wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kardiolodzy ratują życie używając wiertarek do kruszenia zwapnień w tętnicach
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu kardiolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu (od lewej): prof. Piotr Kübler, prof. Krzysztof Reczuch, prof. Wiktor Kuliczkowski www.wroclaw.pl
Na zdjęciu kardiolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu (od lewej): prof. Piotr Kübler, prof. Krzysztof Reczuch, prof. Wiktor Kuliczkowski

Kardiolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu ratują życie wykorzystują unikatowe rozwiązania w leczeniu zwapniałego zwężenia tętnic wieńcowych. Co roku stwierdza się je u 100 tysięcy Polaków.

Reklama

- Aż w ośmiu tysiącach przypadków zwapnienie jest tak rozległe, że nie można przeprowadzić zwykłego, standardowego balonikowania, bo to tak, jakbyśmy balonem mieli skruszyć kość - mówi prof. Krzysztof Reczuch, kierownik Kliniki Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala we Wrocławiu.

W takiej sytuacji rozwiązaniem jest wstawienie by-passów, lecz to metoda bardzo inwazyjna. Albo zastosować którąś z trzech technik poszerzania (balonikowania) zwapniałych tętnic.

Mikroskopijna wiertarka

Rozwiązaniem doskonale znanym specjalistom jest wykorzystanie wiertarki o przekroju do 2,5 milimetra.

To urządzenie wymaga nadzwyczajnej precyzji od operatora. Urządzenie wprowadzamy do tętnicy przez nacięcie na ręku. Podczas zabiegu wiertło kręci się z prędkością 160 tysięcy obrotów na minutę.
Prof. Krzysztof Reczuch

Prof. Piotr Kübler, kardiolog: - Inna metoda polega zeszlifowaniu zwapnień w tętnicy. Tę metodę nazywa się orbitralną. To rozwiązanie stosujemy we Wrocławiu od niespełna roku.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest sposób wcześniej wykorzystywany do kruszenia kamieni nerkowych. W tej specjalizuje się prof. Wiktor Kuliczkowski.

Wrocławski pokaz dla specjalistów z Europy

Lekarze z wrocławskiej kliniki kardiologii są jednym z kilku zespołów w Polsce, które posługują się wspomnianymi metodami. Na piątek, 13 stycznia, zaplanowano przy ul. Borowskiej zabiegi, podczas których kardiolodzy je wykorzystają.

Kumulacja operacji nie jest przypadkowa. We Wrocławiu trwa spotkanie 150 kardiologów z Grupy Euro4C z całej Europy, którzy obserwowali transmisję z sali operacyjnej. Dostęp do niej mieli także lekarze nieuczestniczący w sesji, w Polsce i za granicą.

- Podczas spotkania zostanie zaprezentowany po raz pierwszy europejski dokument zawierający zalecenia dla lekarzy, dotyczące postępowania wobec pacjentów z rozległymi zwapnieniami tętnicy – mówi prof. Krzysztof Reczuch.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl