiwania nowych pracowników zgłasza już co drugi przedsiębiorca (50%). Czytaj także: Konferencja Made in Wrocław pokazuje, jak i dzięki komu rozwija się wrocławski biznes.
Wzrósł jednak także odsetek firm planujących zwolnienia. Pomiędzy październikiem a grudniem 2021 roku redukcje etatów przewidywało 9% firm. Aktualnie 14% organizacji chce wręczyć kadrze wypowiedzenia. Pozostawienie zatrudnienia na niezmienionym poziomie przewiduje 36% pracodawców – czyli o 34 punkty procentowe mniej niż w poprzednim kwartale.
– Fakt, że 14% firm prognozuje zwolnienia, nie oznacza wcale zmniejszenia liczby dostępnych na rynku wakatów. Najczęściej redukcje przewidują firmy będące w trakcie restrukturyzacji, co widoczne jest przede wszystkim w sektorze bankowym. Podobny krok podejmują też firmy decydujące się na outsourcing usług biznesowych oraz organizacje z sektora MŚP, które nie odbudowały swojej pozycji po stratach z początku pandemii. Kandydaci nie mają się czego obawiać – bez problemu znajdą zatrudnienie w innych miejscach. Dzięki popularyzacji zdalnego modelu współpracy nawet osoby z peryferyjnych ośrodków mają szanse otrzymać atrakcyjne oferty, zwłaszcza jeśli znają języki obce – stwierdza Marta Romaneczko.
Praca za granicą
- W regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) największe zapotrzebowanie na pracowników z obszaru bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości zgłaszają pracodawcy z Holandii (+76%) oraz Izraela (+57%).
- Spośród krajów bezpośrednio sąsiadujących z Polską silną chęć pozyskiwania nowej kadry wyrażają Czesi (+50%) oraz Słowacy (+44%).
– Sektor finansowy, podobnie jak IT czy produkcyjny, mocno odczuwa konsekwencje międzynarodowej konkurencji o specjalistów i skutki odpływu wykwalifikowanej kadry. W związku z dużym popytem na pracowników obserwuje się wzrost płac, którego pracodawcy nie mogą ignorować, jeśli chcą zapełnić swoje wakaty zgodnie z planowanym harmonogramem. W sektorze finansowym pensje rosną o 10 – 20% rocznie – mówi ekspertka Manpower.
ManpowerGroup przeanalizowali także 23 kraje z regionu EMEA, w których, na początku 2022 r. będzie najłatwiej o nową pracę: przoduje Irlandia (planowany wzrost zatrudnienia 47%) i Holandia (+47%). Bardzo wysokie wyniki wskazały też przedsiębiorstwa z Portugalii (+37%), Niemiec (+36%), Izraela (+36%) i Austrii (+36%). Najniższe plany mają pracodawcy z Czech (+14%), Grecji (+16%), Węgier (+19%) i Słowacji (+21%).
MG/WSB/jr