wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Whirlpool amerykański gigant AGD zawarł umowę z turecką firmą Arçelik. Powstaje potężny europejski koncern produkujący AGD
Na zdjęciu zakłady Whirlpool we Wrocławiu Whirlpool
Na zdjęciu zakłady Whirlpool we Wrocławiu

Whirlpool Corporation zawarł umowę z turecką firmą Arçelik A.Ş. Celem jest stworzenie europejskiej firmy AGD o przychodach o wartości ponad 6 miliardów euro. We Wrocławiu Whirlpool ma fabrykę chłodziarko-zamrażarek wolnostojących - jedyny taki zakład Whirlpool w Europie oraz fabrykę produkującą piekarniki a także centrum R&D. Whirlpool Company Polska jest trzecim największym inwestorem amerykańskim w Polsce i największym producentem sprzętu AGD w naszym kraju.

Reklama

Koncern Whirlpool Corporation ogłosił 17 stycznia 2023 r. zakończenie przeglądu strategicznego swojej działalności w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce (EMEA) i zawarł ostateczną umowę wniesienia wkładu z firmą Arçelik A.Ş („Arcelik”), co znacznie przyspiesza transformację portfela Whirlpool.

Nowo utworzona spółka będzie efektem połączenia europejskiego biznesu dużego AGD Whirlpool oraz dużego AGD, elektroniki użytkowej, klimatyzacji i małego AGD firmy Arçelik. Whirlpool będzie właścicielem 25%, a Arçelik 75% nowo formowanego podmiotu
Zygmunt Łopalewski, dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej Whirlpool Company Polska.

Arçelik A.Ş. to turecki producent sprzętu AGD. Posiada 30 zakładów produkcyjnych w 9 krajach. Firma Arçelik, jest właścicielem m.in. marki Beko.

W 2022 roku Arçelik A.S. nabył aktywa firm Whirlpool i Indesit w Rosji i okolicznych krajach. W 2023 roku kupiono spółki Indesit International JSC and Whirlpool LLC wraz z ich polskimi zakładami produkcyjnymi. 

Czytaj także: Whirlpool produkuje we Wrocławiu. Rekordowy popyt na sprzęt AGD

Whirlpool z umową z firmą Arçelik

Zgodnie z warunkami umowy, Whirlpool wniesie swoją europejską działalność związaną z dużymi urządzeniami gospodarstwa domowego, a Arcelik wniesie swoją działalność w zakresie dużych urządzeń gospodarstwa domowego, elektroniki użytkowej, klimatyzacji i małych urządzeń gospodarstwa domowego do nowo utworzonego podmiotu, którego Whirlpool będzie właścicielem w 25% i Arcelik w 75%.

Oddzielnie Whirlpool zasadniczo zgodził się na sprzedaż działalności Whirlpool na Bliskim Wschodzie i w Afryce firmie Arcelik. Whirlpool zachowa prawo własności do swojej firmy zajmującej się drobnym sprzętem AGD KitchenAid w regionie EMEA.

Oczekuje się, że nowy podmiot będzie miał łączną sprzedaż na poziomie ponad 6 miliardów euro i będzie przygotowany do dostarczania konsumentom wartości poprzez atrakcyjne marki, zrównoważoną produkcję, innowacje produktowe i usługi konsumenckie.

Dzisiejsze informacje stanowią kolejny ważny kamień milowy w naszej trwającej transformacji portfolio. To pozwala nam uczestniczyć w tworzeniu znaczącej wartości dzięki repozycjonowaniu biznesu i synergiom kosztowym poprzez nasze udziały mniejszościowe
Marc Bitzer, prezes i dyrektor generalny Whirlpool Corporation.

Whirlpool umowa z Arçelik. Transakcja w 2023 r.

Oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana w drugiej połowie 2023 roku. Podlega ona dodatkowym wymogom zamknięcia, w tym uzyskania zgód regulacyjnych.

W czwartym kwartale 2022 r. europejska działalność Whirlpool spełniała kryteria rachunkowości przeznaczonej do sprzedaży. Do czasu sfinalizowania transakcji europejska działalność Whirlpool będzie uwzględniana w wynikach Spółki. Ponadto Whirlpool nie będzie miał obowiązku zapewnienia finansowania nowej spółki po zamknięciu transakcji.

Stworzenie nowej, europejskiej firmy produkującej urządzenia AGD, połączy najlepsze cechy dwóch uzupełniających się organizacji i będzie korzyścią dla konsumentów. Ta korzyść zostanie uzyskana dzięki atrakcyjnym markom, zrównoważonej produkcji, innowacjom produktowym i serwisowi posprzedażowemu. Zwiększy się również produktywność dzięki synergii zakładów produkcyjnych obu partnerów w Europie
Zygmunt Łopalewski, dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej Whirlpool Company Polska.

Koncern Whirlpool obecny w Polsce od 30 lat

Firma Whirlpool jest obecna w Polsce od 1993 roku. Posiada trzy duże strefy przemysłowe: we Wrocławiu, Łodzi i Radomsku. Łącznie zatrudnia tam około 6 tys. pracowników i produkuje rocznie około 7 mln sztuk dużego sprzętu AGD - lodówek, piekarników, kuchenek, zmywarek, pralek i suszarek bębnowych.

We Wrocławiu (Whirlpool w 2022 r. przejął firmę Polar) działają trzy ważne jednostki koncernu, gdzie pracuje około 2 tys. osób. Pierwsza z nich to fabryka chłodziarko-zamrażarek wolnostojących - jedyny taki zakład Whirlpool w Europie. Druga fabryka produkuje piekarniki, w tym większość trafia do jednego z największych partnerów handlowych – firmy Ikea. W stolicy Dolnego Śląska zlokalizowane jest również centrum R&D, w którym pracuje około 300 osób.

Whirlpool światowy gigant AGD

Whirlpool Corporation (NYSE: WHR) dąży do bycia najlepszą na świecie firmą zajmującą się urządzeniami do kuchni i pralkami, nieustannie starając się poprawiać jakość życia w domu.

W coraz bardziej zdigitalizowanym świecie firma wprowadza innowacje, aby sprostać zmieniającym się potrzebom konsumentów poprzez swoje kultowe portfolio marek, w tym Whirlpool, KitchenAid, Maytag, Consul, Brastemp, Amana, Bauknecht, JennAir, Indesit i Yummly.

W 2021 roku firma odnotowała sprzedaż w wysokości około 22 miliardów, mając przy tym 69 000 pracowników i 54 centra badań produkcyjnych i technologicznych.

Prezydent Wrocławia nagrodził firmy odpowiedzialne społecznie podczas gali na Forum Ekonomicznym w Karpaczu w 2022 r.

Impel, Nokia oraz Whirlpool to laureaci tegorocznej Nagrody Prezydenta Wrocławia – Biznes Odpowiedzialny Społecznie. Przedsiębiorstwa te uhonorowano podczas uroczystej gali pierwszego dnia XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu w 2022 r.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl