wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 01:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławski Park Technologiczny

Wspiera innowacyjne dolnośląskie firmy, pomaga startupom i rozwija współpracę nauki z biznesem. Wrocławski Park Technologiczny okazał się jednym z pięciu najważniejszych takich ośrodków w Polsce. Opublikowano właśnie raport pokazujący ich wpływ na rozwój gospodarki i konkurencyjności kraju w dobie globalnej niepewności.

Reklama

Pierwsze polskie parki technologiczne powstały 30 lat temu. Choć ich znaczenie dla gospodarki stale rośnie, to ich rola w budowaniu innowacyjnego ekosystemu bywa niedoceniana. Właśnie opublikowano raport dotyczący działalności pięciu wiodących parków technologicznych w Polsce.

Wyjątkowe wsparcie polskich innowacji

Publikacja dostarcza twardych danych na temat wpływu parków na innowacyjność, skalowanie startupów i rozwój przedsiębiorczości. Powstała w ramach Konsorcjum Parków Technologicznych, którego celem jest stworzenie nowoczesnego modelu funkcjonowania tych ośrodków na kolejne dekady. Raport został opracowany przez pięć wiodących, polskich parków technologicznych. Poza Wrocławskim Parkiem Technologicznym, znalazły się tam również: Poznański Park Naukowo-Technologiczny, Krakowski Park Technologiczny, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia oraz Gdański Park Naukowo-Technologiczny.

Jak twierdzi Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego, współpraca w ramach Konsorcjum Parków Technologicznych, zaowocowała raportem, który po raz pierwszy tak kompleksowo pokazuje wpływ takich ośrodków na rozwój kraju i innowacje w Polsce.

Parki Technologiczne to nie tylko infrastruktura - to przestrzeń, w której rozwija się przedsiębiorczość, rodzą się przełomowe pomysły i dojrzewają firmy gotowe do skalowania i konkurowania na rynkach międzynarodowych. Naszą rolą jest dziś nie tylko wspierać, ale i być liderem przemian technologicznych w Polsce.
Maciej Potocki

Pomoc dla startupów i MŚP

Dane z raportu pokazują, że parki technologiczne są kluczowym elementem wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorstw. W 2023 roku w analizowanych parkach działało 635 firm, w tym 150 nowych lokatorów, głównie startupów wysokotechnologicznych, które mają największy potencjał do dynamicznego wzrostu i ekspansji międzynarodowej.

Przedsiębiorstwa funkcjonujące w tych ośrodkach znacząco wpływają na gospodarkę, zarówno pod względem generowanych przychodów, jak i tworzenia miejsc pracy. Pod koniec 2023 roku zatrudniały ponad 7 400 osób, a od 2019 roku powstało tam 2,6 tys. nowych specjalistycznych miejsc pracy. Aż 95 proc. firm osiąga przychody ze sprzedaży swoich produktów i usług, a średnia wartość rocznych przychodów wynosi 8,1 mln zł.

Inwestycje w badania i rozwój

Raport podkreśla także udział parków technologicznych we wspieraniu działalności badawczo-rozwojowej. W 2023 roku 16 proc. przedsiębiorstw skorzystało z unijnych funduszy na projekty B+R, które łącznie były warte 1,7 mld zł. Firmy te zgłosiły 92 patenty oraz 14 wzorów użytkowych, co dowodzi ich wkładu w rozwój gospodarki opartej na wiedzy.

Pięć wiodących parków technologicznych oferuje infrastrukturę o łącznej powierzchni 216,5 tys. m², w tym blisko 30 proc. to przestrzenie biurowe i coworkingowe. Ośrodki te dysponują również specjalistycznymi laboratoriami, prototypowniami i przestrzeniami produkcyjnymi, które umożliwiają prowadzenie zaawansowanych prac badawczo-rozwojowych.

Parki technologiczne wspierają rozwój talentów i technologii, sprzyjając przepływowi wiedzy oraz skalowaniu startupów. Dzięki globalnym sieciom otwierają drzwi do międzynarodowych rynków.
Ebba Lund, dyrektor generalna Międzynarodowego Stowarzyszenia Parków Naukowych i Obszarów Innowacji

Tam rodzą się innowacje

Raport potwierdza, że parki technologiczne to:

  • skonsolidowana przestrzeń dla innowacji – parki umożliwiają startupom współpracę i wymianę doświadczeń, co zwiększa ich szanse na sukces
  • wsparcie doradcze i akceleracyjne – oferują mentoring, dostęp do funduszy VC oraz programy inkubacyjne, przyspieszając rozwój firm
  • Łączenie biznesu i nauki – współpraca z uczelniami i instytutami badawczymi umożliwia transfer technologii do gospodarki
  • Edukacja i rozwój kompetencji – organizowane szkolenia i konferencje zwiększają kwalifikacje pracowników branży technologicznej
  • Międzynarodowa rozpoznawalność – parki technologiczne aktywnie promują polskie innowacje na światowych targach i wydarzeniach branżowych
  • Przyciąganie inwestorów – dzięki profesjonalnej infrastrukturze i dostępowi do talentów Polska staje się atrakcyjnym miejscem dla globalnych korporacji rozwijających centra badawczo-rozwojowe.

Przyszłość parków technologicznych w Polsce

Polskie startupy i scale-upy wywodzące się z parków technologicznych coraz częściej odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej. Dynamicznie rozwija się sektor medtech, fintech czy gamingowy. Parki technologiczne pełnią także funkcję doradczą dla administracji, kształtując politykę proinnowacyjną.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama