Nagroda Prezydenta Wrocławia – Biznes Odpowiedzialny Społecznie została w tym roku przyznana po raz drugi. Wyróżnia ona firmy, które dbają o lokalną społeczność, a także komfort pracy i życia swoich pracowników. To forma uhonorowania prowadzonych przez nie działań, a także inspiracja dla innych podmiotów funkcjonujących na Dolnym Śląsku.
W tym roku nagrodę tę otrzymały trzy przedsiębiorstwa: Impel, Nokia oraz Whirlpool.
Przedsiębiorstwa odpowiedzialne społecznie nie tylko budują gospodarczą tkankę naszego kraju i regionu, ale także angażują się społecznie i to w czasach, kiedy zarówno rano, jak i wieczorem zastanawiamy się skąd wziąć pieniądze na nasze aktywności. Tak jest nie tylko w samorządach, ale i w sektorze gospodarczym. Tymczasem nagrodzone dzisiaj firmy potrafią się dzielić tym, co mają i realizować swoją odpowiedzialność biznesu. Za to chciałbym im serdecznie podziękowaćJacek Sutryk, prezydent Wrocławia
Pandemia i wojna były wielkimi testami
Jednym z laureatów jest firma Whirlpool.
We Wrocławiu działają trzy ważne jednostki koncernu, gdzie pracuje około 2 tys. osób. Pierwsza z nich to fabryka chłodziarko-zamrażarek wolnostojących – jedyny taki zakład Whirlpool w Europie. Druga fabryka produkuje piekarniki, w tym większość trafia do jednego z największych partnerów handlowych – firmy Ikea.
W stolicy Dolnego Śląska zlokalizowane jest również centrum R&D, w którym pracuje około 300 osób.
W tym roku obchodzimy we Wrocławiu piękny jubileusz, gdyż jesteśmy tu obecni od 20 lat, kiedy to przejęliśmy firmę Polar. Od dawna też współpracujemy z tutejszym samorządem i jesteśmy bardzo wyczuleni na lokalne potrzeby. Pierwszym wielkim testem był dla nas czas pandemii, kiedy to musieliśmy pomyśleć nie tylko o pracownikach, ale też o naszych partnerach instytucjonalnych, o organizacjach pozarządowych. Drugim ogromnym wyzwaniem był wybuch wojny na Ukrainie. Tutaj bardzo szybko musieliśmy zaopiekować się naszymi pracownikami, których mamy kilkuset w samym Wrocławiu. To była dla nas wszystkich wielka lekcja pokory. Wrocław jest dla nas jednym z najważniejszych miejsc w Europie, stąd też nasze ogromne zaangażowanie w sprawy społeczneZygmunt Łopalewski, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Whirlpool Company Polska Sp. z o.o.
Wspierają chore dzieci, sport i Ukrainę
Kolejnym laureatem Nagrody Prezydenta Wrocławia – Biznes Odpowiedzialny Społecznie został również Impel S.A..
Firma ta już od 30 lat wspiera firmy i instytucje oferując usługi outsourcingowe dla biznesu. Działa w niemal wszystkich branżach wspierając zarówno największe podmioty na rynku, jak i mniejsze firmy.
Nagrody za osiągnięcia ekonomiczne są przyznawane dosyć często. Natomiast dostrzeżenie społecznych działań biznesu jest zjawiskiem dużo rzadszym. Traktujemy to jako podsumowanie 32 lat obecności naszej firmy we Wrocławiu i na rynku dolnośląskim. Pomagamy, inwestujemy, przekazujemy środki na wiele inicjatyw. Wspomagamy Fundację na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową wraz z projektem Przylądek Nadziei, Fundację Ukraina. Pomagamy też Fundacji Procuro, która aktywizuje dzieci niepełnosprawne. Poświęcamy czas i środki na Dolnośląskie Gryfy oraz sport. Myślę, że przez te lata przekazaliśmy kilkadziesiąt milionów złotych na cele społeczne. Jednak angażujemy również nasz czas i energię w działania społeczne. Jesteśmy dumni, że możemy tworzyć nie tylko tę ekonomiczną tkankę Wrocławia, ale też budować to miasto od strony społecznejJakub Dzik, wiceprezes Impel S.A.y Polska Sp. z o.o.
Najważniejsze najbliższe otoczenie i społeczność lokalna
Nagrodę Prezydenta Wrocławia – Biznes Odpowiedzialny Społecznie otrzymała także Nokia, która tworzy technologie telekomunikacyjne dla operatorów.
To tu powstają pomysły i projekty w dziedzinie technologii dostępu szerokopasmowego. We Wrocławiu koncern posiada unikalne na skalę europejską laboratoria, w których można znaleźć najnowszej generacji sprzęt, przeznaczony do testowania rozwiązań systemowo-telekomunikacyjnych oraz praktycznie każdej mobilnej technologii telekomunikacyjnej, dostępnej obecnie na świecie.
Działalność firmy podejmowana w obszarze CSR-u opiera się na czterech filarach: uświadamianiu, angażowaniu, inspirowaniu i pomaganiu. Koncentruje się na najbliższym otoczeniu. Dba przede wszystkim o pracowników i ich rodziny. Troszczy się także o lokalną społeczność, środowisko naturalne oraz wspiera organizacje pożytku publicznego.
Pracownicy Nokii mogą wykorzystać aż dwa dni w roku na działalność charytatywną, tworząc społeczność „Nokia Hereos”. Również po rozpoczęciu wojny w Ukrainie, w budynku Nokii przy ul. Śrubowej przygotowano kilkaset miejsc noclegowych dla uchodźców wojennych z Ukrainy. To tylko jedna z form pomocy, jaką zaoferował koncern w tej trudnej sytuacji.
Niestety ze względów zdrowotnych przedstawiciel koncernu nie mógł odebrać statuetki podczas uroczystości w Karpaczu.