wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Whirlpool produkuje we Wrocławiu. Rekordowy popyt na sprzęt AGD
Zakłady Whirlpoola we Wrocławiu Whirlpool
Zakłady Whirlpoola we Wrocławiu

Pomimo pandemii koronawirusa, może to być rekordowy pod względem produkcji rok dla Whirlpoola. Koncern, który w zakładach we Wrocławiu zatrudnia ok. 2 tys. pracowników, jest trzecim największym inwestorem amerykańskim w Polsce i największym producentem sprzętu AGD w naszym kraju.

Reklama

Przedstawiciele Whirlpool Company Polska podkreślają, że od maja br. branża AGD przeżywa bardzo pozytywny okres.

– Rynki wykazują wielkie zapotrzebowanie na sprzęt, co czyni 2020 rokiem, w którym wyniki, jak również poziom produkcji powinny być na bardzo wysokim, jeśli nie wręcz rekordowym poziomie – podkreśla Zygmunt Łopalewski, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Whirlpool Company Polska.

Whirlpool zatrudnia w Polsce ok. 6 tys. osób, z czego ok. 5,5 tys. pracuje w zakładach produkcyjnych. We Wrocławiu firma posiada fabrykę chłodziarek i piekarników. W Łodzi mają zakłady, produkujące suszarki bębnowe, kuchnie i komponenty plastikowe, a w Radomsku – robią pralki i zmywarki. Ponadto kilkaset osób zatrudnionych jest w centrach badawczo-rozwojowych oraz usług wspólnych w Łodzi, Warszawie i Wrocławiu.

źródło: Whirlpool 

Wrocław to strategiczne miejsce dla Whirlpoola

W stolicy Dolnego Śląska Whirlpool zatrudnia ok. 2 tys. osób. Rzecznik firmy podkreśla, że historia i profil produkcji wrocławskich zakładów (to dawne zakłady Polar na wrocławskim Zakrzowie – przyp. jr), doświadczony zespół i ciągłe reinwestycje w platformy produkcyjne powodują, że Wrocław jest strategicznym miejscem dla koncernu.

– We Wrocławiu mamy trzy ważne jednostki. Pierwsza z nich to fabryka chłodziarko-zamrażarek wolnostojących, to jedyny taki zakład Whirlpool w Europie. W tym roku wyprodukujemy tu ponad 720 tysięcy urządzeń. Druga fabryka produkuje piekarniki, w tym większość trafia do jednego z największych partnerów handlowych – firmy Ikea. W tym roku produkcja sięgnie ponad 1,1 miliona urządzeń. Ale Wrocław to nie tylko produkcja, lecz również wielkie centrum R&D, w którym pracuje około 300 osób – wylicza rzecznik firmy.

źródło: Whirlpool 

Koronawirus im nie przeszkodził

Jak wrocławski zakład funkcjonuje w czasach pandemii koronawirusa? Rzecznik firmy podkreśla: bezpieczeństwo pracowników ponad wszystko.

– Już na samym początku pandemii wprowadziliśmy szereg rozwiązań i zaleceń tak, aby każde miejsce pracy było jak najbardziej bezpieczne. Mówimy o zachowaniu dystansu między pracownikami, stosowaniu środków ochrony, dezynfekcji, procedurach na wypadek podejrzenia zakażenia etc. Wprowadzone przez firmę regulacje są de facto jeszcze dalej idące niż te, sugerowane przez polski rząd. To czyni zakłady i biura bezpiecznymi miejscami. Ale zadbaliśmy również o bezpieczeństwo pracy. Nawet w najbardziej krytycznym momencie – na przełomie marca i kwietnia udało nam się utrzymać pełne zatrudnienie – zaznacza Zygmunt Łopalewski.

źródło: Whirlpool 

Amerykański gigant AGD

Whirlpool Corporation (NYSE: WHR) to jeden z największych z producentów dużego sprzętu AGD na świecie, który w 2019 roku osiągnął sprzedaż roczną w wysokości ok. 21 mld USD, zatrudniał 77 tys. pracowników i posiadał 70 zakładów produkcyjnych i badawczych ośrodków technologicznych. Koncern sprzedaje produkty Whirlpool, KitchenAid, Maytag, Consul, Brastemp, Amana, Bauknecht, Jenn-Air, Indesit, Hotpoint i innych dużych marek w prawie każdym kraju na całym świecie.

W regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) koncern zatrudnia ok. 21 tys. pracowników, prowadzi sprzedaż w ponad 30 krajach oraz posiada zakłady produkcyjne i badawcze ośrodki technologiczne na terenie 7 krajów. Whirlpool EMEA to segment operacyjny Whirlpool Corporation, którego centrala znajduje się w Pero (MI) we Włoszech.

Polska jest jednym ze strategicznych krajów dla firmy Whirlpool Corporation w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka). W 2015 roku firma ogłosiła tak zwany Plan Przemysłowy dla Polski. Jego celem była racjonalizacja i specjalizacja wszystkich polskich stref przemysłowych (we Wrocławiu, Łodzi i Radomsku) oraz unowocześnienie platform produkcyjnych. Na ten cel do końca 2018 roku przeznaczonych zostało 293 mln euro, czyli ponad miliard złotych.

Whirlpool Company Polska jest trzecim największym inwestorem amerykańskim w Polsce i największym producentem sprzętu AGD w naszym kraju.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl